المواضيع

Kablosuz iletişim türleri

Kablosuz iletişim türleri

Kablosuz iletişim türleri nelerdir?

Kablosuz iletişim, artık yüksek kaliteli iletişimin ve kablolu iletişimde sıra dışı teknolojik eğlencenin tadını çıkarırken, dünya yüzeyindeki insanların günlük yaşamında belirgin bir teknolojik devrim olarak ortaya çıktı ve kablosuz iletişimin, her biri belirli bir alanda yararlı olan çeşitli türleri var. aşağıdaki gibi farklı alan:

 

uydu iletişimi

Uydu aracılığıyla iletişim, dünya yüzeyindeki herhangi bir coğrafi noktaya ulaşabilen temel bir kablosuz iletişim şekli olup, uyduların dünya etrafında özel yörüngelerde döndüklerini ve kendi aralarında bulundukları ülkeler arasında sinyal gönderebildiklerini belirtmekte fayda var. dünyada ve bu süreç çok hızlı, çok hızlı gerçekleşiyor.

Örneğin NASA gibi uzay ajanslarının, yüksek verimliliği nedeniyle iletişimlerinde ağırlıklı olarak bu tür teknolojileri kullandıklarını ve uzaya uydu göndermenin büyük bir maliyet gerektirmesi nedeniyle bu tür kurumların Ay'ı birçok teste tabi tuttuklarını da belirtmekte fayda var. lansmanından önce performansının güvenilirliğini sağlamak.

 

kızılötesi kişiler

Kızılötesi iletişimin yaygın bir kullanımı, evdeki televizyonun uzaktan kumandasıdır. Kızılötesi, bilgiyi mikrodalgalar ve görünür ışık arasındaki elektromanyetik spektrum aracılığıyla görünmez ışık yoluyla iletir.

Kızılötesi iletişim iki ana bölüm gerektirir: Işık ışınını almak için bir verici ve bir optik alıcı vardır ve ışıktaki herhangi bir bozulmanın alıcının ışığı alamamasına yol açacağını ve dolayısıyla kızılötesi ışınların çalışmayacağını belirtmekte fayda vardır; bu da serbest bir kanal sağlamanın önemini gösterir. verici ve alıcı arasındaki girişim; Örneğin, televizyon ile uzaktan kumanda arasında bir kişi durursa kumanda çalışmaz.


mikrodalga kontakları

Mikrodalga teknolojisi küresel olarak kullanılan etkili bir iletişim türüdür ve bu teknoloji iki türe ayrılmaktadır:

Uydu aracılığıyla mikrodalga iletişimi  : Bu yöntem, mikrodalgaların dünya çapında iletilmesinde daha etkilidir ve kızılötesi teknolojileri gibi mikrodalga teknolojilerinin kullanılmasını gerektirir ve görüş alanı açık olmalıdır, ancak çok yoğun bulutlu havalarda, atmosferden gelen atmosferik sinyali engelleyebilir. uydu.

•  Karasal mikrodalga iletişimi: Bu yöntem, bir sinyalin kısa mesafe üzerinden iletilmesi gerekiyorsa, çok güvenli bir iletişim şeklidir, antenler net bir görüş hattına monte edilir ve ardından sinyal, iki alıcı arasında iletilebilir ve bu ihtiyaç ortadan kaldırılır. harici bir ağa bağlanmak için.


Bluetooth

Bluetooth, yaklaşık 10m iletim aralığı etrafında veri, ses ve görüntü iletimi sağlayan, tüm cep telefonları, tabletler ve dizüstü bilgisayarlar Bluetooth'u destekleyen ve kablosuz Bluetooth alıcılarına, ses ekipmanlarına, kameralara vb. bağlanabilen düşük menzilli bir kablosuz iletişim sistemidir. .


Wifi

Wi-Fi, bilgisayarların ve taşınabilir elektronik cihazların kullandığı gibi düşük güçlü bir kablosuz iletişim şeklidir. Bu tür bağlantıda, kablosuz yönlendirici, mobil cihazları kablolu İnternet bağlantısına bağlayan bir bağlantı merkezi görevi görür.

Wi-Fi ağlarının menzili, düşük iletim gücü nedeniyle çok sınırlıdır; kullanıcıların yalnızca bir yönlendirici veya tekrarlayıcıya yakın olduklarında bağlanmalarına olanak tanır ve ev ağı uygulamalarında ve bir şirketin kablosuz bağlantı sağlayabileceği ticari uygulamalarda yaygındır. İnternete erişim Müşterileri için bu ağlar şifrelerle güvence altına alınabilir.


Radyo

Radyo teknolojisi diğer teknolojilere göre yaygın olarak kullanılmaktadır ancak çok kanallı taşınabilir telsizler, geniş bant genişliğine sahip deniz telsizlerinin aksine kullanıcıların kısa mesafelerde iletişim kurmasına olanak tanır, böylece kamyoncularla ve denizcilerle normalden daha verimli bir şekilde iletişim sağlarlar.


hücresel ağlar

Hücresel ağlar, birçok farklı kullanıcının tek bir frekans bandı üzerinden iletişim kurmasına izin verecek şekilde değiştirilmiş şifrelenmiş radyo bağlantılarını kullanır; böylece sistem, belirli coğrafi alanlara dağıtılmış hücre kuleleri ağına dayanır; böylece bunlar, Herhangi bir sinyalin kaynağını takip edip, en uygun antene ileterek insanlar arasında başarılı bir iletişim süreci sağlar.

تعليقات
ليست هناك تعليقات
إرسال تعليق  وضع القراءة :
  حجم الخط
  +
  16
  -
  تباعد السطور
  +
  2
  -