المواضيع

Telefonun saldırıya uğradığını gösterebilecek işaretler

Telefonun saldırıya uğradığını gösterebilecek işaretler

Pilin şarjı düşük

Pilin şarj yüzdesindeki ani ve hızlı bir düşüş, kullanıcının telefonunun hacklendiğini gösteren işaretlerden biridir . Telefonun hacklenmesi, cihazda gerçekleşen bazı etkinliklerin kaydedilmesine ve daha sonra aktarılmasına neden olabilir. Pil tüketiminin ve tükenme oranının artmasına neden olan üçüncü şahıslara teslimatın oldukça hızlı olması,

Bir cep telefonu hacklendiğinde, genellikle cihazın arka planında sürekli çalışan bazı casus yazılım programlarının bulunduğunu unutmamak gerekir. Bu, pilin şarjını tüketebilir ve ömrünü sınırlayabilir.

İpucu: Pil ömrünü, aynı telefonu ve aynı modeli kullanan başka bir kişiyle karşılaştırarak ve şarj oranının normal olup olmadığından emin olarak pil şarj oranının azalıp anormal olup olmadığını öğrenmek mümkündür.


Pil sıcaklığı arttı

 Telefon pilinin normalden fazla ısınması , özellikle cihazın şarj olmadığı veya yoğun olarak kullanılmadığı durumlarda kullanıcının telefonunun hacklendiğinin işaretlerinden biridir . Pilin yüksek sıcaklığı, cihazın arka planında çalışan bazı uygulamalardan dolayı pilin aşırı derecede tükendiğini gösteriyor olabilir.

İpucu: Bu nedenle pili kullanan uygulamalar listesine gitmeniz ve pili önemli ölçüde tüketen garip uygulamaların olmadığını doğrulamanız önerilir.


Uygulamaların rastgele kurulumu

Kullanıcının cihazı üzerinden rastgele ve bilinmeyen uygulamaların, bilgisi dışında indirildiğinin fark edilmesinin mümkün olduğu, bu nedenle kullanıcının telefonunun gözetlendiği, veri ve bilgilerinin çalınarak üçüncü bir tarafa gönderildiği bir hackleme aracı olduğu ve Kullanıcı bu tür uygulamaların varlığını doğrularsa bunları devre dışı bırakmalı ve derhal cihazdan kaldırmalıdır.

İpucu: Mobil güvenliği artırmak ve korunduğunu doğrulamak için gereksiz uygulamaların cihazdan kaldırılması gerekir.


Pop-up'lar görünüyor

 Cihazı hackleme ve şüpheli programları çalıştırma işlemi , kullanıcıdan belirli bir prosedürü takip etmesini isteyebileceği için telefon ekranında istenmeyen pencerelerin görünmesine ve bu pencerelerin görünümüne eşlik edebilecek diğer şeylerin işaret olmasına neden olabilir. telefon penetrasyonu; ana ekranda bazı değişikliklerin meydana gelmesi veya üzerinde bulunan web tarayıcıları aracılığıyla herhangi bir özellikteki değişikliğin fark edilmesi; Yer işaretlerini değiştirmek gibi.

Tavsiye: Bu nedenle telefonda aniden bu tür pencereler belirdiğinde dikkatli olunmalı ve herhangi birine tıklamamaya dikkat edilmelidir.


Parolaları sıfırlama istemleri

Kullanıcının telefonunu hacklemek, farklı elektronik hesaplarından herhangi birinin şifresini değiştirmesini gerektirebilir. Sosyal medya hesapları ve e-posta hesapları gibi bu iddiaların amacı, bilgisayar korsanlarına bu hesapların çalınması ve ele geçirilmesi için şifre sağlamak olabilir.

İpucu: Bilgisayar korsanlarının bunlara erişmesini önlemek için kullanılan şifrelerin mobil cihazda saklanmasından kaçınılarak bu sorun atlanabilir veya önlenebilir.


