المواضيع

Jakie są elementy komputera?

Jakie są elementy komputera?

Komputer dzieli się na dwie główne części, część programową i część fizyczną.Części programowej nie można oddzielić od fizycznej części komputera. Część oprogramowania potrzebuje części elektronicznych, aby działać, a część fizyczna potrzebuje również systemu operacyjnego lub kodu, aby działać i wykonywać swoje funkcje oraz rolę w procesie przetwarzania lub przechowywania, a oprogramowanie i fizyczne części komputera są szczegółowo 
opisane w następujący sposób :


Części oprogramowania

Są to części, których w komputerze nie można dotykać, a części oprogramowania stanowią główną część decydującą o charakterze pracy i użytkowania komputera, a do najpopularniejszych systemów operacyjnych zalicza się system operacyjny Microsoft Windows, system Mac i system Linux, a części oprogramowania są podzielone na dwie części :


system operacyjny

System operacyjny jest nazywany głównym programem odpowiedzialnym za uruchamianie wszystkich innych programów i aplikacji na komputerze, to znaczy jest odpowiedzialny za uruchamianie programów dźwiękowych, edycję tekstu, korzystanie z Internetu i innych programów, a komputera nie można używać bez specyficzny system operacyjny, który umożliwia interakcję z komputerem.To znaczy, system operacyjny jest interfejsem graficznym, który pełni rolę pośrednika między użytkownikiem a komputerem.


programy i aplikacje

Lub tzw. programy użytkownika końcowego, za pomocą których użytkownik może prowadzić badania, pisać dokumenty, tworzyć wykresy, projektować, grać w różne gry i wiele innych zadań, które może wykonywać użytkownik, a programy te dzielą się na dwa typy w zależności od ich cel, niektóre z nich są. Jest tak prosty jak kalkulator i tak złożony jak edytor tekstu.


części fizyczne

Fizyczna część komputera to wszystko, czego można dotknąć z elementów komputera, które pełnią określoną rolę i określone funkcje [1] , a fizyczne części komputera składają się z: 


jednostki wyjściowe

Do najważniejszych jednostek wyjściowych komunikujących się z komputerem można zaliczyć:

             Monitor: Monitor zaliczany jest do urządzeń wyjściowych, gdyż odpowiada za wyświetlanie informacji generowanych przez komputer w postaci wideo lub obrazu.LCD, OLED).

             Drukarka: Drukarkę definiuje się jako urządzenie służące do drukowania informacji w postaci tekstów i grafiki drukowanej na papierze. Drukarki różnią się od siebie pod kilkoma względami, takimi jak rozmiar, szybkość, rozwój i koszt. Drukarka igłowa jest jedną z najpopularniejsze drukarki, ponieważ charakteryzuje się niskim kosztem.Istnieją również inne rodzaje drukarek, takie jak drukarki atramentowe i laserowe.


jednostki wejściowe

Do najważniejszych jednostek wejściowych komunikujących się z komputerem można zaliczyć:

             Klawiatura: Klawiatura jest klasyfikowana jako urządzenie wejściowe. Służy do wprowadzania tekstu i informacji numerycznych do komputera. Klawiatura służy również do kierowania komputerem do wykonywania niektórych czynności poprzez wpisywanie poleceń, często za pomocą skrótów na klawiaturze.

             Mysz : Jest to urządzenie peryferyjne służące do wysyłania instrukcji od użytkownika do komputera poprzez przesuwanie kursora myszy, które dotyczy okien, plików i programów. Mysz często zawiera lewy i prawy przycisk i jest używana tylko w urządzeniach, które mieć (GUI).

             Skaner : (Skaner); Przekształca informacje zapisane na papierze w informację cyfrową poprzez przechwycenie ich w postaci obrazu, gdzie jest zapisywane w komputerze i modyfikowane za pomocą specjalistycznych programów.Proces konwersji danych za pomocą skanera charakteryzuje się tańszą, wyższą jakością i niezawodnością w przesyłaniu obrazy.


pudełko komputerowe

Obudowa komputera jest jedną z zewnętrznych części komputera i ma inne nazwy, takie jak jednostka systemowa. Obudowa komputera ma wiele funkcji, w tym:

              

            Zawieranie wewnętrznych części komputera i instalowanie ich wewnątrz komputera.

