المواضيع

Informacje o myszach komputerowych

Informacje o myszach komputerowych

Informacje o myszach komputerowych

Poniżej znajdują się najważniejsze informacje dotyczące myszy komputerowej:

Definicja myszki komputerowej

Mysz jest jedną z części ściśle związaną z komputerem ze względu na podstawowe funkcje, które pełni, ponieważ jest uważana za ważne narzędzie wprowadzania danych, ponieważ pomaga kontrolować kursor w interfejsie użytkownika i służy do cieniowania tekstu, wskazywanie, wybieranie plików i poruszanie się pomiędzy nimi, ponadto mysz służy do przenoszenia plików lub obiektów z jednego miejsca na drugie poprzez kliknięcie na nie. Oprócz tego co zostało wspomniane, mysz nie posiada ani nie rezerwuje pamięci w komputerze podczas wykonywania określonej funkcji, dzięki czemu mysz była w stanie zwiększyć pojemność komputera.


Wynalezienie myszy komputerowej

Przed wynalezieniem myszy komputerowej szeroko stosowano inne urządzenia zwane trackballami, piórami świetlnymi i innymi inteligentnymi urządzeniami wskazującymi.

Następnie mysz została wynaleziona w dwóch głównych etapach, pierwszy został wynaleziony przez amerykańskiego inżyniera Douglasa Engelbarta w roku 1964 n.e., a mysz składała się wówczas z prostokątnej zewnętrznej drewnianej obudowy, okrągłej płytki i dwóch metalowych kółek, które stykały się ze sobą powierzchnia używana do poruszania myszą, która poruszała się na ekranie tylko w jednym kierunku.

Po 8 latach, czyli w roku 1972, amerykański inżynier Bill English wynalazł inny projekt myszy, który nazwał myszą sferyczną, co jest powszechną i obecnie znaną formą, w której dwa metalowe kółka u dołu zostały zastąpione toczącą się kulą, która mogła poruszać się w różnych kierunkach.


Opis fizyczny myszy komputerowej

Mysz jest dostępna w wielu kształtach i rozmiarach, odpowiednich dla lewej lub prawej ręki, a poniżej znajdują się jej najważniejsze specyfikacje fizyczne:

przyciski i kółko przewijania

Mysz w standardowej postaci zawiera dwa przyciski z przodu, które można kliknąć prawym lub lewym przyciskiem myszy, przy czym każdy z nich pełni inną funkcję. Niektóre inne typy myszy zawierają jeden przycisk lub więcej dwa przyciski dające użytkownikowi różnorodne funkcje. Na przykład jest mysz do gier Razer Naga Chroma MMO, która składa się z 12 przycisków.

Mysz posiada również kółko przewijania na środku frontu (pomiędzy dwoma przyciskami), które służy do szybkiego przesuwania ekranu w górę i w dół.

piłka lub laser

Starsza mysz ma na dole małą kulkę do sterowania kursorem na ekranie, podczas gdy nowsza mysz wykorzystuje laser zamiast kulki, a są też inne typy myszy, które mają dużą kulkę na górze, poruszaną palcem do sterowania kursorem, utrzymując mysz nieruchomo na powierzchni, zamiast ją przesuwać. Na przykład: mysz (Logitech M570).

Specjalne specyfikacje

Istnieją typy myszy przeznaczone do specjalnych zastosowań; Na przykład dostępna jest mysz podróżna, która jest mniejsza niż zwykła mysz i często ma wysuwany przewód, a także mysz ergonomiczna, która ma inny kształt niż zwykła mysz i chroni dłoń przed stres oraz myszy przewodowe i bezprzewodowe.


Funkcje myszy komputerowej

Funkcje myszy komputerowej są następujące:

•  Przesuń kursor myszy

Podstawową funkcją myszy jest przesuwanie wskaźnika myszy na ekranie komputera.

Kierunek  lub wskazanie

Myszy można używać po prostu przesuwając ją, aby wskazać konkretny obiekt lub obiekt cyfrowy innemu użytkownikowi; Na przykład w niektórych grach mysz służy do skierowania broni w kierunku, w którym ma zostać oddany strzał.

•  Otwórz program

Przesunięcie wskaźnika do folderu, dokumentu, programu lub innego obiektu i pojedyncze lub podwójne kliknięcie otwiera ten folder, a niektóre foldery lub programy wymagają potrójnego kliknięcia, aby go otworzyć.

Wybór  _

Mysz umożliwia zaznaczenie tekstu, pliku lub wielu tekstów lub plików jednocześnie poprzez dwukrotne kliknięcie na słowie, które ma zostać podświetlone i przeciągnięcie myszką w wybrane miejsce.

•  Przeciągnij i upuść

Mysz służy do przenoszenia plików lub innych obiektów poprzez zaznaczanie ich, a następnie przeciąganie i upuszczanie do folderu lub innego miejsca.

•  Przewiń, aby wyświetlić informacje

Samo najechanie wskaźnikiem myszy na obiekty pomaga wyświetlić informacje lub funkcje każdego obiektu. Na przykład, w systemie Windows można najechać myszką na przycisk Start, tak aby pojawiło się słowo (Start).

•  Kliknij, aby uzyskać dostęp do elementów sterujących

Inną funkcją myszy jest użycie prawego przycisku w celu uzyskania dostępu do większej liczby elementów sterujących lub właściwości służących do zarządzania folderami lub innymi.

•  Przewijaj w górę i w dół

Kółko myszy służy do szybkiego i wygodnego przewijania w górę lub w dół podczas pracy z długimi dokumentami lub stronami internetowymi, poprzez obracanie kółka lub kliknięcie go podczas przeciągania w górę lub w dół; Można go również używać jako przycisku.

•  Dostosuj niektóre funkcje

Wiele myszy zawiera dodatkowe przyciski, które użytkownik może przypisać do dowolnej funkcji. Są na przykład takie, które zawierają przycisk boczny i można go zaprogramować tak, aby poprzez proste naciśnięcie wracał do strony internetowej, która była wcześniej wyświetlana w przeglądarce.

تعليقات
ليست هناك تعليقات
إرسال تعليق  وضع القراءة :
  حجم الخط
  +
  16
  -
  تباعد السطور
  +
  2
  -