المواضيع

Rodzaje druku 3D

Rodzaje druku 3D

Druk 3D to proces tworzenia trójwymiarowych obiektów z pliku cyfrowego, w którym obiekt tworzony jest przez zestaw kolejnych warstw składających się z różnych materiałów, a istnieje wiele rodzajów drukarek 3D, a poniżej znajduje się lista najbardziej ważne i powszechne typy:


Druk metodą osadzania topionego (FDM)

Proces modelowania odbywa się poprzez osadzanie stopionego materiału poprzez wyciągnięcie nici tworzywa ze szpuli i podanie ich przez dyszę drukarki, gdzie dysza jest podgrzewana do wymaganej temperatury, a następnie silnik przepycha materiał przez nagrzaną dyszę, która steruje zatrzymanie lub rozpoczęcie przepływu topienia i rozpoczyna wylewanie materiału na płytkę projektową, gdzie ochładza się i twardnieje. Po zakończeniu warstwy drukarka przystępuje do nakładania kolejnej warstwy i tak dalej, aż do całkowitego wydrukowania obiektu uformowany.

(FDM) służy do odlewania betonu lub błota w budynkach drukowanych w 3D, a także do formowania żywych komórek w biożel podczas drukowania narządów 3D.Ten typ drukarki jest stosowany w sektorze edukacji i sektorze małych przedsiębiorstw. Wynika to z jego dużej zdolności do drukowania dokładnych części z dużą szybkością.


Drukowanie stereolitograficzne (SLA).

Stereolitografia to pierwsza na świecie technologia druku 3D. Drukarka ta opiera się na wykorzystaniu zwierciadeł (galwanometrów) poprzez umieszczenie jednego na osi X, a drugiego na osi Y, oprócz cieczy, która krystalizuje pod wpływem promieni lasera zwanej żywica.

Lustra te kierują wiązkę lasera na ciecz zgodnie z danymi dostarczonymi przez urządzenie, dzięki czemu ciecz krystalizuje i jest drukowana warstwa po warstwie, tworząc ostateczną bryłę.Jedną z wad tej drukarki jest jednak to, że; Powolne śledzenie przekroju wycinka, metoda ta znajduje zastosowanie w druku 3D w dziedzinie stomatologii estetycznej i branży jubilerskiej.


Druk DLP

Technologia cyfrowego przetwarzania światła jest podobna do zasady działania technologii (SLA) w druku, a różnica między nimi polega na tym, że (DLP) wykorzystuje tradycyjny projektor cyfrowy; Podobnie jak lampy, oprócz zastosowania sieci małych lusterek lub panelu ciekłokrystalicznego.

Drukarka ta charakteryzuje się precyzyjnym formowaniem części o wyrazistym designie, niskimi kosztami eksploatacji i redukcją odpadów powstałych w wyniku drukowania.Jej zasada działania opiera się na dostarczaniu światła do całego obiektu, a nie wytwarzaniu go w postaci warstw podobnie jak w technologii (SLA), poprzez nachylenie lusterek pod różnymi kątami, aby uzyskać pożądany hologram lub obraz.

Technologię tę można zastosować w druku 3D przy projektowaniu zabawek, biżuterii, form dentystycznych i figurek. Dzieje się tak dzięki jego dużej dokładności.


Selektywny druk laserowy sublimacyjny (SLS).

Selektywne siarkowanie laserowe (SLS) to popularna i tańsza technologia druku oparta na zastosowaniu proszku, a nie cieczy.

Jego mechanizm działania polega na podgrzaniu proszku polimerowego do temperatury tuż poniżej temperatury topnienia, tak aby cząstki proszku sklejały się ze sobą tworząc substancję stałą, następnie skanowano je laserem w celu utworzenia stałej warstwy, aby ponownie uformować kolejną warstwę na wierzchu, aż do uformowania się końcowej pożądanej substancji stałej, ale jedną z jej wad jest to, że wymaga długiego czasu chłodzenia ze względu na wysokie ciepło, z jakim działa ta technologia.

تعليقات
ليست هناك تعليقات
إرسال تعليق  وضع القراءة :
  حجم الخط
  +
  16
  -
  تباعد السطور
  +
  2
  -