المواضيع

Koncepcja serwisów społecznościowych

Koncepcja serwisów społecznościowych

Koncepcja serwisów społecznościowych

Serwisy społecznościowe można zdefiniować jako technologię ułatwiającą wymianę pomysłów i informacji poprzez komunikację pomiędzy społecznościami wirtualnymi, opierającą się głównie na obecności Internetu podłączonego do komputerów, tabletów czy telefonów i umożliwiającą użytkownikom szybki dostęp do treści, które mogą to być dane osobowe lub dokumenty, filmy lub zdjęcia .

Serwisy społecznościowe są powszechnie wykorzystywane do interakcji z przyjaciółmi i rodziną.  Liczba użytkowników tych witryn wynosi ponad 3 miliardy użytkowników na całym świecie, a 90% z nich to osoby w wieku od 18 do 29 lat.


Przykłady serwisów społecznościowych

Oto niektóre z najpopularniejszych przykładów w mediach społecznościowych:

Facebook

Facebook to jeden z największych i najważniejszych istniejących obecnie serwisów społecznościowych , z ponad dwoma miliardami użytkowników miesięcznie i miliardem użytkowników dziennie, a Facebook Messenger to druga po WhatsApp najpopularniejsza aplikacja do czatowania.

Serwis został założony przez Marka Zuckerberga i jego kolegów z uniwersytetu: Eduardo Saverina, Dustina Moskovitza i Chrisa Hughesa i został udostępniony publicznie w 2004 roku.

Świergot

Twitter został założony w 2006 roku przez Jacka Dorseya i Evana Williamsa i jest ogromną platformą społecznościową; Zapewnia użytkownikom usługę mikroblogowania, śledzenia interesujących ich osób, umożliwienia śledzenia użytkownika oraz zamieszczania aktualizacji w formie krótkich tweetów o treści nie przekraczającej 160 znaków, ze względu na pierwotny projekt oparty na krótkich wiadomościach tekstowych (SMS) .

YouTube

YouTube, który powstał w 2005 roku; Jedna z najpopularniejszych witryn do publikowania i oglądania filmów o różnej treści. takich jak muzyka, rękodzieło, sport, pokazy talentów itp., a klipy te mogą być tworzone przez amatorów lub profesjonalistów z branży filmowej, a rok po uruchomieniu Google kupił go w 2006 roku i stał się jedną z platform wykorzystywane w celach reklamowych i zarobkowych, jako alternatywa dla tradycyjnych środków.

Instagrama

Aplikacja Instagram jest uważana za jeden z największych serwisów społecznościowych służących do publikowania zdjęć i krótkich klipów wideo. Można ją pobrać i używać na wszelkiego rodzaju komputerach, tabletach i telefonach. Serwis został założony w 2010 roku przez Mike'a Kriegera i Kevin Systrom, następnie w 2012 roku sprzedał Kevina. Serwis zostanie sprzedany Facebookowi za 1 miliard dolarów.

WhatsApp

Aplikacja WhatsApp to jedna z najpopularniejszych aplikacji do rozmów i czatów, ponieważ umożliwia użytkownikom wysyłanie wiadomości do innych osób indywidualnie lub w grupach, a także umożliwia wysyłanie zdjęć, klipów wideo i wiadomości głosowych, a także wykorzystuje numer telefonu zamiast nazwy użytkownika, a aplikacja wymaga dostępu do kontaktów. Kontakty użytkownika muszą zostać zsynchronizowane i przesłane do niego, aby użytkownik mógł łatwo i szybko się z nimi komunikować.

Inne media społecznościowe

Wśród innych programów społecznościowych, które zapewniają użytkownikom wiele funkcji i usług, można wymienić:

             Strona internetowa (LinkedIn).

             Snapchat.

             Tumblr.

             (Pinterest).

             Strona internetowa (Reddit).

             Strona internetowa (Flickr).

             (Sina Weibo).

             Witryna TikToka.


Pozytywy portali społecznościowych

Serwisy społecznościowe zapewniają użytkownikom wiele różnych korzyści, w tym:

             możliwość łatwej komunikacji z innymi w dowolnym miejscu; Gdzie użytkownik może w łatwy sposób komunikować się ze swoimi starymi przyjaciółmi lub poznawać nowych.

             szybkość i łatwość komunikacji za pomocą aplikacji; Które można pobrać i zainstalować na dowolnym urządzeniu mobilnym i używać w dowolnym miejscu i czasie.

