المواضيع

Rozwiązania białej biotechnologii

Rozwiązania białej biotechnologii 

Rozwiązania białej biotechnologii

Biała rewolucja biotechnologiczna zaczęła chronić środowisko i życie w przyszłości, znajdując wiele nowych ekonomicznych i istotnych rozwiązań wielu problemów przemysłowych stojących przed światem, a wśród tych rozwiązań są następujące: 


Produkcja tworzyw biodegradowalnych 

Wysiłki skupiły się przede wszystkim na poliestrach składających się z (3-PHA), które są naturalnie syntetyzowane przez wiele różnych bakterii jako źródło energii i węgla. Związki te mają podobne właściwości do syntetycznych tworzyw termoplastycznych i elastomerów, od propylenu po gumę, ale ulegają całkowitemu rozkładowi i szybko przez bakterie obecne w glebie lub wodzie.


Produkcja energii ze źródeł odnawialnych i biomasy 

Odnawialna bioenergia z biomasy jest obiecującym rozwiązaniem w zakresie ograniczenia emisji gazów cieplarnianych, ponieważ obecnie energia ta jest produkowana ze skrobi z kukurydzy, ziemniaków, trzciny cukrowej i pszenicy, która jest już wykorzystywana do produkcji etanolu jako substytutu benzyny. paliwem silnikowym sprzedawanym w Brazylii jest czysty etanol. Pozyskiwany jest z trzciny cukrowej, a pozostała część zawiera 20% etanolu. 

W Stanach Zjednoczonych 10% całego sprzedawanego paliwa silnikowego to mieszanina składająca się z 90% benzyny i 10% etanolu, a według raportu OECD z 2001 r. na temat biotechnologii i zrównoważonego rozwoju przemysłu w Stanach Zjednoczonych jest obecnie 58 stacji benzynowych, które produkują prawie 6 miliardów litrów etanolu rocznie. 


Biodegradowalne enzymatyczne środki czyszczące 

Biodegradowalne enzymatyczne środki czyszczące były jednymi z pierwszych przemysłowych zastosowań biotechnologicznych w latach 60. XX wieku, kiedy duńska firma biotechnologiczna Novozymes rozpoczęła sprzedaż pierwszych enzymatycznych środków czyszczących, składających się z wyspecjalizowanych enzymów uzyskanych z mikroorganizmów zdolnych do rozkładania cząsteczek stojących za plamami.Twarde, takie jak krew i tłuszcz i w przeciwieństwie do alternatyw chemicznych, enzymatyczne środki czyszczące ulegają biodegradacji. 

Z biegiem czasu detergenty enzymatyczne stały się bardziej skuteczne, mogą skutecznie działać już przy niższych temperaturach wody, zmniejszając tym samym ilość energii zużywanej na pranie. 


Produkcja aromatów naturalnych 

Zwykle do wyprodukowania zaledwie jednego litra cząsteczki walencyny o smaku pomarańczowym potrzeba 160 000 pomarańczy. Alternatywnie można zastosować bioinżynierię przy użyciu bakterii lub drożdży, aby wyprodukować te cząsteczki w kadziach przemysłowych, niezawodnie wytwarzając duże ilości niemal każdego smaku. Lider w branży jest szwajcarska firma Evolva, która produkuje naturalny słodzik Stevia oraz aromaty pomarańczowe, waniliowe i grejpfrutowe. 


Biodegradowalne tkaniny odzieżowe 

Fermentacja bakteryjna jest wykorzystywana do produkcji włókien jedwabiu pajęczego przez firmę AMSilk w Niemczech.Wśród wielu zastosowań tego materiału jest współpraca firmy z Adidasem nad stworzeniem biodegradowalnych butów do biegania, które nie pozostawiają żadnych odpadów. 

Również w Niemczech start-up Algalife wykorzystuje algi do produkcji włókien tekstylnych wyłącznie ze światła słonecznego i wody, a firmy takie jak Pili we Francji i Colorifix w Wielkiej Brytanii również rozważają wykorzystanie drobnoustrojów do produkcji zrównoważonych barwników do tekstyliów, które mogą zastąpić żrące chemikalia. . 


Koncepcja białej biotechnologii 

Biała biotechnologia to dziedzina biotechnologii specjalizująca się w wykorzystaniu żywych organizmów, takich jak bakterie, pleśń, drożdże, rośliny oraz enzymów pochodzących z drożdży i pleśni, w przemyśle do wytwarzania produktów, które łatwo ulegają rozkładowi, wymagają mniej energii i wytwarzają mniej odpadów podczas ich produkcji. Biała biotechnologia wprowadza już wiele innowacji w przemyśle chemicznym, tekstylnym, spożywczym, opakowaniowym i służbie zdrowia. Nic dziwnego, że naukowcy i decydenci są coraz bardziej zainteresowani tą nową technologią, jej ekonomiką i wkładem w zdrowe środowisko, które mogłoby uczynić z niej niezawodną metodę zrównoważonego rozwoju.

تعليقات
ليست هناك تعليقات
إرسال تعليق  وضع القراءة :
  حجم الخط
  +
  16
  -
  تباعد السطور
  +
  2
  -