المواضيع

Tarımsal biyoteknoloji kavramı

Tarımsal biyoteknoloji kavramı

Tarımsal biyoteknoloji kavramı

Ürün yapmak veya değiştirmek için canlı organizmalarda veya canlı organizmaların parçalarında genetik modifikasyonlar ve genetik mühendisliği üzerinde çalışan bir teknolojiler grubudur; Bu, bitkileri veya hayvanları iyileştirmek içindir; veya belirli tarımsal kullanımlar için mikroorganizmaların geliştirilmesi.

Biyoteknoloji, üretim maliyetlerini düşürürken artan gıda talebine ayak uydurmaya yardımcı olmak amacıyla üretimi iyileştirmek ve onu daha kolay ve daha az maliyetli bir şekilde yöneterek hastalıklara, böceklere ve pestisitlere karşı dayanıklı hale getirmek için kullanılır.

tarımsal biyoteknolojinin hedefleri

Çeşitli alanlarda biyoteknolojinin çeşitli amaçları vardır ve bu amaçlar arasında aşağıdakiler yer almaktadır:

 • Tüketicilere besin açısından yoğun, uzun ömürlü veya bazı gıda bitkilerinde bulunan bazı doğal olarak oluşan toksinleri daha düşük seviyelerde içeren gıdalar sağlamak için geliştiriciler, yemeklik yağlardaki doymuş yağları azaltmaya, gıdalardaki alerjenleri azaltmaya ve gıdadaki alerjenleri artırmaya çalışmak için biyoteknolojiyi kullanıyor. Gıdalardaki hastalıklarla mücadeleye yardımcı olan besinler.
 • Yeni bitki bazlı ilaç endüstrilerinin gelişmesine yol açabilecek yeni ilaçların üretiminde genetiği değiştirilmiş mahsullerin kullanılması, sürdürülebilir bir kaynak kullanılarak üretim maliyetlerini azaltabilir.
 • Bitki ıslahı olarak bilinen bir amaç için transgenik bitkilerin geliştirilmesi; burada bitkiler topraktaki kirletici maddeleri detoksifiye eder veya kirlenmiş bir ortamda toprak kalitesini iyileştirmek amacıyla bitkilerin güvenli bir şekilde toplanıp imha edilebilmesi için topraktaki kirletici maddeleri emer ve biriktirir. alan.
 • En zorlu ortamlarda bile gelişebilen, daha az yakıt, iş gücü, gübre ve su gerektiren daha dayanıklı mahsuller üreterek arazi ve toprak üzerindeki stresin azaltılmasına yardımcı olun.
 • Biyoteknoloji, bitkilere genetik mühendisliği yoluyla başka herhangi bir şekilde kontrol edilmesi zor olan viral hastalıklara karşı direnç kazandırdığından, mahsulleri ölümcül viral hastalıklardan korumak.
 • Mahsul kalitesinin arttırılması, bu da üretimin ve finansal getirilerin artmasına yol açar.
 • A vitamini eksikliğini azaltmaya yardımcı olmak için pirinçte artan beta-karoten seviyeleri ve kanola, soya fasulyesi ve mısırda iyileştirilmiş yağ formülasyonları gibi gelişmiş kalite özellikleri sağlayın.

Tarımsal biyoteknolojinin geleceği

Tarımsal biyoteknolojiler, tarım, hayvancılık, ormancılık, balıkçılık, su ürünleri yetiştiriciliği ve tarımsal endüstrilerde, açlığı ve yoksulluğu hafifletmek, iklim değişikliğine uyum sağlamaya yardımcı olmak ve doğal kaynak tabanını korumak amacıyla sürdürülebilir bir şekilde gıda üretmek amacıyla giderek artan bir ölçekte uygulanmaktadır. 2 milyar insan 2050'ye kadar bir kişi daha, her zamanki gibi iş yapmak yeterli olmayacak.

Bu özellikle iklim değişikliği ve ormanlar ve balıkçılık da dahil olmak üzere gıda üretimi ve tarım için gerekli olan biyoçeşitlilik, toprak ve su gibi doğal kaynakları tehdit eden diğer güçler karşısında geçerlidir. Bu sorunların çözümünde geleneksel teknolojilerin yanı sıra büyük rol oynayacaktır.

تعليقات
ليست هناك تعليقات
إرسال تعليق  وضع القراءة :
  حجم الخط
  +
  16
  -
  تباعد السطور
  +
  2
  -