             Kontynuacja poświęcona aktualnościom, wydarzeniom i tematom ; Użytkownik może personalizować to, co obserwuje w mediach społecznościowych, tak aby uzyskać treści, które mu odpowiadają i go interesują, a także szybki i bezpośredni dostęp do aktualności i informacji.

             Promuj produkty i usługi oraz rozwijaj swoją działalność, aby objąć jak największą liczbę docelowych odbiorców za pośrednictwem mediów społecznościowych.

             Miło spędzony czas wolny, podczas przerw i wakacjiNegatywy serwisów społecznościowych

Pomimo wielu pozytywów mediów społecznościowych, istnieje wiele negatywów, z którymi borykają się użytkownicy tych witryn , w tym:

             naruszenie prywatności; Proces publikowania na tych stronach wszystkiego, co dotyczy użytkownika, może skutkować zagrożeniem dla jego prywatności, lub może przysporzyć mu wielu problemów życiowych lub zawodowych.

             Cyberprzemoc i porównywanie się z innymi; Ponieważ wiele osób cierpi na stany napięcia psychicznego, napięcia, lęku, a nawet depresji, w wyniku tego, co jest publikowane na tych stronach i porównywania ich rzeczywistości z tym, co widzą, w przeciwnym razie mogą stać się celem dla osób, które mogą je zastraszać tych witryn i wykorzystywać je.

             Utrata prawdziwej interakcji między ludźmi i zastąpienie jej interakcją online; Dla wielu osób interakcja online może być łatwą i wygodną alternatywą dla interakcji twarzą w twarz, która może izolować jednostki od społeczeństwa.

             Utrata uwagi; Korzystanie z mediów społecznościowych na telefonach może rozpraszać użytkowników, zwłaszcza gdy wykonują inną pracę i czynności, takie jak prowadzenie samochodu, co powoduje wypadki.

             nieregularność snu; Światło urządzeń elektronicznych może zakłócać im sen, co może mieć wpływ na ich produktywność i aktywność w ciągu następnego dnia.


Liczba użytkowników mediów społecznościowych

Niektóre strony komunikacyjne można uporządkować według liczby użytkowników do stycznia 2019 r. w następujący sposób:

             Facebook: ma 2,27 miliarda użytkowników.

             YouTube: ma 1,9 miliarda użytkowników.

             WhatsApp: ma 1,5 miliarda użytkowników.

             Komunikator: ma 1,3 miliarda użytkowników.

             Instagram: ma 1 miliard użytkowników.


Wytyczne dotyczące bezpiecznego korzystania z serwisów społecznościowych

W związku z coraz częstszym korzystaniem z serwisów społecznościowych należy przestrzegać kilku wskazówek, aby zachować bezpieczeństwo, m.in.:

             Używaj silnych haseł. Najlepiej, aby hasło było długie i zawierało cyfry, litery i symbole specjalne, aby było silne i bezpieczniejsze.

             Do każdej aplikacji lub konta w mediach społecznościowych użyj innego hasła.

             Włącz ustawienia weryfikacji dwuskładnikowej.

             Nie akceptuj zaproszeń do znajomych, które wydają się anonimowe lub fałszywe.

             Nie otwieraj niezaufanych linków ani linków od osób, których nie znasz, ponieważ większość kont w mediach społecznościowych zostaje zhakowana za pomocą linków.

             Zwracaj uwagę na informacje udostępniane w mediach społecznościowych. Nie zaleca się ujawniania wrażliwych danych osobowych, takich jak: adres domowy, dane finansowe czy numer telefonu. 

             Zapoznaj się z politykami prywatności kanałów mediów społecznościowych, ponieważ są one często aktualizowane.

             Dostosuj ustawienia prywatności, aby kontrolować to, co jest udostępniane publicznie.

             Zabezpiecz swój komputer i urządzenia inteligentne, instalując oprogramowanie antywirusowe. 

             Po zakończeniu wyloguj się z konta.


Wniosek

Wraz z dostępnością Internetu korzystanie z serwisów społecznościowych stało się integralną częścią naszego codziennego życia w różnym wieku, z jego różnorodnymi formami i zastosowaniami, nie tylko społecznymi, ale także komercyjnymi. Oraz wady, których należy unikać stosując niezbędne instrukcje i wskazówki dotyczące bezpiecznego użytkowania.

تعليقات
ليست هناك تعليقات
إرسال تعليق  وضع القراءة :
  حجم الخط
  +
  16
  -
  تباعد السطور
  +
  2
  -