المواضيع

Posta kutusu nedir

Posta kutusu nedir

Genellikle evin veya ait olduğu kurumun önündeki duvara asılan, amacı mesaj alışverişi yapmak olan metal bir kutudur.Mektup, zarf, posta paketi göndermek ve almak için kullanılabilir, ait olduğu ülkedeki postanelerin özel koşullarına bağlı olarak kutuyu kiralarken belirli bir miktar ödeme karşılığında.

 

Postanın doğuşu

Antik çağlardan beri insanlar posta yazışmalarına ilgi duymuşlardır ve eski Mısır uygarlığı, kendisi ile o dönemde var olan diğer krallıklar arasında bir posta yazışması sisteminin varlığına önem veren ilk uygarlıklardan biri olarak kabul edilmektedir.

Posta yazışmalarının kullanımı Mezopotamya'da (bugünkü Irak), İran'da (bugünkü İran), Çin ve Hindistan'da da yaygınlaştı.Buna yanıt olarak bir kabile liderinin başka bir lidere önemli bir konuyu anlatmak için gönderdiği Elçi adı verildi. ya da kendisine bir şey ulaştırmak için kullanılan bu posta yöntemi, Arap Yarımadası'nda yazının bulunup yayıldığı dönemde de kullanılmaya devam edilmiş, yazılı metinler üzerinde yeni bir mesajlaşma aracı olarak kullanılmıştır.

 

Posta gönderme yöntemleri

Posta göndermek bir takım temel yöntemlere bağlıdır ve gönderilen materyallerin niteliğine, önem derecesine, bunları gönderen veya alan tarafa ve önemlerine bağlı olarak posta göndermede kullanılan yöntemlere bağlıdır:

 • Sıradan mektuplar: Şahsen gönderilen, aile yazışmalarıyla ilgili olan veya alıcıya ulaşması uzun sürmeyen mektuplardır.
 • Acil mesajlar: Bunlar, özellikle iş başvuruları gibi evraklar ve önemli belgelerle ilgili olan, acil bir şekilde gönderilen mesajlardır.
 • Kayıtlı mesajlar: Kayıtlarıyla birlikte gönderilirler, yani kendilerine ait bir seri numarası alırlar, bu da mesajı gönderenin alıcıya ulaşana kadar takip etmesine yardımcı olur ve bu tür mesajlar büyük yazışmalarda kullanılır. önemi, örneğin: posta yoluyla para göndermek.

 

Posta taşımacılığı

Posta ulaşım araçları, posta yazışmalarının kolaylaştırılmasına katkıda bulunan birçok gelişmeye tanık olmuş ve bu gelişmeler aşağıdaki araçlara dayanmaktadır:

 

Kara ve deniz postası

Yazışma yöntemi, özellikle birbirinden uzak mesafelerdeki ülkeler arasında mesaj taşınırken kara ulaşım araçlarıyla ve daha sonra deniz yoluyla posta gönderip almaya dayandığından, posta taşımacılığı araçlarının geliştirilmesinin ilk aşamasıdır. ancak bu araçlar artık yaygın olarak kullanılmamaktadır ve mesajların iletilmesi uzun zaman aldığından ve kullanımı tek bir ülke içindeki yazışmalarla sınırlıdır.

 

Hava postası

Her türlü posta yazışmalarına hızlı erişim sağlaması ve aynı zamanda korunmasına da katkı sağlaması nedeniyle günümüze kadar halen kullanılmakta olan uçağın keşfi, ulaşım ve nakliye aracı olarak ortaya çıkışıyla ilişkilendirilen aşamadır. Önemli posta kolilerinin hasara, kaybolmaya veya hırsızlığa maruz kalmaması için Airmail'in posta postasını büyük ölçüde geliştirmesine katkıda bulundu.

تعليقات
ليست هناك تعليقات
إرسال تعليق  وضع القراءة :
  حجم الخط
  +
  16
  -
  تباعد السطور
  +
  2
  -