المواضيع

Tedarik zincirinde bilgi teknolojisinin rolü

Tedarik zincirinde bilgi teknolojisinin rolü

Tedarik zincirinde bilgi teknolojisinin rolü

Bilgi teknolojisi tedarik zincirinin gelişiminde temel bir rol oynamaktadır ve bunun açıklaması aşağıda verilmektedir:

•  Artan verimlilik ve şeffaflık

Bilgi teknolojisi, lojistik ve tedarik zinciri yöneticilerine sistemleri iyileştiren ve doğruluğu artıran kablosuz ve bulut bilişim teknolojilerini sağlayarak verimliliğin ve şeffaflığın artmasına yardımcı oldu.

•  Bireysel çalışanlara odaklanmak

Bilgi teknolojisi, bireysel çalışanların, yönetimle iletişim kurmaları veya günlük görevlerini tamamlamak için önemli verileri elde etmeleri için cep telefonları gibi teknolojik cihazlar sağlayarak, tedarik zinciri faaliyetleri boyunca yönetilmesine olanak tanır.

•  İletişim

İletişim teknolojisi, sahadaki çalışanlar ile organizasyon içindekiler arasında bir iletişim ortamına olanak tanıdığından, iletişim tedarik zincirinin tüm aşamalarına fayda sağlayan en önemli araçlardan biridir.

•  Akıllı küçük taşıyıcılar işlerini tamamlıyor

Küçük taşıyıcılar aşağıdakileri kullanarak tedarik zinciri operasyonlarına çok fazla para harcamaktan kaçınabilirler: Tescilli olmayan uygulamalar veya düşük maliyetli mobil iletişim cihazları.


Tedarik zincirinde BT sistemleri

Tedarik zinciri operasyonlarını iyileştirmek için kullanılan bir dizi sistem vardır ve bu araçlardan bazıları şunlardır:

•  Elektronik Veri Değişimi

Bilgisayarları kullanarak bilgi alışverişini sağlayan sistemdir ve EDI sistemleri genellikle uzun süreli iş ilişkisi olan kuruluşlar tarafından kullanılır.

•  Barkod Tarayıcı

Tedarik zincirinin tüm aşamalarında kullanılan, bir kuruluşun, ürünlerin üzerinde bulunan koda yönlendirilen bir tarayıcı kullanarak ürünlerini takip etmesini ve tanımlamasını sağlayan bir sistemdir.

•  ERP sistemleri

Günlük olarak güncellenen bilgisayarlı bir bilgi sistemi aracılığıyla kuruluşların envanter, finansal gereksinimler ve müşteri sipariş bilgilerinin işlenmesiyle ilgili manuel faaliyetleri ve görevleri azaltmalarına yardımcı olan özelleştirilmiş sistemlerdir.

Taşıma yönetim sistemleri

Sevkiyat bilgisi sağlayarak ve teslimat hızını artırarak, kaynakların taşınması ve teslimi verimliliğini artıran özel sistemlerdir.

•  Depo yönetim sistemleri

Bu sistemler satın alma işlemlerinin yanı sıra hammadde temini ve stok kontrolü süreçlerini de takip ettiğinden ağırlıklı olarak bilgisayar teknolojisi ve yazılıma dayalı sistemlerdir.


Tedarik zinciri nedir?

Tedarik zinciri, bir kuruluşun tüketicilere mal veya hizmet sağlamak için ihtiyaç duyduğu faaliyetler dizisi olarak tanımlanır; tedarik zinciri, hammaddelerin ve diğer bileşenlerin nihai ürün veya hizmetlere dönüştürülmesiyle ilgili tüm faaliyetleri temsil eder.

Tedarik zincirinin aşamaları, hammaddelerin temin edilmesi ve depolara aktarılması, ardından üretim sahasına ve son olarak da nihai ürün depolarına taşınması için tedarikçiyle iletişim kurulmasıyla başlar.

Tedarik zinciri, nihai ürünün tüketiciye akışının sağlanmasını vurguladığından, tedarik zinciri, gelen malzemelerin ve giden ürünlerin hareketinde temel bir rol oynar ve bu nedenle tedarik zinciri, başlayan bir ağın inşasını sağlamanın yoludur. tedarikçilerden tüketicilere kadar.

تعليقات
ليست هناك تعليقات
إرسال تعليق  وضع القراءة :
  حجم الخط
  +
  16
  -
  تباعد السطور
  +
  2
  -