المواضيع

Plusy i minusy serwisów społecznościowych

Plusy i minusy serwisów społecznościowych

Plusy i minusy serwisów społecznościowych

Pozytywy portali społecznościowych

Portale społecznościowe mają wiele zalet w wielu obszarach, jeśli dana osoba dobrze z nich korzysta. Oto zestawienie znaczenia serwisów społecznościowych:


Poszerzanie kręgu relacji społecznych

Jedną z zalet serwisów społecznościowych jest to, że są one użytecznym i skutecznym narzędziem w nawiązywaniu nowych znajomości, ułatwiającym komunikację ze znajomymi, którzy stracili z nimi kontakt, lub z osobami, których nie można spotkać osobiście, co oszczędza trudu dotarcia do nich .


Zmniejsz bariery w komunikacji

Portale społecznościowe pozwalają w łatwy sposób, z dowolnego miejsca i w dowolnym czasie, przekazać pomysły i opinie na określony temat dużej liczbie osób, a dostępna w mediach społecznościowych funkcja dzielenia się opiniami pomaga otworzyć drzwi do wymiany opinii oraz poszerzanie możliwości udziału w wyrażaniu opinii.


Sposób na kształtowanie skutecznej opinii publicznej

Portale społecznościowe, dzięki szerokim interakcjom między grupami, są środkiem kształtowania opinii publicznej wspierającej pewne kwestie, co skutkuje pozytywną zmianą w niektórych aspektach życia.


Skuteczny sposób na promocję

Firmy komercyjne wykorzystują sieci społecznościowe jako dobre narzędzie do promowania swoich towarów, ponieważ istnieje wiele aplikacji wyspecjalizowanych w promowaniu określonej usługi lub towaru po niższych kosztach, co prowadzi do większych zysków i niższych kosztów.


Śledź wiadomości ze świata

Rozwój sieci społecznościowych doprowadził do tego, że ludzie nie czekają na wiadomości o szóstej rano na ekranie telewizora ani na przybycie gazety, aby najnowsze wiadomości i informacje mogły być znane za pośrednictwem mediów społecznościowych.


Pomoc przedsiębiorcom i firmom

Sieci społecznościowe umożliwiają przedsiębiorcom i różnym organizacjom komunikację z klientami, sprzedaż produktów i poszerzanie usług. Jest mnóstwo przedsiębiorców i firm, które rozwijają się wyłącznie w sieciach społecznościowych i nie mogłyby bez nich funkcjonować.

Portale społecznościowe mają wiele zalet, z których najważniejsze to; Poszerzanie kręgu relacji społecznych, zmniejszanie barier komunikacyjnych, jest środkiem kształtowania skutecznej opinii publicznej, ponieważ jest skutecznym środkiem promocji, pomaga śledzić wiadomości ze świata, a także pomaga biznesmenom i firmom aby śledzić i promować swoją działalność.


Negatywy serwisów społecznościowych

Portale społecznościowe mają wiele wad, jeśli ktoś je niewłaściwie wykorzysta, a są to następujące:


Ryzyko oszustwa lub kradzieży tożsamości

Do informacji prywatnych publikowanych w Internecie może mieć dostęp każdy, gdyż w tym momencie wystarczy niewielka ilość informacji, aby mieć wpływ na życie danej osoby, np. kradzież prywatnej tożsamości danej osoby może wyrządzić jej wielką krzywdę, ryzyko to obejmuje także włamania i włamania do danych osobowych.


Marnowanie czasu ludzi

Media społecznościowe, w szczególności Facebook i inne szeroko rozpowszechnione serwisy, są najczęściej wykorzystywane w Internecie, co z kolei doprowadzi do wzrostu liczby godzin, jakie dana osoba spędza w mediach społecznościowych, co może kolidować z jej obowiązkami w praca i inne.


Naruszanie prywatności osób fizycznych

Sieci społecznościowe umożliwiają dużym firmom, które kierują reklamy do osób, wyszukiwanie słów kluczowych, których dana osoba używa podczas przeglądania, oprócz innych danych, w celu dostarczenia im reklam dostosowanych do ich potrzeb.


Popełnianie przestępstw wobec użytkowników

Korzystanie z sieci społecznościowych może prowadzić do sytuacji, w której ludzie stają się ofiarami molestowania we wszystkich jego postaciach, co może być szczególnie powszechne wśród nastolatków i młodszych dzieci, dlatego rodzice powinni zwracać uwagę na treści zamieszczane w sieci, aby dzieci nie były narażone na żadne niewłaściwa zawartość.


Wpływ na relacje rodzinne

Portale społecznościowe odgrywają negatywną rolę w jakości i sile relacji rodzinnych, ponieważ długie godziny, jakie jednostka spędza przeglądając te strony, oraz jej zaabsorbowanie wirtualnymi relacjami w nich zawartymi, prowadzą do dystansowania się od członków rodziny i ochłodzenia jej relacji z ich.