            Chroń wewnętrzne części komputera przed czynnikami atmosferycznymi i cieczami, jednocześnie uniemożliwiając manipulację przy nich.

            Utrzymywanie wewnętrznych części komputera w chłodzie, aby zapobiec przegrzaniu i uszkodzeniu.

            Zmniejsz zakłócenia spowodowane dźwiękiem wentylatorów.

Płyta główna

Płyta główna to płyta główna w komputerze i ma inne nazwy, takie jak: płyta systemowa, płyta główna, a jej główną funkcją jest zapewnienie połączenia między jednostką centralną a pamięcią o dostępie swobodnym oraz między resztą innych części komputera, a płyta główna ma kilka typów; Każdy typ współpracuje z określonymi typami procesorów i modułów pamięci.procesor

Jednostka centralna to mózg komputera, gdyż to ona jest częścią odpowiedzialną za interpretację i wykonywanie większości poleceń wydawanych przez programy i urządzenia podłączone do komputera, stosowanych we wszystkich nowoczesnych urządzeniach elektronicznych, zaś jednostka centralna (CPU  ) ) składa się z dwóch głównych elementów, które są następujące:

             jednostka sterująca: (CU); Jest to komponent odpowiedzialny za wydobywanie instrukcji z pamięci, tłumaczenie ich i wykonywanie.

             Jednostka arytmetyki i logiki: (ALU); Jest to komponent odpowiedzialny za prawidłowe przetwarzanie i rozwiązywanie operacji arytmetycznych i logicznych.


zasilacz

Zasilacz nazywany jest także zasilaczem (PSU), a zasilacz spełnia wiele funkcji, w tym następujące:

             Zapewnia zasilanie komputera.

             Pobiera odpowiednią ilość prądu elektrycznego i przetwarza prąd przemienny na prąd stały.

             Reguluje napięcie, aby wyeliminować przepięcia w instalacjach elektrycznych.


Zasilacze są klasyfikowane na podstawie liczby wytwarzanych watów, więc im mocniejszy komputer, tym więcej watów dostarcza.


dyski twarde

Dyski twarde są klasyfikowane jako największa część wewnętrznych części komputera, ponieważ przechowują dane, takie jak: system operacyjny i większość plików, a niektóre komputery zawierają kilka liter oznaczających dyski, takie jak: (C, D, E), które reprezentują partycje dysku, zwykle system operacyjny znajduje się na podstawowym dysku twardym.


Baran

Pamięć o dostępie swobodnym definiuje się jako tymczasową jednostkę pamięci w komputerze , w której przechowywane w niej informacje zostają utracone po zamknięciu komputera i zainstalowaniu tej pamięci na płycie głównej, przy czym na płycie głównej można zainstalować jeden lub więcej fragmentów, oraz istnieją dwa typy pamięci losowej, a mianowicie: dynamiczna pamięć o dostępie swobodnym (DRAM), statyczna pamięć o dostępie swobodnym (SRAM), przy czym DRAM jest powszechnie stosowany w komputerach osobistych; Ponieważ jest tańszy niż SRAM, a informacje o DRAM-ie muszą być stale aktualizowane podczas jego przechowywania.napędy optyczne

Napędy dysków optycznych (ODD; Optical Disc Drives) wykorzystują technologię transmisji promieniowania laserowego i technologia ta służy do odczytu i zapisu danych z dysków optycznych, gdzie możliwe jest odzyskiwanie, modyfikowanie i usuwanie danych, a przykłady dysków optycznych obejmują: : (CD, DVD, Blu-ray).

تعليقات
ليست هناك تعليقات
إرسال تعليق  وضع القراءة :
  حجم الخط
  +
  16
  -
  تباعد السطور
  +
  2
  -