المواضيع

tıbbi teknoloji türleri

Tıbbi teknoloji, sağlık koşullarını teşhis eden, tedavi eden veya iyileştiren teknolojiler olarak tanımlanmakta olup, etraftaki birçok insanın hayatını kurtarmak için kullanılan cerrahi eldivenler, tıbbi termometreler, pompalar, kalp pilleri ve laboratuvar aletleri gibi çeşitli tıbbi cihazları içermektedir. Dünya. Tıp dünyasında devrim yaratmaya katkıda bulunan en önemli dört modern tıp teknolojisinin listesi:


Telesağlık

Telesağlık

Tıp uzmanının tıbbi tesise gitmeye gerek kalmadan sağlık bakımını yönetmesini ve sunmasını sağlayan modern bir tıp teknolojisidir.Tıp merkezine gitme zahmeti.

Bu teknoloji aynı zamanda uzaktan izleme yoluyla rutin kontrollerin yapılmasını ve herhangi bir sağlık belirtisinin doktorla kontrol edilmesini de mümkün kılar.Bu teknolojiye örnek olarak yaşamsal belirti monitörü veya uyku apnesi monitörü kullanımı verilebilir.


Robotik cerrahi

Robotik cerrahi, en son tıbbi teknoloji olup, yeniliği ve çok özel durumlarda kullanılması nedeniyle pek popüler değildir.Günümüzde bilim insanları ve tıp uzmanları, robotik cerrahinin yaygınlaştırılması konusunda kayda değer ilerlemeler kaydetmişlerdir.

Robotik cerrahi teknolojisi, ameliyatların minimum insan temasıyla yapılmasına katkı sağladı ve bu durum hastaların enfeksiyon ve enfeksiyonlara yakalanma riskini azaltacak, üstelik bu ameliyatın sonuçları daha doğru olabilecektir.


yapay zeka

Yapay zeka veya makine zekası bir süre önce geliştirilmiş ve günümüze kadar gelişmeye devam etmekte olup, hastaların belgelenmesi, veri toplanması gibi tıp profesyonellerinin birçok operasyonunu kolaylaştırdığı için tıp da dahil olmak üzere yaşamın birçok alanına entegre edilmiştir. daha doğru bilgi ve teşhis koyma, daha doğrusu ilaç geliştirmenin ilerlemesine yardımcı olma.

Yapay zeka aynı zamanda görevlerin tamamlanmasına ve konuların mümkün olan en kısa sürede ele alınmasına yardımcı olduğundan tıp profesyonellerinin yorgunluk olasılığının azaltılmasına, zamandan ve emekten tasarruf edilmesine de katkıda bulunuyor.


giyilebilir cihazlar

Giyilebilir tıbbi cihazların kullanımı günümüzde oldukça yaygın.Örneğin Apple, üzerinde kalp atış hızını, günlük atılan adım sayısını ve hatta uyku düzenini takip eden bir uygulamanın yer aldığı dijital saat geliştirdi.


Medikal sektörde teknolojinin önemi

Teknolojinin medikal sektörüne kattığı önem şu şekilde özetlenebilir:

•  Modern tıp teknolojisi, sağlık sorunlarının erken ve doğru teşhisinin etkinliğini artırarak zamanında müdahaleyi kolaylaştırır ve sonuçları iyileştirir.

•  Yenilikçi tıbbi cihazlar, hasarlı vücut fonksiyonlarının yerini alabilir.

•  Teletıp, hastanın kendi cihazlarını bağlayarak durumunun her zaman izlenmesine ve enfeksiyon olasılığının azaltılmasına katkıda bulunur.

•  Modern tıp teknolojisi sağlıklı yaşam tarzlarını geliştirir.

تعليقات
ليست هناك تعليقات
إرسال تعليق  وضع القراءة :
  حجم الخط
  +
  16
  -
  تباعد السطور
  +
  2
  -