المواضيع

Siber güvenliğin en önemli temelleri

Siber güvenliğin en önemli temelleri

Siber güvenliğin en önemli temelleri

Siber güvenlik, aşağıdakilerle temsil edilen üç ana temel içerir:

gizlilik 

Siber güvenlik, gizli bilgilerin siber suçluların erişiminden uzak tutulmasını sağlar ve bu bilgileri yetkili kişiler dışında hiç kimse, bilgiye girmek için şifre ve kullanıcı adı belirleyerek veya bilgileri şifreleyerek ek bir güvenlik sistemi uygulayarak ifşa edemez.

bütünlük

Siber güvenlik, bilgileri yetkisiz değişikliklerden korur ve düzenli, koordineli ve doğru kalmasını sağlar.Örneğin; Siber güvenlik, e-posta yoluyla gönderen ve alıcı arasında iletilen bilgilerin korunması için önlemler alırken, iletim sırasında izinsiz girişlere maruz kalmamasını da sağlar.

Veri kullanılabilirliği

Siber güvenlik, özellikle internet kesintisi durumlarında kullanıcının bilgilerine sık erişimini kolaylaştırmak için çeşitli yöntemler sağlar ve bu yöntemler, kullanıcının bilgileri korumaya yönelik siber güvenlik önlemlerine engel olmadan bilgilerine erişmesine olanak tanır.

Siber güvenlik bileşenleri

Siber güvenlik aşağıdakilerle temsil edilen 5 ana bileşenden oluşur:

 • Altyapı

Toplumdaki her türlü siber güvenlik sistemini içerir; Elektrik ağları, hastaneler, iletişim, trafik ışıkları, su istasyonları ve diğerleri.

 • Bulut güvenliği

Bulut güvenliği, çeşitli konumlara yedeklenebildiği için verilerin korunmasına ve güvenliğinin sağlanmasına yardımcı olan bir dizi sistem ve seçenek sunar.

 • Nesnelerin İnterneti ( IoT) .)

Cihazların birbirleriyle iletişim kurmasını sağlayan geniş bir ağ olarak tanımlanır; İnternete bağlı kameralar, yazıcılar ve diğer cihazlar.

 • Ağ güvenliği

Ağ güvenliği, herhangi bir kuruluşun siber güvenliğinin temel taşıdır ve anormal ağ davranışını tespit etmek için güvenlik duvarlarını, virüsten koruma ve kötü amaçlı yazılımdan koruma yazılımını, veri erişim kontrolünü ve analitiği içerir.

 • Personel eğitimi

Çalışanların internet üzerinden organizasyonlarını etkileyen elektronik tehditler ve bunlara nasıl müdahale edileceği konusunda eğitilmesi ve eğitilmesi oldukça önemli olup, eğitilmesi gereken konular arasında şunlar yer almaktadır:

·          

  • Sosyal mühendisliği anlamak.
  • Siber tehditleri anlamak.
  • Güvenli web sitelerine göz atın .
  • E-postanın nasıl kullanıldığını anlayın.
  • Güçlü ve güvenli parolaların nasıl oluşturulacağını anlayın.

Siber güvenliğin önemi

Siber güvenliğin önemi, bilgilerin siber suçlular tarafından çalınmasını ve bireylere ve topluma zarar verecek şekilde kullanılmasını önlemek için elektronik program ve prosedürlerin sağlanmasında yatmaktadır.

Siber güvenlik, büyük miktarda veri depolama yerlerinde, hastane ve diğer sağlık kurumlarının bilgisayarlarında, elektrik santrallerinde, finansal hizmetlerde ve devlet kurumlarında saklanan hassas bilgileri koruyarak toplumun çalışmalarını korur. Verilerinin ve kimliğinin şantaj girişimlerine maruz kalması kendisine ve kişisel çıkarlarına zarar verir.

تعليقات
ليست هناك تعليقات
إرسال تعليق  وضع القراءة :
  حجم الخط
  +
  16
  -
  تباعد السطور
  +
  2
  -