المواضيع

Güvenlik duvarı nedir?

Güvenlik duvarı nedir?

Güvenlik duvarı , internetten veya herhangi başka bir ağdan alınan tüm bilgi ve verileri  incelediği için, bilgisayarı internete bağlıyken risklerden koruyan bir program veya cihaz olarak tanımlanabilir .

Tarama ve koruma işlemi, veri ve bilgilerin güvenlik duvarı ayarlarıyla uyumlu olması durumunda bilgisayara geçmesine ve girmesine izin verilmesi, virüs ve casus yazılım gibi kötü amaçlı programlardan geliyorsa veya uyumlu değilse hariç tutulması ve dışarı atılmasıyla gerçekleşir. Güvenlik duvarı ayarlarıyla uyumsuz Güvenlik duvarı, bilgisayar ile İnternet arasında, kontrol noktalarına veya sınır karakollarına benzer şekilde, ülkeye tüm girişleri kontrol eden bir sınırdır.

Güvenlik duvarının önemi nedir?

Bilgisayarlarda güvenlik duvarının önemi birkaç ana noktada özetlenebilir:

 • Güvenlik duvarı, bilgisayarı başkalarının yetkisiz erişimine karşı korur; bu, cihazın hacklenmesi, önemli bilgilerin ve verilerin çalınmasına veya cihazın bozulmasına neden olması anlamına gelir.
 • Çevrimiçi video oyunları, video oyunları tarihindeki en önemli gelişmelerden biri olduğundan, güvenlik duvarları internete bağlı bilgisayarları uzaktan oynanan video oyunlarından korur, ancak esas olarak hedef alan birçok kötü amaçlı program olduğundan potansiyel bir güvenlik riski oluştururlar. Bu oyunların hayranları ve güvenlik duvarının bu sitelerden bilgisayar sistemine sızma girişimlerini önlemek için çalıştığı yer.
 • Bilgisayar korsanları genellikle kötü amaçlı yazılımlar yayarak bu siteleri hedef aldığından, güvenlik duvarı genellikle kullanıcıları her türlü uygunsuz veya ahlaka aykırı içerikten korur, çünkü güvenlik duvarı güvenli olmayan siteleri ayırt edip engelleyebilir ve bunlara erişimi engelleyebilir.
 • Güvenlik duvarının kullanılması, kullanıcının bilgisayarının ele geçirilmesi nedeniyle ihtiyaç duyabileceği olası bilgisayar bakımı maliyetlerinden tasarruf sağlar.
 • Güvenlik duvarının kullanılması, bilgisayar kullanıcı bilgilerinin sızmasını önler ve banka hesapları veya e-posta erişimi çalınabileceğinden ve güvenlik duvarı herhangi bir güvensiz girişi tespit edip anında engelleyebileceğinden, bilgi sızıntısı İnternet kullanmanın en büyük risklerinden biridir. denemeler.

Güvenlik duvarı türleri nelerdir?

Birkaç ana güvenlik duvarı türü vardır ve her birinin işlevi farklıdır ve bunlar aşağıdaki gibidir:

 • Paket Filtrelemeli Güvenlik Duvarları)
 • Devre Seviyesi Ağ Geçitleri)
 • Denetim Güvenlik Duvarları)
 • Uygulama Düzeyinde Ağ Geçitleri)
تعليقات
ليست هناك تعليقات
إرسال تعليق  وضع القراءة :
  حجم الخط
  +
  16
  -
  تباعد السطور
  +
  2
  -