المواضيع

Sosyal ağ sitelerinin artıları ve eksileri

Sosyal ağ sitelerinin artıları ve eksileri

Sosyal ağ sitelerinin artıları ve eksileri

Sosyal ağ sitelerinin olumlu yönleri

Bireyin iyi kullanması durumunda sosyal ağ sitelerinin birçok alanda birçok avantajı vardır.İşte sosyal ağ sitelerinin öneminin bir dökümü:


Sosyal ilişkiler çemberinin genişletilmesi

Sosyal paylaşım sitelerinin faydalarından biri de yeni arkadaşlar edinmede kullanışlı ve etkili bir araç olması, iletişimini kaybeden arkadaşlarla veya yüz yüze tanışılamayan kişilerle iletişimi kolaylaştırarak onlara ulaşma zahmetinden kurtarmasıdır. .


İletişim engellerini azaltın

Sosyal paylaşım siteleri, belirli bir konuya ilişkin fikir ve görüşlerin çok sayıda kişiye, her yerden ve her zaman kolay bir şekilde iletilmesi amacıyla kullanılabilmekte ve sosyal medyada yer alan fikir paylaşım özelliği, fikir alışverişine kapıların açılmasına yardımcı olmaktadır. ve görüşlerin ifade edilmesine katılım fırsatlarının genişletilmesi.


Etkili kamuoyu oluşturmanın bir yolu

Sosyal paylaşım siteleri, gruplar arası geniş etkileşimi ile bazı konularda destekleyici kamuoyu oluşturmanın bir aracıdır ve bu da yaşamın bazı yönlerinde olumlu değişikliklere neden olur.


Tanıtmanın etkili bir yolu

Ticari şirketler, sosyal ağları mallarını tanıtmak için iyi bir araç olarak kullanıyor; çünkü belirli bir hizmeti veya ürünü daha düşük maliyetle tanıtma konusunda uzmanlaşmış birçok uygulama var ve bu da kârın artmasına ve maliyetlerin düşmesine yol açıyor.


Dünya haberlerini takip edin

Sosyal ağların gelişmesi, kişinin televizyon ekranında saat altı haberlerini veya gazetenin gelmesini beklememesine, böylece en son haber ve bilgilerin sosyal medya aracılığıyla öğrenilebilmesine yol açmıştır.


İş adamlarına ve şirketlere yardım

Sosyal ağlar, iş adamlarının ve çeşitli kuruluşların müşterilerle iletişim kurmasına, ürünlerini satmasına ve hizmetlerini genişletmesine olanak tanır. Tamamen sosyal ağlar üzerinden gelişen ve onlarsız çalışamayacak çok sayıda girişimci ve şirket var.

Sosyal paylaşım sitelerinin pek çok avantajı bulunmaktadır. Bunlardan en öne çıkanları; Sosyal ilişki çemberini genişleten, iletişim engellerini azaltan, etkili bir tanıtım aracı olduğu kadar etkili bir kamuoyu oluşturma aracıdır, dünya haberlerinin takip edilmesine yardımcı olmasının yanı sıra iş adamlarına ve şirketlere de yardımcı olur. işlerini takip etmek ve tanıtmak.


Sosyal paylaşım sitelerinin olumsuz yönleri

Sosyal ağ sitelerinin, bireyin bunları kötüye kullanması durumunda aşağıdaki gibi birçok dezavantajı olacaktır:


Dolandırıcılık veya kimlik hırsızlığı riski

İnternette yayınlanan özel bilgilere herkes erişebilir, çünkü o anda ihtiyaç duyulan tek şey bir kişinin hayatını etkileyecek az sayıda bilgidir, örneğin bir kişinin özel kimliğinin çalınması ona büyük zararlar verebilir, ve bu risk aynı zamanda kişisel bilgilerin hacklenmesini ve hacklenmesini de içerir.


İnsanların zamanını boşa harcamak

Sosyal medya, özellikle de Facebook ve yaygın olarak yayılan diğer siteler internette en çok kullanılan medyadır ve bu da bireyin sosyal medyada geçirdiği saatlerin artmasına neden olacak ve bu durum onun sorumluluklarıyla çatışabilecektir. iş ve diğerleri.


Kişilerin mahremiyetine tecavüz

Sosyal ağ, reklamlarla insanları hedefleyen büyük şirketlerin, bir kişinin ihtiyaçlarını hedefleyen reklamlar sağlamak için diğer verilere ek olarak, bir kişinin gezinirken kullandığı anahtar kelimeleri aramasına olanak tanır.


Kullanıcılara karşı suç işlemek

Sosyal ağların kullanımı kişilerin her türlü tacize maruz kalmasına yol açabilmektedir ve bu özellikle ergenler ve küçük çocuklar arasında yaygın olabilir, bu nedenle çocukların herhangi bir tacize maruz kalmaması için ebeveynler web içeriklerine dikkat etmelidir. uygunsuz içerik.


Aile ilişkileri üzerindeki etkisi

Bireyin bu sitelerde geçirdiği uzun saatler ve buradaki sanal ilişkilerle meşgul olması, aile üyelerinden uzaklaşmasına ve arkadaşlarıyla ilişkilerinin soğuklaşmasına neden olduğundan, sosyal paylaşım siteleri aile ilişkilerinin kalitesi ve gücü üzerinde olumsuz bir rol oynamaktadır. onlara.


