المواضيع

Optik fiber kullanmanın avantajları

Optik fiber kullanmanın avantajları

Optik fiber kullanmanın avantajları

Fiber optik kablolar, verileri verimli ve yüksek hızda iletmek için kullanılır ve aşağıdakiler de dahil olmak üzere birçok avantaj sunduğundan çok güvenilir hale gelmiştir:


Çok yüksek düzeyde bant genişliği desteği

İnternet için bant genişliği, web üzerinden bir noktadan başka bir noktaya aktarılabilecek maksimum veri miktarını ifade eden bir terimdir ve bant genişliği söz konusu olduğunda, daha fazla bant genişliği sağladığı için şu anda fiber optikten daha iyi bir teknoloji yoktur. Daha fazla veri iletimi için bakır kablolar.


Yanıt süresini iyileştirin

Fiber optik ağ, özellikle video indirirken, yüksek çözünürlüklü içerik izlerken veya büyük dosyaları bulut depolama hizmetlerine yüklerken gecikme sorunları gibi kullanıcıların diğer ağ türlerinde karşılaştığı sorunların çoğunu ortadan kaldırır.

Optik fiberlerle yanıt süresi önemli ölçüde azalır ve bu, ağ üzerinden kaynaklara daha hızlı erişim sağlamanın yanı sıra dosyaların web'e ve web'e daha hızlı indirilip yüklenebileceği ve fiber optiklerin verileri okyanuslar boyunca uzun mesafeler üzerinden iletebileceği anlamına gelir. kesinti veya gecikme olmadan.


Veri aktarmanın güvenli bir yolu

Fiber optik kablolar herhangi bir sinyal yaymaz, bu da onların üzerinden veri aktarımını engellemeye çalışmanın çok zor olduğu anlamına gelir ve bu kablolar aracılığıyla iletilen sinyal fiberin kendi içinde mevcut olduğundan ona kablonun ucundan erişilmesi gerekir, ve sinyali kesmek için onu kesmeye çalışırken ağ bozulacak ve herkes bir sorun olduğunu bilecek.


Su ve sıcaklık değişikliklerine dayanıklı

Fiber optik kablolar sıcaklık değişimlerinden, kötü hava koşullarından veya nemden etkilenmez ve yağmur suyunun temas etmesi durumunda metal bileşenlerle bağlantı her zamanki gibi devam eder.

Optik fiberlerin farklı ve zorlu hava koşullarına dayanması, onları zorlu ortamlarda, uzun mesafelerde ve endüstriyel uygulamalarda kullanım için ideal hale getirirken, uzun yıllardır okyanus tabanına uzatılarak kıtalar arası veri aktarımında da kullanılıyor.


Elektromanyetik girişime karşı bağışıklık

Elektronik sinyal taşıyan çok sayıda kablonun birbirine yakın yerleştirilmesi, taşıdıkları sinyaller arasında girişime yol açarak zaman zaman performans sorunlarına ve ağ noktaları arasındaki veri aktarımında kesintilere neden olabilir.

Optik fiberlere gelince, herhangi bir elektromanyetik girişim üretmezler, bu nedenle büyük bir grup birbirine yakın olarak uzatılabilir ve aralarında elektromanyetik girişim korkusu olmadan endüstriyel ekipman ve elektronik cihazların yanına uzatılabilir.


Çapı daha küçük ve stabilitesi daha yüksektir

Veri iletimi için kullanılan bakır kablolarla karşılaştırıldığında, optik fiberler daha küçük çaplara ve daha hafif ağırlığa sahiptir ve bakırdan daha fazla çekme basıncına dayanabilirler; bu nedenle birçok şirket, ağırlıkları ve onları uzatmak için kullanılan alanı azaltmak için bunları kullanmayı tercih eder.


Optik fiberler nasıl çalışır?

Günümüzde optik fiberler, sundukları muazzam avantajlar nedeniyle İnternet deneyiminin önemli bir parçası haline gelmiştir.Optik fiberler, verileri ışık darbeleri şeklinde uzun mesafelere ileten ince cam veya plastik fiberlerden yapılmıştır.

Fiber optik tüpün içi bir ayna gibi davranır, ışık iç duvarlardan sekerek tüpün içine doğru hedefine doğru fırlar ve veriler tam anlamıyla ışık hızında hareket ettiğinden büyük miktarda veri çok yüksek hızlarda iletilebilir. .


Fiber optikte son mil sorunu

Fiber optiğin bahsettiğimiz avantajlarından biri de ağ üzerinden çok yüksek hızlarda veri iletmesidir.Bununla birlikte bazı kişiler ağa bağlantıları optik fiber üzerinden olmasına rağmen internetlerinin yavaşlığından şikayetçidir. bu sorun son kilometrede ortaya çıkıyor.

Aslında cihazınız doğrudan fiber optik ile bağlanmaz, fiber optik evinizin önünde belli bir noktada sonlanır ve fiber optik ucu ile vericiniz arasına başka bir noktadan normal bakır patch kablolar kullanılarak bağlanır ve bu mesafeye son mil denir.Yavaş bir ağ sorunuyla karşılaşırsanız, bu büyük olasılıkla bakır kablolardan veya kablosuz vericiden kaynaklanmaktadır.

تعليقات
ليست هناك تعليقات
إرسال تعليق  وضع القراءة :
  حجم الخط
  +
  16
  -
  تباعد السطور
  +
  2
  -