المواضيع

teknik ortamın bileşenleri

teknik ortamın bileşenleri

Teknik çevre kavramı, üretime yönelik yeni icatlar ve işi daha iyi gerçekleştirmek için teknolojilerdeki diğer gelişmeler yoluyla işi etkileyen teknoloji alanındaki gelişmeleri ifade eder. Teknik ortam bir dizi temel bileşeni içerir ve bu bileşenler arasında şunlar yer alır: takip etme:


Teknolojik değişimlerin hızı

Teknolojik değişimlerin hızı, teknik ortamın bileşenlerinden biridir ve teknolojik değişimlerin organizasyonları etkilediğini belirtmekte fayda var ve bu etkilerin açıklaması aşağıdadır:

•  Teknolojik değişimlerin hızı, mevcut endüstrilerin hızlı teknolojik değişimlerle yavaş gelişmesi nedeniyle eskimiş gibi görünmesine neden olabilir.

•  Teknolojik değişimin hızı, ürünleri iyileştirerek veya maliyetleri azaltarak mevcut endüstrileri yenileyebilir veya canlandırabilir.

•  Teknolojik değişimlerin hızı tamamen yeni endüstrilerin gelişmesine yardımcı oluyor.

•  Teknolojik değişimlerin hızı, kuruluşların hükümet denetiminin artmasına yol açabilir.


Teknoloji transferi

Teknoloji transferi, teknolojik olarak gelişmiş yabancı ülkelerden ithal edilen teknolojinin transfer edilmesi sürecini ifade eder. Çok uluslu şirketlerin üretim, pazarlama ve araştırma faaliyetlerini genişletmek için yurtdışına teknoloji transferinde giderek daha önemli bir rol oynadığını belirtmekte fayda var. Teknoloji transferi aşağıdaki yollarla yapılabilir:

•  küreselleşme.

•  Kullanıma veya anında işletmeye hazır anahtar teslimi projeler.

ticaret  Üretici tarafından ekipman satışı yapılmaz.

•  Bağışçıların teknik yardım sağlaması için eğitim yardımı.


teknolojik seviye

Teknolojik seviye aşağıdaki iki tür teknolojiyi içerir:

•  Teknolojiye dayalı çalışma.

•  Teknolojiye dayalı sermaye.


Araştırma ve Geliştirme

Araştırma ve geliştirme, inovasyonun özü olduğundan teknik ortamın bileşenlerinden biridir ve hükümet veya ticari kuruluşlar tarafından araştırma ve geliştirmeye tahsis edilen bir bütçe vardır.


Teknik ortamın şirketler üzerindeki etkisi

Teknik ortam firmaları birçok açıdan etkilemektedir ve firmalar teknolojik değişimleri kontrol edemedikleri için bunlara cevap vermek durumundadırlar.Bu nedenle firmaların yeni teknik ortamın etkilerine uyum sağlayabilmeleri gerekmektedir ve bu etkiler arasında şunlar yer almaktadır:

•  Ürünü satma teknolojisi: Örneğin, giderek daha fazla perakendeci fiziksel mağazalardan ziyade çevrimiçi satış yapıyor ve bu da onların iş stratejilerini etkiliyor.

•  Ürün üretme yöntemleri: Son zamanlarda şirketler süreçleri otomatikleştirmeye doğru ilerliyor.

•  Pazarlama Araştırması: Teknik ortamlar ve teknolojik gelişmeler, pazarlamacıların verilere daha doğru erişmesine olanak tanıyarak pazarlama stratejilerini daha iyi planlamalarına olanak tanıdığından, pazarlamacılar bir veritabanı sistemi kullanarak pazarlama araştırması yapabilir ve verileri daha kolay analiz edebilir.

•  Şirketin yönetimi ve işleyişi: Gelişmiş teknolojiler, çalışmak için ofise gelen çalışanların yükünü ortadan kaldırmış, internete bağlı oldukları sürece evden işlerini yapabilmelerine olanak sağlamıştır.

•  Paydaşlarla iletişim: Teknoloji, şirketlere web siteleri, sosyal medya ve e-posta gibi birçok iletişim seçeneğinin sunulmasına katkıda bulunmuştur.

Yeni uzmanlık ihtiyacı: Şirketler, verileri ve dijital bilgi operasyonlarını yorumlamak ve analiz etmek için veri analistlerine ve programcılara giderek daha fazla ihtiyaç duyuyor .

تعليقات
ليست هناك تعليقات
إرسال تعليق  وضع القراءة :
  حجم الخط
  +
  16
  -
  تباعد السطور
  +
  2
  -