المواضيع

Jakie są parametry satelity?

Jakie są parametry satelity?

Satelity to sztuczne maszyny wystrzeliwane w przestrzeń kosmiczną w celu poruszania się po Ziemi lub jakimkolwiek innym obiekcie w przestrzeni kosmicznej, pomagają meteorologom przewidywać pogodę, a także pomagają robić zdjęcia Słońca, planet, czarnych dziur czy odległych galaktyk, które pomagają Z kolei naukowcy lepiej rozumieją Układ Słoneczny i wszechświat.


Główne specyfikacje satelitów są następujące:

•  Satelity są dostępne w różnych kształtach i rozmiarach.

•  Większość satelitów ma dwie podstawowe części; Antena i źródło zasilania, gdzie antena wysyła i odbiera informacje do i z Ziemi, natomiast źródłem zasilania może być panel słoneczny lub bateria, która wytwarza energię poprzez zamianę światła słonecznego na energię elektryczną.

•  Wiele satelitów wyposażonych jest w kamery i dokładne czujniki, które pomagają w gromadzeniu informacji o ziemi, wodzie i powietrzu, czy gromadzeniu danych o Układzie Słonecznym i wszechświecie.

•  Większość satelitów jest wystrzeliwana w przestrzeń kosmiczną za pomocą rakiet.

•  Satelity krążą wokół Ziemi na różnych wysokościach, z różnymi prędkościami i po różnych trajektoriach.


Jakie znaczenie mają satelity?

Satelity zapewniają jednocześnie widok z lotu ptaka na duże obszary Ziemi i mogą gromadzić dane szybciej niż wszystkie instrumenty i teleskopy na powierzchni Ziemi.


typy satelitów

Istnieje wiele typów satelitów w zależności od ich funkcji, z których najważniejsze to:


Satelity astronomiczne

Są to rozproszone w przestrzeni satelity, które odpowiadają za obserwację i fotografowanie odległych planet, gwiazd i kosmicznych galaktyk.


Satelity telekomunikacyjne

Są to satelity odpowiedzialne za wspieranie komunikacji, a do ich najważniejszych zastosowań należą: transmisja telewizyjna, rozmowy telefoniczne, połączenie internetowe, radio i wiele urządzeń do zdalnej komunikacji.


satelity naziemne

Są to satelity odpowiedzialne za badanie środowiska, monitorowanie zmian klimatycznych i sporządzanie map Ziemi do celów pozamilitarnych.


satelity nawigacyjne

A te satelity są odpowiedzialne za dokładne śledzenie dowolnego obiektu na Ziemi.


satelity wojskowe

Satelity te są rozmieszczone w przestrzeni kosmicznej w celu atakowania satelitów wroga i innych obiektów kosmicznych w czasie wojny.


satelity pogodowe

Satelity te służą do pomiaru i raportowania pogody na powierzchni Ziemi oraz do wykorzystania raportów w prognozach pogody.


Jakie są wady satelitów?

Wady satelitów są następujące:

•  Satelity są drogie: koszt budowy tych urządzeń jest bardzo wysoki, oprócz kosztów wystrzelenia ich w przestrzeń kosmiczną, niezależnie od tego, czy wystrzelenie zakończy się sukcesem, czy nie.

•  Sygnały przerywane: Tam, gdzie istnieje wiele różnych czynników wpływających na siłę odbioru sygnału satelitarnego, może wystąpić błąd ze strony samego satelity lub osoby przy nim pracującej, a także pewnych warunków, których nie da się zmienić, jak pogoda czy plamy słoneczne, ponieważ na nie wpływają. Te czynniki w sygnale satelitarnym powodują zakłócenia, co bardzo utrudnia prawidłowe działanie satelity.

•  Opóźnienie transmisji: termin określający czas potrzebny satelitie na komunikację z Ziemią, czasami spowodowany dużą odległością, na jaką satelita musi przesłać sygnał.

•  Nie można ich naprawić w przypadku usterki w przestrzeni kosmicznej: w przestrzeni kosmicznej nie da się w żaden sposób konserwować ani naprawiać satelitów.

تعليقات
ليست هناك تعليقات
إرسال تعليق  وضع القراءة :
  حجم الخط
  +
  16
  -
  تباعد السطور
  +
  2
  -