المواضيع

Historia i rozwój cyberbezpieczeństwa

Historia i rozwój cyberbezpieczeństwa

Historia i rozwój cyberbezpieczeństwa

Wydaje się, że historia cyberbezpieczeństwa zaczęła się dopiero w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku, kiedy nie było zbyt wielu informacji na temat tego, co stało się znane jako oprogramowanie szpiegowskie, hakowanie, wirusy i inne terminy, które później stały się znane i szeroko rozpowszechniane, po ogromnym wzroście w przestępstwach internetowych.

Pojęcie cyberbezpieczeństwa stało się znane, popularne i ważne, ze względu na coraz większe uzależnienie od różnego rodzaju urządzeń elektronicznych podłączonych do Internetu i sieci bezprzewodowych, takich jak Bluetooth i Wi-Fi. Oto zestawienie historii cyberbezpieczeństwa i jego rozwój na przestrzeni dziejów:

 

Okres lat siedemdziesiątych

Komputery i ich połączenie z Internetem w tamtym czasie były jeszcze w fazie budowy i rozwoju, więc łatwo było zagrozić bezpieczeństwu tych urządzeń, a większość tych zagrożeń była realizowana przez osoby próbujące uzyskać dostęp do różnych dokumentów i dokumentów, które nie powinni byli widzieć, co skłoniło wiele osób do opracowania programów zapewniających maksymalną ochronę i zapobiegających nieautoryzowanemu dostępowi do nich.

Koncepcja cyberbezpieczeństwa zaczęła stawać się jaśniejsza, gdy badacz Robert Thomas zaprojektował program komputerowy o nazwie Crawler, program zdolny do poruszania się w sieci Tennix.

Następnie wynalazca poczty elektronicznej, Ray Tomlinson, był w stanie wynaleźć program, który nazwał Harvest, dopóki nie udało mu się wyśledzić i usunąć programu, który był pierwszym samoreplikującym się programem do zwalczania wirusów elektronicznych.


Okres lat osiemdziesiątych

Wirus stworzony przez Thomasa Morrisa był przyczyną początku zupełnie nowej dziedziny bezpieczeństwa komputerowego, co skłoniło wielu do poszukiwania sposobu na zaprojektowanie skuteczniejszych i śmiercionośnych wirusów dla sieci i systemów komputerowych, co doprowadziło do nasilenia wysiłków na rzecz znalezienia rozwiązań w walce z tymi wirusami i znalezienia środków przeciwstawienia się ich ciągłym atakom.

Rok 1987 był świadkiem zaprojektowania wielu programów odpornych na wirusy, które stały się szeroko stosowane przez wielu użytkowników komputerów, ponieważ wyprodukowano ich wiele, a pierwszym programem antywirusowym był (Ultimate Virus Killer), a następnie wiele z tych programów były wydawane sukcesywnie przez wiele firm handlowych.


Okres lat dziewięćdziesiątych

Z początkiem lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku serwis internetowy zaczął wkraczać w wiele obszarów, a liczba jego użytkowników znacznie wzrosła, którzy zaczęli umieszczać na stronach swoje osobiste i ważne informacje.

Niektórym osobom otworzyło to szeroko drzwi do kradzieży tych informacji i danych w celu osiągnięcia korzyści materialnych, a wraz z nadejściem połowy lat dziewięćdziesiątych zagrożenia stojące przed sieciami elektronicznymi stały się coraz liczniejsze.

To skłoniło wielu badaczy tej dziedziny, a także wszelkiego rodzaju firmy, do dążenia do stworzenia wysoce skutecznych zapór ogniowych, a także wynalezienia na większą skalę wysoce wydajnych programów antywirusowych.


okres XXI wieku

Już w pierwszej dekadzie XXI wieku zagrożenia i włamania, a także ataki elektroniczne uległy zróżnicowaniu i zwielokrotnieniu, które wiele podmiotów przestępczych zaczęło przeprowadzać profesjonalnie, wykorzystując wysokie technologie, co skłoniło wiele krajów i rządów do podjęcia wielu decyzji mających na celu aby ukarać tych aktorów.

Dokonano tego poprzez wiele etapów, takich jak; Wprowadzanie przepisów dotyczących tego rodzaju przestępstw, wydawanie wyroków karnych skazanym, a wraz z upływem czasu bezpieczeństwo i ochrona informacji i danych w Internecie uległo poprawie, a mimo to wiele stron nadal produkuje różnego rodzaju wirusy w celu złamać to zabezpieczenie.

تعليقات
ليست هناك تعليقات
إرسال تعليق  وضع القراءة :
  حجم الخط
  +
  16
  -
  تباعد السطور
  +
  2
  -