المواضيع

Jak działa światłowód

Jak działa światłowód

Światłowody  to technologia polegająca na przesyłaniu informacji w postaci fal lub impulsów świetlnych, które przechodzą przez kabel wykonany z włókien szklanych lub plastikowych.Mechanizm działania światłowodów można wyjaśnić w następujących punktach:

 • Światłowód w postaci kabla; Transfer informacji w postaci cząstek światła, czyli tak zwanych fotonów .
 • Fotony te przechodzą przez kabel światłowodowy wykonany ze szkła lub tworzywa sztucznego, jak wspomniano wcześniej, ale tutaj jest inaczej; Jest to wielkość współczynnika załamania światła każdego materiału.
 • Sygnał optyczny odbija się wewnątrz światłowodu, gdy przechodzi przez szkło, co sprawia, że ​​jego prędkość jest o około 30% mniejsza niż prędkość światła naturalnego.
 • Odbicie sygnałów optycznych wewnątrz kabla z włókna szklanego ma postać linii zygzakowatej), tak że pełne odbicie  jest wolniejsze niż prędkość normalnego światła i ten proces odbicia nazywa się ( okładziną).
 • Sygnały świetlne są identyfikowane na swojej drodze, zwłaszcza na duże odległości, dzięki czemu są retransmitowane i przekształcane w postać sygnału elektrycznego, a następnie sygnału świetlnego.
 • Repeatery służą do ponownej retransmisji sygnału optycznego, ponieważ prędkość wewnątrz światłowodu jest mniejsza niż normalnego światła, ze względu na występowanie pęknięć i zaników sygnału optycznego na całej jego drodze, ze względu na brak 100% czystości szkła stosowane we włóknach.

 

Jaki jest światłowodowy system pracy?

System pracy światłowodu opiera się na:

 • Nadajnik : Po prostu działa i przesyła sygnały optyczne.
 • Światłowód : Jest to nośnik i odległość pokonywana przez sygnały optyczne.
 • Generator/Regenerator Optyczny : Urządzenie odpowiedzialne za ponowną transmisję sygnałów optycznych.
 • Odbiornik optyczny : Jest to urządzenie odbierające sygnał optyczny i przesyłające go w celu wyświetlenia.

 

Jakie są rodzaje włókien optycznych?

Światłowody można podzielić na dwa główne typy:

 

pojedynczy włókno światłowodowe

Ma średnicę 5-10 mikrometrów w środku, czyli w części odpowiedzialnej za przesyłanie sygnałów optycznych, dzięki czemu jest on przesyłany przez nią w jednej prostej linii bez żadnych odbić od krawędzi, np. zwykłego kabla telewizyjnego , kabel internetowy i kabel telefoniczny, ponieważ przesyłane są do niego sygnały. Pojedynczymi liniami światłowodowymi, owiniętymi wokół siebie w formie ogromnej wiązki, należy tutaj zauważyć, że kabel ten jest w stanie przesyłać informacje z odległość 100 km.

 

multipleksowy światłowód

Termin wielomodowy oznacza, że ​​jest większy i nieporęczniejszy od pojedynczego, a w rzeczywistości jest około 10 razy większy od pojedynczego, a to oznacza przesyłanie sygnałów optycznych więcej niż jedną ścieżką w przeciwieństwie do pojedynczych, dlatego też stosuje się te kable na małe odległości oraz do przekazywania informacji wymagających większej ilości informacji, np. sieci komputerowych .

 

Jakie są zastosowania światłowodów?

Światłowody są wykorzystywane w wielu ważnych zastosowaniach, takich jak:

 

sieć komputerowa

Stosowany jest głównie do przesyłania informacji do sieci komputerowych, ponieważ przenosi informacje na duże odległości i jest lepszy od starych wzorców przesyłania informacji pod względem bycia:

 • Informacje nie są tracone ani tłumione podczas transmisji, a informacje przesyłane są w światłowodzie nawet 10 razy, zanim wymagają wzmocnienia i przetworzenia.
 • Brak zakłóceń informacji podczas transmisji dzięki brakowi zakłóceń elektromagnetycznych pomiędzy światłowodami szklanymi lub plastikowymi, w przeciwieństwie do kabli miedzianych, co czyni je bardziej niezawodnymi w przesyłaniu informacji, zapewniając mocniejszą i wyraźniejszą jakość sygnału.
 • Przesyłaj większe ilości danych, ponieważ światłowody mają coraz większy zasięg.

 

sieci nadawcze

Mamy tu na myśli nadawanie radiowe i telewizyjne, gdyż przekazywanie i przekazywanie informacji za pośrednictwem radia czy telewizji uzależnione jest obecnie od wykorzystania światłowodów.

 

Medycyna

Światłowody znajdują zastosowanie w skaningu medycznym, endoskopii i diagnostyce, gdyż penetrują organizm pacjenta, bardzo szybko przesyłając obraz tego, co dzieje się w jego wnętrzu, co pomaga w diagnozowaniu i identyfikowaniu przyczyn chorób i innych, a poprzez technologię (laboratorium ) na włóknie).); Do ciała pacjenta zostaną wprowadzone dokładne czujniki światłowodowe, które pozwolą na wstępną wycieczkę po tym, co dzieje się w jego wnętrzu, co jest nowoczesną i przyszłościową technologią.

 

Armia

Wojsko korzysta ze światłowodów, ponieważ są tanie i odporne na każdy atak, a także mają bezpieczną i niezawodną transmisję i transmisję informacji, bez żadnego promieniowania elektromagnetycznego, aby wróg ich nie wychwycił.

تعليقات
ليست هناك تعليقات
إرسال تعليق  وضع القراءة :
  حجم الخط
  +
  16
  -
  تباعد السطور
  +
  2
  -