المواضيع

Hayvansal üretimde modern teknolojiler

Hayvansal üretimde modern teknolojiler

Hayvansal üretimde modern teknolojiler

Hayvansal üretime en yüksek standartlarda hizmet veren birçok modern teknoloji kullanılmakta olup, bu modern teknolojilerin en öne çıkanları şunlardır:

Uzaktan izleme teknolojileri

Bu teknikler sayesinde, hayvana yönelik tüm tehlike ve güvenlik göstergeleri, doğrudan temas olmadan zamanında ölçülmekte ve bu, bakıcılar ve hayvanlar için de güvenlik sağlamakta, bu da hayvanlar için daha fazla sağlık ve daha yüksek refah sağlamakta ve dolayısıyla hayvanlar için daha fazla sağlık ve refah sağlamaktadır. Hayvan çıktısı yüksek kalitededir.

Bu teknikler sayesinde hayvanın ateşi ve çeşitli hastalıklarının tespiti yapılabileceği gibi, hamilelik durumu ve doğuma girdiğini gösteren kuyruk hareketinin tespiti de mümkün olmaktadır.

Otomatik süt sağım makineleri

Bu görev çok zaman ve insan gücü tüketen görevlerden biridir, bu makineler hayvanları otomatik olarak kolayca sağılmak üzere belirlenmiş bir yere sokarak ve sütü belirlenmiş bir yerde toplayarak bu görevi kolaylaştırmıştır.

Bu makinelerin bir kısmında sütün kalitesini kontrol etmek ve bazı hastalıklardan arınmış olmasını sağlamak için sensörler bulunur.Ayrıca bu makineler hayvanlar için çok önemlidir, çünkü hayvanların sağım tarihine kadar büyük miktarlarda süt taşımasına gerek yoktur, ancak bu makineler hayvanlar için çok önemlidir. makineler her zaman, ne kadar küçük olursa olsun, her miktarda kullanılabilir.

Otomatik besleme sistemleri

Bu otomatik besleme sistemleri, her hayvan türü için fiziksel özelliklerine, genel sağlığına ve hastalık güvenliğine göre uygun yem miktarlarını ve türlerini belirlemek için kullanılır.

Otomatik temizleme sistemleri

Bu makineler hayvan meralarındaki atık ve akıntı kalıntılarını sürekli olarak uzaklaştırmakta ve bu sayede hayvanların ve hayvan tarlalarında çalışan çiftçilerin hastalık ve enfeksiyon riski azaltılarak nicelik ve kalitede daha iyi hayvan üretimi sağlanmaktadır.

Hayvansal üretim sürecinde yeni teknolojilerin faydaları

Hayvansal üretim alanındaki modern teknolojiler birçok fayda ve özellik sağlar; bunlardan en önemlileri şunlardır:

 • Üretim maliyetini ve hayvanların bakımı, beslenmesi ve tedavi edilmesinin getirisini azaltmak.
 • Hayvancılık bakımının etkinliğini tıbbi, refah ve yaşam gibi her açıdan artırmak.
 • Çiftçiler ve hayvan bakıcıları da dahil olmak üzere sahadaki işçilerin çalışma koşullarının doğrudan ve dolaylı olarak iyileştirilmesi.
 • Sorunları düzeltmek için önemli üretim verilerinin zamanında sağlanmasını ve toplanan verilerin analizi yoluyla iş ve üretim düzeyinin sürekli olarak yükseltilmesini kolaylaştırmak.
 • Üretim kalitesinin yükseltilmesiyle kalitenin yanı sıra üretim miktarının da artırılmasıyla kârda ciddi artış.

Hayvansal üretim nedir?

Hayvansal üretim, et ve süt ürünlerinin yanı sıra yün, deri ve hayvancılıktan elde edilebilecek olanların belirli kriterler dahilinde teknik ve yöntemlerle kaliteli üretim elde etmek için üretilmesi ve işlenmesi anlamına gelir.

Her yıl milyarlarca dolarlık bir endüstri olan bu endüstri, dünya çapında diyetlerde kullanılan enerjinin yaklaşık %13'ünü ve proteinin %28'ini sağlıyor. 

تعليقات
ليست هناك تعليقات
إرسال تعليق  وضع القراءة :
  حجم الخط
  +
  16
  -
  تباعد السطور
  +
  2
  -