المواضيع

pokolenia komputerów

pokolenia komputerów

Z biegiem czasu postęp doprowadził do rozwoju technologii komputerowej, a rozwój ten następował po kilku pokoleniach, aż komputer osiągnął dzisiejszą formę, a generacje komputerów podsumowano w następujący sposób:


pierwsza generacja
Okres tej generacji rozciąga się na lata 1940-1956 n.e., ponieważ okres ten uważa się za pierwszą generację komputera, a komputery były przygotowywane i rozwijane w pierwszej generacji za pomocą lampy próżniowej i maszyny z zaworem termicznym, a to urządzenie opiera się na kartach dziurkowanych i taśmie papierowej, a komputery w tym pracowały. Generacja opiera się na zasadzie i koncepcji kodowania binarnego „Zero One Language” (1-0) i wspomina się, że rozmiar komputera był bardzo ogromny , a w niektórych przypadkach zajmowało przestrzeń całego pomieszczenia oraz że urządzenia były bardzo drogie i zużywały dużo energii elektrycznej, a ponadto występowały liczne awarie urządzeń, które często są spowodowane ciepłem wytwarzanym przez urządzenie.

Przykładami komputerów pierwszej generacji są ENIAC i UNIVAC, które są pierwszymi komputerami komercyjnymi dostarczonymi klientowi komercyjnemu, US Census Bureau, w 1951 roku.


drugie pokolenie
Okres tej generacji rozciąga się na lata 1956-1963 n.e., ponieważ okres ten uważa się za drugą generację komputera, a komputery drugiej generacji zostały przygotowane i opracowane w technologii tranzystorowej, a jeśli porównamy pierwszą generację z drugą, komputer drugiej generacji jest ponadto mniejszy. Czas obliczeń, jaki zajmują komputery drugiej generacji, jest krótszy.


trzecia generacja
Okres tej generacji rozciąga się na lata 1963-1971 n.e., ponieważ okres ten uważa się za trzecią generację komputerów, a komputery trzeciej generacji zostały przygotowane i opracowane w oparciu o technologię układów scalonych, a jeśli porównamy drugą generację z trzecią, stwierdzamy, że komputer trzeciej generacji jest mniejszy, ponadto czas obliczeń zajmowany przez komputery trzeciej generacji jest krótszy, ponadto komputer tej generacji był mniej energochłonny niż poprzednie generacje, a koszt jego utrzymania jest również niższy i uważa się, że jest łatwiejszy w zastosowaniu komercyjnym.


Czwarta generacja
Okres tej generacji rozciąga się na lata 1971-2010 n.e., ponieważ okres ten uważa się za czwartą generację komputerów, a komputery czwartej generacji były przygotowywane i rozwijane w technologii mikroprocesorowej, a w okresie czwartej generacji komputer stał się bardzo mały pod względem rozmiarów, a także stał się przenośny. Warto zauważyć, że komputer czwartej generacji stał się znacznie szybszy i dokładniejszy, a koszt produkcji komputera stał się bardzo niski w porównaniu do poprzednich generacji, a jednym z najważniejsze punkty w okresie czwartej generacji polegają na tym, że komputer stał się dostępny dla każdego bez wyjątku.


Piąte pokolenie
Okres tej generacji rozpoczął się od roku 2010 n.e. do dnia dzisiejszego, gdyż okres ten uznawany jest za piątą generację komputerów, a najlepszą technologią w rozwoju komputerów piątej generacji jest to, że posiadają one bardzo duże możliwości i duży także pojemność pamięci.Komputer jest w stanie wykonywać kilka zadań jednocześnie, przy czym należy zaznaczyć, że komputer piątej generacji zawiera wiele zaawansowanych naukowo i technicznie technologii, takich jak sztuczna inteligencja, obliczenia kwantowe, nanotechnologia i równoległe przetwarzanie.

تعليقات
ليست هناك تعليقات
إرسال تعليق  وضع القراءة :
  حجم الخط
  +
  16
  -
  تباعد السطور
  +
  2
  -