المواضيع

Robot hakkında bilgi

android'i ara

Robot, görünümü insana benzemese de insan emeğinin yerine çalışacak şekilde mühendislik sistemiyle tasarlanmış, ancak insanın yaptığı gibi kendisinden beklenen işlevi yerine getirebilen bir makinedir. .


Robotlar farklı boyutlarda gelir , bazıları çok küçüktür, madeni para boyutundadır, bazıları ise büyüktür, boyutları bir araba boyutundan daha büyüktür. Bazıları doktorlara yardımcı olmak için insan vücudunda ameliyatlar yapma yeteneğine sahip, bazıları restoranlarda krep hazırlamak için çalışıyor ve bazıları Mars'a inebiliyor.


Robotların boyutları, tasarımları ve yeteneklerindeki bu büyük çeşitliliğin bir sonucu olarak , onlara yönelik bir tanıma ulaşmak zordu ve robot bilimciler için farklı robot tanımları vardı, bu da genel bir robot kavramına yol açtı; çevresini algılayarak ve belirli eylemlere ulaşmak için matematiksel işlemler yaparak bağımsız olarak çalışan, kararlar onun aracılığıyla alınan ve gerçek dünyada uygulanan bir makinedir.Android geçmişi

Robotların gelişim tarihinde aşağıdaki aşamaları sıralıyoruz:

             MÖ 3000 yıllarında Mısır su saatlerinin çanlarını çalmak için insan figürleri kullanılıyordu.

             Archytus Tartumum tahtadan yapılmış uçan bir güvercin icat etti.

             Mısır, MÖ 2. yüzyılda hidrolik olarak çalıştırılan heykeller inşa etti.

             Petronius Arbiter MS 1. yüzyılda insan gibi hareket edebilen bir oyuncak bebek yaptı.

             Giovanni Turiani 1557'de her gün dükkandan ekmek getirip imparatora getiren ahşap bir robot icat etti.

             On sekizinci yüzyılda çok sayıda ustaca robot icat edildi ve bunlar zirveye ulaştı, ancak pratik değillerdi.

             19. yüzyılda birçok yaratıcı robot türü icat edildi; örneğin: Edison'un konuşan oyuncak bebek icadı ve Kanadalıların buharla çalışan robot icadı.

             İlk modern robotlar, yirminci yüzyılın ellili yıllarının başında Louisville-Kentucky'den mucit George C. DeVol tarafından icat edildi ve işe yarıyor .

             George Devol, 1960'ların sonunda mühendis Joseph Engelberger'e bir patent verdi. Joseph, Devol'un ürününü değiştirerek endüstriyel bir robota dönüştürdü ve Unimation adında robotlar üretip pazarlamak için bir şirket kurdu. Başarılarının tanınmasıyla daha sonra "The Guardian" olarak tanındı. "Robotiğin Babası".

             Charles Rosen, MS 1958 yılında Stanford Araştırma Enstitüsü'ndeki bir araştırma ekibinin yardımıyla " Shaky " adında bir robot geliştirdi ve bu,   "Unimate" robotundan oldukça gelişmiş bir robottu. Etrafta dolaşıp fark etme yeteneğine sahipti. gözleriyle şeyler.


Android bileşenleri

İnsan vücudu beş ana bileşenden oluşur; Vücudun dış yapısı, vücudun yapısını hareket ettiren kas sistemi, çevreyi ve çevreyi algılayan duyu organı, vücudun kas ve organlarını harekete geçiren enerji kaynağı ve bilgi ve bilgiyi işleyen beyindir. bunu vücudun sistemlerine gönderir ve robotlar insan davranışını simüle eden makineler olduğundan aynı bileşenlerden oluşur ve şunlardır  :

             Efektörler: Yapısı kol, bacak, el ve ayak gibi efektörlerden oluşur.

             Sensörler: Çevrelerindeki ısı, ışık vb. şeyleri algılayan ve sensörlerin topladığı bilgileri bilgisayarların okuyabileceği kodlara dönüştüren, duyu sistemine benzeyen parçalardır.

             Bilgisayar: Robotun içindeki bilgisayar beynin işini yapar ve içindeki algoritma adı verilen talimatlarla robotun hareketini kontrol eder.

             Ekipman: Robotu oluşturan aletler ve mekanik tesisatlardır.Android'in kullanım alanları

Robotlar günlük yaşamın çeşitli alanlarında ve pek çok farklı kullanım alanında kullanılmakta olup, kullanım alanları şunlardır:

             Restoranlar : Japonya, robotları suşi pişirme, sebze kesme gibi yemek pişirme, gıda üretimi, pirinç yetiştirme ve mahsul bakımı, kahve hazırlama gibi işlemlerde kullandığından, dünyadaki restoranlarda en fazla robot kullanımıyla biliniyor. resepsiyonist ve temizlikçi olarak, diğerleri ise restoranlarda içecek servisi yapan garson olarak kullanılıyor.

             Yaşlılara yaşam hayatında yardımcı olmak: Koreli robotun 100 kilograma kadar insanı taşıyabilmesi, yaşlıların joystick kullanarak sandalyeyi kolaylıkla kontrol edebilmesi nedeniyle yaşlı bakımevlerinde robotlar kullanılıyor ve robotlar yaşlılara da yardım ediyor. yataktan kalkmak için Arkadaşların yerini alabilir ve yaşlılarda yalnızlığı giderebilirler.

             Suç kontrolü: Polis, robotları silahlı suçluların bulunduğu binalara sokmak ve yerlerini tespit etmeye yardımcı olmak için, bombalı araçları kontrol etmek için ve rehinelerin bulunduğu durumlarda kullanıyor.

             Tıp: Robotlar tıpta karmaşık ameliyatları gerçekleştirmek için kullanılır.Doktorlar onları kameralar aracılığıyla kontrol eder ve robot kolları ameliyatları yüksek doğrulukla gerçekleştirir.Ayrıca hastalara ilaç dağıtmak için de kullanılırlar ve eczaneler ilaçları asansörlerde hareket edecek şekilde programlayarak doldurur ve Hastanenin herhangi bir katına ulaşabilirsiniz.

             Eğitim: San Diego, California'daki Erken Çocukluk Eğitim Merkezi, çocuklara seslendirmeyi ve şarkı söylemeyi öğretmek için öğretmen asistanı olarak robotlar kullanıyor ve çocukların düşünme becerilerini geliştirmelerine ve erken yaşlardan itibaren bir şeyler yapmaya başlamalarına yardımcı oluyor.Robotik nedir?

Robotik, bilim ve mühendislik de dahil olmak üzere birçok disiplini içeren bir sektördür ve bu disiplinler, mekanik robotların tasarımını, yapımını ve nasıl kullanılacağını incelemekle ilgilenir ve bilim ile mühendislik ile üretmek için çalışan teknoloji arasında bir buluşma noktasıdır. Robotlar, programlama çalışmasıyla ilgilenen modern bir yapay bilim olduğu için robotik teknolojileri  hızla ilerlemektedir. toplumda derinleşecek.


Özet

Robot, gerçek dünyada uyguladığı eylemlere erişebilmek ve kararlar alabilmek için çevresini algılayarak çalışan bir makine olarak tanımlanmaktadır.Robotlar, restoranlar, yaşlılara yardım, tıp, eğitim gibi birçok alanda kullanılmaktadır. , ve diğerleri.

تعليقات
ليست هناك تعليقات
إرسال تعليق  وضع القراءة :
  حجم الخط
  +
  16
  -
  تباعد السطور
  +
  2
  -