المواضيع

Historia projektowania graficznego

Historia projektowania graficznego

Historia projektowania graficznego

Definicja projektu graficznego

Projektowanie graficzne to proces wybierania elementów wizualnych, takich jak obrazy, kolory i symbole, oraz układanie ich do momentu przekazania ich odbiorcom, a zatem jest to proces łączenia elementów wizualnych i werbalnych w celu stworzenia kompletnej i skutecznej treści, a jeden z najważniejszych obszarów, w których pracuje grafik, to proces projektowania okładki książki, logo czy sloganu, a nawet strony internetowej, ponieważ proces rozwoju projektu graficznego jest ściśle powiązany z procesem innowacji technologicznych, potrzebami społecznymi, oprócz rozwoju wyobraźni projektantów, a historia projektowania graficznego sięga czasów starożytnych, z których być może najważniejszym jest projektowanie starożytnych rękopisów, które pojawiały się w starożytnych Chinach, Egipcie i Grecji, a wraz z późniejszym rozwojem ewoluowała grafika technik projektowych wraz z rozwojem drukarstwa i produkcji książkowej w XV wieku.

 

Historia projektowania graficznego

Projektowanie graficzne pojawiło się po raz pierwszy w historii Zachodu jako samodzielny zawód pod koniec XIX w., a było to efektem rewolucji przemysłowej oraz wielu technologii i oprogramowania, które ją sprowadziły.Wszystkie elementy wizualne są zorganizowane i skoordynowane w harmonijną i zintegrowaną całość, a w 1922 roku kaligraf ( William A. Dwiggins) po raz pierwszy wymyślił termin projektowanie graficzne, a ewolucja projektowania graficznego trwała bardzo znacząco w XX wieku, a projektanci stworzyli wiele różnych projektów obejmujących reklamy, banery i znaczki pocztowe, a także strony czasopism i okładki książek, a w XXI wieku projektowanie graficzne stało się zawodem globalnym w wyniku rozprzestrzeniania się technologii i zaawansowanych gałęzi przemysłu na całym świecie.

 

Początki projektowania graficznego

Zainteresowanie projektowaniem graficznym pojawiło się około 38 000 lat p.n.e., gdyż wydaje się, że od tego czasu ludzie szczególnie interesują się sztuką, a zainteresowanie to pojawiło się na starożytnych malowidłach jaskiniowych z czasów prehistorycznych, a rysunki te różnią się od rysunków zwierząt po rysunki przedstawiające Operacje Polowanie i wiele innych starożytnych rysunków odnaleziono na całym świecie, np. w Australii, Hiszpanii, Argentynie i innych krajach świata.

 

Początek języka wizualnego

Rozwój samego języka i jego powiązanie z elementami wizualnymi rozpoczął się od Sumerów, którzy jako pierwsi wynaleźli pismo między 3300 a 3000 rokiem p.n.e., które zawierało obrazy i symbole przedstawiające przedmioty.

 

Wynalazek druku

Druk wynaleziono po raz pierwszy na początku VI wieku naszej ery, kiedy Chiny użyły drewnianych form i wypukłych napisów do drukowania grafiki na ubraniach, aż w końcu proces drukowania na papierze zakończył się sukcesem i w roku 1040 (Bi Sheng) wynalazł) pierwsza maszyna do drukowania przy użyciu samogłosek.

 

Rewolucja przemysłowa i projektowanie graficzne

Rewolucja przemysłowa trwała od 1780 r. do 1840 r., która wprowadziła nowe technologie w celu zwiększenia wydajności produkcji wzorów. Być może najważniejszą z tych technologii jest litografia. Pierwsza agencja projektowania graficznego powstała w 1903 r. i skupiała wielu malarzy, architektów, oraz wielu artystów i projektantów.

 

Rewolucja cyfrowa

Projektowanie graficzne aż do końca XX wieku opierało się głównie na rzemiośle i starych tradycyjnych maszynach drukarskich, jednak szybki rozwój komputerów i ich programów cyfrowych doprowadził do radykalnej zmiany w projektowaniu graficznym, gdyż od początku 1984 roku i wraz z rozwojem programów komputerowych umożliwiły korzystanie z ikon narzędzi, dzięki którym programiści, projektanci i artyści mogą intuicyjnie korzystać z grafiki komputerowej, a wraz z początkiem lat dziewięćdziesiątych projektowanie graficzne przeniosło się całkowicie elektronicznie, a jedną z najważniejszych rzeczy, które pomogły projektantom, były osiągnięcia, które nastąpiły później czcionki, grafika, układ strony i inne funkcje, które stały się możliwe dzięki rewolucji cyfrowej.

 

Pojawienie się Internetu

Pojawienie się Internetu jest jednym z najważniejszych wydarzeń, które wywarło ogromny wpływ na świat projektowania graficznego, ponieważ upowszechniło nową, szeroką dziedzinę projektowania graficznego, a miało to miejsce w połowie lat dziewięćdziesiątych, co umożliwiło handel za pośrednictwem Internet i tym samym stał się rozwijającym się sektorem światowej gospodarki, dlatego pojawiło się projektowanie stron internetowych oraz integracja animacji, klipów audio i wideo, mediów ruchomych, gier wideo i nie tylko, dzięki czemu zawód projektanta graficznego stał się zawodem globalnym.

تعليقات
ليست هناك تعليقات
إرسال تعليق  وضع القراءة :
  حجم الخط
  +
  16
  -
  تباعد السطور
  +
  2
  -