Gelenek ve görenek sistemini ihlal etmek

Sosyal paylaşım siteleri gelenek sistemini etkilemekte, bu da toplumun bütününü etkilemektedir.Bu sitelerin sağladığı aşırı açıklık, toplumun kimliğini oluşturan alıştığı örf ve adetlere aykırı yeni değerlerin yayılmasına yol açabilmektedir. .


izolasyon

İletişim sitelerinin kullanımı, bireylerin bu sitelerde uzun saatler geçirmesine ek olarak, aile ziyaretleri ve sosyal etkinliklere katılımla temsil edilen bireyler arasındaki gerçek sosyal etkileşimin bir alternatifi haline gelmiş, bu da izolasyona ve kendi kendine izolasyona yol açmaktadır.


Bazı öğrenciler için düşük akademik başarı

Sosyal medyayı çok kullanan öğrenciler daha düşük not alma eğilimindedir.

Sosyal paylaşım sitelerinin olumlu yönlerine rağmen bazı olumsuz yönleri de vardır; en önemlisi; Dolandırıcılık veya kimlik hırsızlığı, zaman kaybı ve mahremiyetin ihlali riskleri içeren, aile ilişkilerini etkilemesi, bazı gelenek ve görenek ihlallerini içermesi ve öğrencilerin izolasyonuna ve düşük akademik başarılarına yol açması nedeniyle kullanıcılara karşı suç işlemenin bir aracıdır.


Çocuklara yönelik sosyal paylaşım sitelerinin tehlikeleri

Sosyal paylaşım siteleri genel olarak bireyler için tehlike oluşturabilir ancak konu çocuklar olunca deneyimsizlik ve doğruyu yanlış ayırmaları nedeniyle bu risk katlanarak artıyor ve sosyal paylaşım sitelerinin çocuklara zararları arasında şunlar yer alıyor:

•  İstismar, taciz ve zorbalığa maruz kalmaları, gerçek hayatta yukarıda sayılanlara maruz kalmalarından daha ciddi kabul edilmekle birlikte, maruz kaldıkları istismarı anne-baba, öğretmen gibi durduracak kimsenin olmaması nedeniyle durum daha ciddi kabul edilmektedir. .

•  Kazara veya kasıtlı olarak pornografi vb. rahatsız edici içeriklere erişirler.

•  Çocukların bilinçsizlikleri sonucu kendilerine zarar verebilecek uygunsuz video ve kayıtların yayınlanması.

•  Sosyal medya çocukların özgüven düşüklüğü, sürekli kaygı gibi pek çok sorun yaşamasına neden olabiliyor.


Sosyal medya kullanımı nasıl azaltılır?

Sosyal ağ sitelerinin pek çok türü vardır, ancak daha önce de belirttiğimiz gibi birçok olumsuzlukları vardır ve sosyal medyadan kaynaklanan olumsuzlukları azaltan bazı yöntemler, aşağıdakileri takip ederek bireylerin buralarda harcadığı zamanı rasyonelleştirerek takip edilebilir:


Kişisel görevlere odaklanmayı artırın

Cihazda yüklü olan sosyal medya uygulamalarının sayısını, iş ve kişisel yaşamla daha alakalı ağlara indirgemek, sosyal medyada daha az saat harcanmasına ve diğer, daha önemli günlük görevlere daha fazla odaklanılmasına neden olabilir.


Filtrelemeyi zaman zaman kullanın

Bazen sanal dünyada birisiyle iletişim kurmak için acil nedenler ortaya çıkabilir ve gerçekliğe dair hiçbir bilgisi olmayan kişilerin varlığı endişe yaratabilir, bu da iletişim araçları üzerinde tanınmayan kişilerin silinmesinin önemli olduğu anlamına gelir; Bu, zaman kaybını, mahremiyetin ihlal edilmesi riskini ve diğer sorunları önlemek içindir.


Plan yapmak

Diğer aktivitelerin yanı sıra sosyal paylaşım sitelerini kullanmak için de belirli bir sürenin ayrıldığı bir plan geliştirmek ve buna bağlı kalmak harcamalardan kurtulmanın bir yolu olduğundan, sosyal paylaşım sitelerinin nasıl kullanılacağını bilmek önemlidir. Bu sitelerde aşırı zaman.


Yeni hobiler geliştirin

Bireyler bazen boşluktan kaçmak için zamanlarını sosyal ağlarda geçirirler, bu da dans, çizim, okuma, yazma veya müzik gibi yeni beceriler öğrenmenin, bu hobilerle vakit geçirerek bu sitelerde gezinmeye daha az zaman ayırması kişiye fayda sağlayacaktır.


Sağlıklı bir yaşam tarzı benimseyin

Spor salonuna katılmak ve sağlıklı beslenmeye özen göstermek gibi sağlıklı yaşam tarzlarını benimsemek, kişinin alışkanlıklarını otomatik olarak değiştirir; internette çok fazla zaman geçirmek de bunlardan biridir.

تعليقات
ليست هناك تعليقات
إرسال تعليق  وضع القراءة :
  حجم الخط
  +
  16
  -
  تباعد السطور
  +
  2
  -