المواضيع

Kablosuz iletişim uygulamaları

Kablosuz iletişim uygulamaları

Kablosuz iletişim uygulamaları

TV ve Radyo Yayıncılığı

Radyo iletimi (radyo), bilgilerin yalnızca tek bir yönden iletilmesi yoluyla olması ve tüm radyo kullanıcıları veya televizyon yayını kullanıcılarının aynı bilgi ve verileri o yönden alması nedeniyle, sağlanacak ilk kablosuz hizmetlerden biri olarak kabul edilir.


'uydu iletişimi'

 Uydu iletişim sistemi, önemli kablosuz iletişim türlerinden biri olarak kabul edilir ve uydular tarafından sağlanan hizmetler, cep telefonları, yayın (TV / radyo) hizmeti, coğrafi konumlandırma hizmeti (GPS), deniz navigasyon hizmeti ve İnternet gibi çeşitlidir. Bu hizmetlerin tamamı tamamen Uydu iletişim sistemlerine bağlıdır.


mobil iletişim sistemi

 Cep telefonu hizmetlerinin sadece arama yapmakla sınırlı olmaması, teknolojinin gelişmesi ve cep telefonlarının gelişmesiyle birlikte radyoyu duyabilmemiz, bağlanabilmemiz nedeniyle cep telefonu en yaygın kullanılan kablosuz servislerden biri olarak kabul edilmektedir. Akıllı telefonlar aracılığıyla İnternet, Bluetooth, coğrafi konum ve diğer hizmetler.


Küresel Konumlama Sistemi

 Coğrafi konumlandırma hizmeti, konumların hızlı bir şekilde belirlenmesine yardımcı olmakta ve özel alıcılar yardımıyla gemi, gemi ve teknelere deniz navigasyonu hizmeti sunmakta ve bu konumlar uydular aracılığıyla belirlenmektedir.


'kızılötesi iletişim'

Kızılötesi radyasyon, mikrodalgalar ve görünür ışık arasında kalan uzun dalga elektromanyetik bir enerjidir, bu nedenle bir iletişim kaynağı olarak kullanılabilir.Bilgi, bir cihaz veya sistemde kızılötesi radyasyon aracılığıyla iletilir ve güvenlik kontrolü, uzaktan kontrol için kullanılır. Televizyon ve kısa mesafeli iletişim.

Başarılı kızılötesi iletişim için, gönderici ve alıcı arasında bilgi gönderilip alındığından, alıcı uçta bir ışık diyotu (LED) alıcısının varlığı ve gönderen uçta görünmez bir ışık vericisi (LED) cihazının varlığı gereklidir. bu şekilde mobil cihazlarda, televizyonlarda veya bilgisayarlarda.


Wi-Fi (Kablosuz Düşük Enerji)

 Çeşitli elektronik cihazlarda, cep telefonlarında ve dizüstü bilgisayarlarda kullanılır.Bu bağlantıdaki yönlendirici, kablosuz bağlantıda birincil hub görevi görür ve bu ağlar, kişilerin cihaza yakın olması durumunda ağa bağlanmasını sağlar, dolayısıyla Güvenlik amacıyla bir şifre koyarak bu ağı izinsiz girişlere karşı korumak daha iyidir, aksi takdirde başkaları bu ağa kolayca erişebilir.


"Bluetooth teknolojisi"

Bluetooth teknolojisinin temel işlevi, veri aktarımı için bir dizi elektronik cihazı kablosuz olarak bir sisteme bağlamaktır.Cep telefonları, bu teknoloji aracılığıyla bir cihazdan diğerine bilgi aktarımı kullanılarak kablosuz olarak kulaklıklara ve klavyelere bağlanır. Bu teknoloji genellikle kablosuz iletişimde kullanılır.


'radar'

Belirli bir konumu takip etmek, tespit etmek veya uzak mesafelerdeki çeşitli nesnelerin yerini tespit etmek için kullanılan manyetik sensör veya algılama sistemidir.Algılama sistemi (radar), nesnelere veya nesnelere elektromanyetik enerji gönderilerek çalıştırılır ve bu nesnelerin yankıları izlenir. Bu nesneler gemiler olabileceği gibi astronomik cisimler, uçaklar, uzay araçları, arabalar, böcekler ve diğer nesneler de olabilir.


'kablosuz tekrarlayıcı'

Kablosuz cihazların menzilini genişletmek için kullanılan bir kablosuz ağ cihazıdır.Bu işlem, kablosuz sinyaller için tekrarlayıcının alınmasıyla ve yeniden iletilen sinyallerin gücünün güçlendirilmesine dayalı olarak gerçekleşir.Yineleyici, yönlendirici ile yönlendirici arasında kullanılır. bilgisayar wave'e bağlı.


'kablosuz adaptörler'

Bilgisayarın içine takılan ve cihazın kablosuz olarak iletişim kurmasını sağlayan cihazlardır.Bilgisayarın kablosuz adaptörü yoksa router'a erişemez ve internete bağlanamaz.Bazı bilgisayarlarda anakarta bağlı kablosuz adaptörler bulunur. Bilgisayarda kablosuz adaptör yoksa, bağımsız kablosuz adaptörler kurmak mümkündür.


'Akıllı Ulaşım Bağlantılı Araçlar'

Her tür ve amaçtaki araçlar için tasarlanmış kablosuz iletişim teknolojisidir.Amacı, tekrarlanan trafik kazalarını azaltmak için kamu güvenliği uygulamalarını ve araçlara yönelik iletişimi desteklemek ve altyapılarını desteklemektir.İç ve dış yollarda önemli rol oynar. Kamu güvenliği uygulamalarını desteklemedeki rolü.

تعليقات
ليست هناك تعليقات
إرسال تعليق  وضع القراءة :
  حجم الخط
  +
  16
  -
  تباعد السطور
  +
  2
  -