المواضيع

Robot Sophia hakkında

Robot Sophia hakkında

Sophia robotu, robotik ve insan simülasyonu alanında uzmanlaşmış Çinli bir şirket tarafından tasarlanan ve MS 2015 yılının başında duyurusunu yapan, sorulara cevap vermek ve tartışmalara katılmak üzere programlanmış bir robottur  ve burada hakkında bazı bilgiler bulunmaktadır. Sophia robotu:

Sophia'nın fikri

Sophia robot fikrinin mucidi ve sahibi, estetik araştırmalar alanında doktora sahibi olan ve Hanson Robotics'in CEO'su olan David Hanson'dur.) ve şu anda grafik sanatlarını robotik mühendisliği ve bilişsel bilimle entegre etmeye çalışıyor ve robotları yüz yüze bir katılımcı haline getiren, robotlar ve yüz ifadeleri için deri görevi gören yeni materyaller yaratıyor ve aynı zamanda yapay araştırmalar üzerinde de çalışıyor. istihbarat, eğitim, tedavi ve diğerleri.

Sophia'nın malzemesi

Sophia robotu, insan derisine benzeyen ve insan derisinin görünüşünü ve doğasını taklit eden bir kauçuk olan Frapper'dan yapıldı ve bu malzeme aynı zamanda patent aldı.

Sofya'nın yapabileceği şeyler

Sophia, aşağıdakiler de dahil olmak üzere insana benzer birçok şeyi yapmak üzere tasarlandı:

 • Tartışmalara katılın ve soruları yanıtlayın; konuşmasında,  sorulan sorulara yanıt vermesini sağlayan bir tekniğe güvenir.
 • İnsan gibi doğal davranmak, diplomatik tepkiler ve tartışmalar yapmak, insan ifadelerine ve duygularına benzer yüz ifadeleri kullanmak.
 • 62 farklı ifade ve tepki gösterebildiğinden, insanlar gibi göz kapaklarını, kaşları ve gözleri doğal bir şekilde hareket ettirerek sevinç, üzüntü, kızgınlık, korku ve diğer insani duyguları simüle eder.
 • Gözlerinde insanların yüzlerini tanımasına, hareketlerini takip etmesine ve insan özelliklerini koruyan bir hafızaya sahip kameralar ve hassas sensörler olduğundan, etrafındaki insanlarla görüş seviyesini koruyor.
 • Malezya Başbakanı'nı çizebildiği profesyonel çizim ve aynı zamanda şarkı söyleyebilecek şekilde programlandı.

Sophia robot özellikleri

Sophia robotunu diğer robotlardan ayıran birkaç şey var; bunlar arasında şunlar yer alıyor:

 • Suudi vatandaşlığını aldığı için küresel vatandaşlık alan ilk robot olarak kabul ediliyor.
 • Daha verimli ve topluma uyarlanabilir hale gelmek için günlük olarak veri ve bilgiler sağlanır.
 • İngiliz aktris Audrey Hepburn'e benzeyecek şekilde tasarlandı ve tasarımcılar bu görünümün insanların onu kabul etmesine yardımcı olacağını düşündükleri için etrafındaki aydınlatmanın doğasına göre rengi değiştirilecek şekilde tasarlandı.
تعليقات
ليست هناك تعليقات
إرسال تعليق  وضع القراءة :
  حجم الخط
  +
  16
  -
  تباعد السطور
  +
  2
  -