المواضيع

Siber güvenliğin riskleri nelerdir

Siber güvenliğin riskleri nelerdir

Siber güvenliğin riskleri nelerdir

Siber güvenlik, bilgileri elektronik saldırılardan korumak için kullanılan önemli alanlardan biridir  ancak yine de teknolojiye olan bağımlılığın artmasıyla birlikte bireylerin, şirketlerin ve kuruluşların karşı karşıya kaldığı birçok siber güvenlik riski vardır ve işte bu risklerden bazıları:

Finansal istikrara yönelik tehdit

Elektronik finansal hizmetler, siber güvenlikle ilgili risklere en çok maruz kalan sektörler olup, bu riskler büyük finansal kuruluşları, finansal sistemleri ve sıklıkla kullanılan hizmetleri hedef almakta, bu da onların istikrarsızlığa maruz kalmasına ve müşteriler arasında güven kaybına neden olarak, ödemelerini iptal etmelerine yol açmaktadır. hesapları açın veya elektronik finansal hizmetleri kullanmayı bırakın.

kötü amaçlı yazılım

Kötü amaçlı yazılım, siber güvenlik riskinin en yaygın biçimidir ve kendilerini hedef sisteme otomatik olarak yükleyen, dosyaların silinmesi, içindeki bilgilerin çalınması ve bilgisayarınızda yüklü bazı yazılımlara erişilememesi gibi olağandışı davranışlara yol açan kötü amaçlı yazılım veya virüsleri ifade eder. cihaz.

Şifre hırsızlığı

Elektronik hesaplar, şifre tahmin edilerek veya kaba kuvvet programları gibi bilgisayar korsanlığı programları kullanılarak bilinmeyen bir kişi tarafından çalınabilir .).

Sıkışıklığı kesin ve engelleyin

Gizli dinleme olarak da bilinen tıkanıklığın azaltılması, istenmeyen bir üçüncü tarafın, birinin son ana bilgisayarla paylaştığı bilgileri gizlice dinlemesi ve bilgilerini ve parolalarını çalmasıdır.

Kimlik avı saldırıları

Kimlik avı saldırıları, bilinmeyen bir tarafın hedef kişiye mesaj veya e-posta göndermesi, şifre gibi özel bilgiler istemesi veya ekteki bir bağlantıya tıklaması yoluyla siber güvenliği tehdit eden eski yollardan biridir. Önemli bilgilerin çalınması, genellikle Bu mesajın, kişiyi gerçek olduğuna inandıracak resmi bir formatta olması.

DDoS dağıtılmış hizmet reddi

Dağıtılmış Hizmet Reddi veya kısaca DDo'larSunucuları hedef alarak aşırı yükleme yaparak, başta kullanıcıların şifreleri olmak üzere kendilerine ulaşan istekleri işleyememeleri, bu da kullanılan sitenin ya kapanmasına ya da çalışmasının yavaşlayarak kullanılamaz hale gelmesine neden olur.

Site saldırısı

Bu saldırılar zayıf ve kolayca hacklenebilen internet sitelerini hedef alır, çünkü bu siteler verilerinin kuralları şifrelenerek korunmaz, dolayısıyla saldırılar bu sitelere tehlikeli kodlar yükler ve herhangi bir kullanıcı hedef siteyi ziyaret ettiğinde bu tehlikeli kod otomatik olarak siteye yüklenir. cihazının sisteminin, kişinin kullandığı servislerin devre dışı bırakılmasına veya bilgilerinin çalınmasına yol açtığını ve bu tür saldırıları ( XXS) sembolüyle ifade ettiğini belirtir.).

Sıfır gün sömürüsü

Sıfır gün istismarı, hedef nesnede istenmeyen davranışlara neden olarak, hedef verileri bozarak veya bilgileri çalarak gözden kaçan bir güvenlik açığı keşfedildikten sonra bir sisteme, ağa veya programa yapılan saldırıdır.

SQL saldırısı

SQL saldırısı SQL olarak bilinir) veri işlemede kullanılan, özellikle hizmete veya sunucuya gönderilen bir dizi programlı sorgudur, böylece istenmeyen bir üçüncü taraf, başkalarının kullanımına sunulması amaçlanmayan önemli bilgilere erişmek için bu sorguları kullanır.

Sosyal mühendislik

Sosyal mühendislik, bilinmeyen kişilerden arkadaşlık isteği göndererek, mesaj göndererek veya e-posta göndererek kullanıcıları kandırarak kendilerine ait hassas bilgileri elde etmeyi amaçlayan kapsamlı bir yöntemdir ve saldıran taraf, hedef kullanıcıya özel bilgileri kullanır. sosyal medyasından alıyor.

fidye yazılımı

Fidye yazılımı,  kendisini hedef kullanıcının sistemine veya ağına yükleyen ve kullanıcının cihazındaki işlevlere erişimini tamamen veya kısmen engelleyen ve ardından saldıran tarafın, bilgisayarınızda yüklü olan bu kötü amaçlı yazılımı kaldırmak için fidye talep eden bir kötü amaçlı yazılım türüdür. sistem.

Kripto hırsızlığı

Kripto hırsızlığıSaldıran tarafın hedef kullanıcının cihazına kötü amaçlı yazılım yükleme girişimi, sistemin otomatik olarak kripto para birimleri çıkarmasını sağlar ve bu tür programlar genellikle korumasız sistemleri hedef alır ve şifrelenmiş token elde etme süreci birçok cihaz gerektirir.

Su birikintisi saldırısı

Su birikintisi saldırısı, saldırının hedef sitelere virüs ve kötü amaçlı yazılım yüklemesi nedeniyle kurum veya kuruluşların sıklıkla kullandığı web sitelerini hedef alan bir saldırı stratejisidir.

تعليقات
ليست هناك تعليقات
إرسال تعليق  وضع القراءة :
  حجم الخط
  +
  16
  -
  تباعد السطور
  +
  2
  -