Naruszanie systemu zwyczajów i tradycji

Portale społecznościowe wpływają na system obyczajowy, co z kolei wpływa na społeczeństwo jako całość. Nadmierna otwartość, jaką zapewniają te serwisy, może prowadzić do upowszechniania nowych wartości, sprzecznych ze zwyczajami i tradycjami, do których przyzwyczajone jest społeczeństwo, tworzących jego tożsamość .


izolacja

Korzystanie z witryn komunikacyjnych stało się substytutem prawdziwej interakcji społecznej między jednostkami, którą reprezentują wizyty rodzinne i uczestnictwo w wydarzeniach towarzyskich, a także spędzanie długich godzin w tych witrynach, co prowadzi do izolacji i samoizolacji.


Niskie osiągnięcia w nauce niektórych uczniów

Uczniowie, którzy często korzystają z mediów społecznościowych, zwykle uzyskują niższe oceny.

Pomimo pozytywnych stron portali społecznościowych, mają one przede wszystkim pewne wady; Ryzyko oszustwa lub kradzieży tożsamości, marnowania czasu i naruszenia prywatności oraz jest środkiem do popełniania przestępstw przeciwko użytkownikom, ponieważ wpływa na relacje rodzinne, zawiera pewne naruszenia zwyczajów i tradycji oraz prowadzi do izolacji i niskich osiągnięć w nauce studentów.


Niebezpieczeństwa portali społecznościowych dla dzieci

Portale społecznościowe mogą ogólnie stanowić zagrożenie dla pojedynczych osób, ale ryzyko to zwiększa się w przypadku dzieci ze względu na ich brak doświadczenia i błędne rozróżnienie od dobra. Wśród szkód, jakie portale społecznościowe wyrządzają dzieciom, są następujące:

•  Ich narażenie na molestowanie, molestowanie i znęcanie się, przy czym sprawa jest uważana za poważniejszą niż narażenie na powyższe w prawdziwym życiu, biorąc pod uwagę, że nikt, np. rodzice i nauczyciele, nie może ich powstrzymać przed przemocą, na którą są narażeni .

•  Przypadkowo lub celowo uzyskują dostęp do obraźliwych treści, takich jak pornografia itp.

•  Publikowanie przez dzieci nieodpowiednich filmów i nagrań na skutek ich nieświadomości, co może być dla nich szkodliwe.

•  Media społecznościowe mogą powodować, że dzieci doświadczają wielu problemów, takich jak niska samoocena i ciągły niepokój.


Jak ograniczyć korzystanie z mediów społecznościowych

Istnieje wiele rodzajów serwisów społecznościowych, ale mają one wiele wad, jak wspomnieliśmy wcześniej, a niektóre metody ograniczania negatywnych skutków mediów społecznościowych można zastosować poprzez racjonowanie czasu, jaki ludzie na nich spędzają, w następujący sposób:


Zwiększ koncentrację na obowiązkach osobistych

Ograniczenie liczby aplikacji społecznościowych zainstalowanych na urządzeniu do sieci, które są bardziej powiązane z pracą i życiem osobistym, może skutkować mniejszą liczbą godzin spędzonych w mediach społecznościowych i większym skupieniem się na innych, ważniejszych codziennych obowiązkach.


Od czasu do czasu używaj filtrowania

Czasami istnieją pilne powody, aby porozumieć się z kimś w świecie wirtualnym, a obecność osób, które nie mają żadnej wiedzy o rzeczywistości, może budzić niepokój, dlatego ważne jest, aby usunąć osoby, które nie są znane na środkach komunikacji; Ma to na celu uniknięcie straty czasu, ryzyka naruszenia prywatności i innych problemów.


Tworzyć plan

Ważne jest, aby wiedzieć, jak korzystać z serwisów społecznościowych, gdyż opracowanie planu, w którym przeznaczono określony czas na korzystanie z serwisów społecznościowych oprócz pozostałych czynności, a przestrzeganie go jest sposobem na pozbycie się wydatków nadmiernego czasu spędzonego na tych stronach.


Rozwijaj nowe hobby

Czasami ludzie spędzają czas w sieciach społecznościowych, aby uciec od pustki, co oznacza, że ​​nauka nowych umiejętności, takich jak: taniec, rysowanie, czytanie, pisanie czy muzyka, przyniesie im korzyści, ponieważ będą spędzać mniej czasu na przeglądaniu tych stron, zajmując się swoimi hobby.


Przyjmij zdrowy tryb życia

Podjęcie zdrowego stylu życia, takiego jak zapisanie się na siłownię i przestrzeganie zdrowej diety, automatycznie zmienia nawyki człowieka, a jednym z nich jest spędzanie dużej ilości czasu w Internecie.

تعليقات
ليست هناك تعليقات
إرسال تعليق  وضع القراءة :
  حجم الخط
  +
  16
  -
  تباعد السطور
  +
  2
  -