المواضيع

Siber güvenliğin alanları nelerdir?

Siber güvenliğin alanları nelerdir?

Siber güvenliğin alanları nelerdir?

İnternet kullanımına olan bağımlılığın artması, siber güvenlik desteği gerektiren siber saldırılara maruz kalma olasılığını da artırıyor.Siber güvenlik teknolojisinde kullanılan bazı alanlar şunlardır:

Kritik altyapı için siber güvenlik

Kritik altyapı siber güvenlik teknolojisi, bağlı sistemlerin korunması amacıyla siber kötü amaçlı yazılımların tespit edilebileceği bir platform görevi gördüğünden, kritik altyapı içeren sistemlerin güvenliğini sağlamak için kullanılıyor .

Bu teknoloji elektrik şebekelerinde, su arıtmada, trafik ışıklarında, alışveriş merkezlerinde, hastanelerde ve daha birçok alanda kullanıldığı için oldukça yaygın.

ağ güvenliği

Ağ güvenliği teknolojisi, kuruluşların bilgisayar ağlarını, genellikle müşterilere zarar veren ve onları dolandırıcılık ve istismara karşı savunmasız hale getiren siber saldırılara veya kötü amaçlı yazılımlara karşı koruma altına almalarına olanak tanır. Bu şirketler, iç ağlarını ve altyapılarını izleyen güvenlik programları kullanır.

Ağ güvenliği, güvenliği artıran bir grup yöntemi içerir; Yeni şifreler, antivirüs yazılımı, güvenlik duvarları, şifreleme ve daha fazlası.

Bulut güvenliği

Bulut güvenliği , kuruluşların müşterilere sağladığı, kuruluş ağına ait bir güvenlik aracı aracılığıyla verilerini bu siteler üzerinde saklamalarına ve izlemelerine olanak tanıyan bilgisayarlı sistemleri ifade eder 

Bulut güvenliğinin en ünlü örneklerinden biri; Google Bulut Platformu Microsoft Azure ve Amazon Web Hizmetleri.

Nesnelerin İnterneti güvenliği

Nesnelerin İnterneti güvenliği,  bir ağ ile birbirine bağlanan bir grup akıllı cihazdır ve bu cihazlar İnternet'i destekler, böylece bu ağ üzerinden iletişim kurabilir ve bu ağa bağlı diğer cihazlarla çeşitli bilgi alışverişinde bulunabilirler ve cihazlar çalışır. kullanıcı tarafından bazı girişlerle programlandıktan sonra otomatik olarak çalışır ve ayarlarına herhangi bir müdahale için So'ya ihtiyaç duymazlar.

IoT güvenliğinin rolü, bu ağların güvenliğini korumak ve kötü niyetli elektronik saldırılara maruz kalmalarını önlemektir.Bu sistem, ağa bağlı çeşitli cihazlarla bağlantı kurarak bir kuruluşun sistemiyle bütünleşen bir güvenlik sistemidir. güvenli bir ağ.

Kullanılan IoT cihazlarına örnekler; Telekonferans ekipmanları, sensörler, güvenlik kameraları, bina kontrol sistemleri, yazıcılar gibi çok işlevli cihazlar ve daha fazlası.

Uygulama güvenliği

Uygulama güvenliği , çeşitli uygulamaları siber güvenliklerini tehdit eden bir saldırıya maruz kalmaktan korur; Verileri veya içindeki kodu çalmak veya hacklemek.

Uygulama güvenliğinin ilkesi, uygulamanın tasarımı sırasında korunmasına dayanır ve tasarım sırasında kullanılan uygulama güvenliği türleri, parola veya parmak izi gibi kimlik doğrulama, yetkilendirme, şifreleme, kayıt ve uygulama güvenliği testidir.

Uygulama güvenliği, tasarım sürecini tamamladıktan ve kullanıma yayınladıktan sonra uygulamaları  diğer uygulamalarla güvence altına alarak korumaya da özen gösterir; Güvenlik duvarı yazılımı , antivirüs yazılımı ve daha fazlası.

Siber güvenlik uzmanlarına ne denir?

Siber güvenlik uzmanları, uzmanın gerçekleştirdiği görevlerin niteliğine bağlı olarak birçok iş unvanıyla anılır ve her iş unvanının altında asistandan baş uzmana kadar bir iş derecelendirmesi vardır.Siber güvenlik uzmanları için bazı iş unvanları şunlardır  :

 • Siber güvenlik uzmanı.
 • Bilgi güvenliği analisti.
 • Güvenlik açığı analizörü.
 • Siber güvenlik analisti.
 • Siber güvenlik mühendisi.
 • Siber güvenlik teknisyeni.
 • Siber güvenlik görevlisi.
 • Siber güvenliğin güvenlik ilkeleri.
 • Penetrasyon Laboratuvarı
 • Siber Güvenlik Mimarı.

Siber güvenlik alanının önemi

Siber uzayın birçok riske maruz kalması nedeniyle bu alanın önemi şu şekilde açıklanabilir:

 • Verileri, özellikle de aşağıdaki gibi gizli verileri sızıntıya ve hırsızlığa karşı koruyun: Kredi kartı numarası, banka hesap bilgileri ve daha fazlası.
 • Kişisel bilgileri ve kişisel olarak tanımlanabilir verileri hırsızlığa karşı koruyun.
 • Kişisel hesapların ve çeşitli sosyal medya hesaplarının çalınmasını önleyin.
 • Bireylerin veya kurumların fikri mülkiyet hırsızlığının azaltılması.
 • Müşteri güveninin azalmasına yol açabilecek kurumsal bilgilerin çalınmasını önleyin.
 • Çeşitli şirket ve kurumların itibarının korunması.
 • Şirketlerin cezalara, davalara ve büyük para cezalarına maruz kalmasının azaltılması.
 • Kötü niyetli siber saldırılardan zarar gören sistemlerin onarılması için harcanan maliyetin azaltılması.
تعليقات
ليست هناك تعليقات
إرسال تعليق  وضع القراءة :
  حجم الخط
  +
  16
  -
  تباعد السطور
  +
  2
  -