Veri paketlerinin ve çağrı dakikalarının artan tüketimi

İnternet veri paketlerinin yüksek miktarda tüketildiğinin bir işareti, kullanıcının telefonunun hacklenme olasılığını gösteren işaretlerden biridir; çünkü paketler, telefon hacklenirse kullanıcının verilerini ve bilgilerini telefondan üçüncü bir tarafa aktarmak için kullanılabilir. .

İpucu: Cep telefonu kullanıcısı herhangi bir anormallik belirtisi olmadığından emin olmak için arama geçmişini, faturasını ve internet paketlerinin kullanım oranını takip etmeye devam etmeli, fark edilmesi halinde ise sorunun en kısa sürede çözümlenmesini hızlandırmalıdır.


Telefon ayarlarını değiştirme

Kullanıcının ayarlarında yapılan değişiklikler, cep telefonunun zaten hacklenmiş olabileceğini gösterebilir.Ayarların değiştirilmesine örnek olarak, kullanıcı tarafından kullanılmadığı veya açılmadığı halde Bluetooth'un açılması, kullanıcı tarafından gönderilmeyen kısa mesajlar ve e-postalar verilebilir.  Kullanıcının bilgisi olmadan kameranın görünmesi, açılması ve fotoğraf çekilmesi ve video klip kaydedilmesi, hatta kameradaki flaş ışığının açılması. 

Tavsiye: Bunlardan kaçınmak için en son hackleme operasyonlarını takip etme ihtiyacının yanı sıra telefonu başkasına bırakmamak ve güvende tutmak tercih edilir.


Telefonun hacklendiğine dair işaretler

Özellikle cihazlar orijinal değilse, iPhone veya Android cihazları bazı açıklardan hacklemek mümkündür. İşte cep telefonunun hacklendiğini gösteren diğer işaretlerden bazıları:

             Arama yaparken garip bir ses duymak, bu ses cep telefonunun hacklendiği ve bu telefon üzerinden yapılan aramaların gözetlendiği ihtimaline işaret edebilir.

             Hiçbir sebep olmadan telefonu yeniden başlatmak veya telefonu açık tutup tamamen kapatamamak.

             Cihazdaki bazı uygulama ve programlar açılamıyor.

             Kullanıcının satın almadığı ürünler için kredi kartıyla yapılan alışverişlerde fatura görünümü.

             Telefon son derece yavaş ve sıradışı.

             Bilinmeyen kaynaklardan veya Android telefondan (root) uygulama indirme özelliğini etkinleştirin; Bu, uygulamaların Android sisteminin köküne erişmesine ve bunları değiştirmesine olanak tanır.

             Cihaz aracılığıyla internet sayfalarının ve web sitelerinin rastgele indirilmesi.

             Sık sık sinir bozucu reklamlar görünüyor.

             Tuhaf metin mesajları alma veya gönderme.

             Bazı web sitelerinin görüntülenme şeklini değiştirin.

             Kötü içeriğe sahip web sitelerini otomatik olarak açın.

             belirli hizmetlerde olağandışı kesintiler yaşamak; Telefon üzerinden yayın sinyali kaybı.

Tavsiye: Telefonu korsanlığa karşı korumak için, kullanıcının bu işaretleri veya bunlardan bazılarını fark etmesi durumunda telefonunu sürekli izlemesi tercih edilir, çünkü bunların kaynağını bulmaya çalışması tavsiye edilir, bu da telefonunun hacklenmesinin bir sonucu olabilir. telefon veya cihazda virüs bulunması gibi başka bir nedenden dolayı .


Telefonu korsanlığa karşı korumak için genel ipuçları

Cep telefonları bilgisayar korsanları tarafından çeşitli şekillerde saldırıya uğrayabilir ancak bu yöntemler, cep telefonu kullanıcısı, bilgisayar korsanının telefonuna erişmesine izin veren bazı eylemler gerçekleştirmeden başarılı olamaz; bu nedenle kullanıcının aşağıdakileri yapması önerilir:

             Zararlı uygulamaları indirmeyin

Kötü amaçlı uygulamaların indirilmesi mobil cihazın hacklenmesine yol açar, bu nedenle uygulamaların her zaman telefonun resmi uygulama mağazası aracılığıyla indirilmesi önerilir.

             Güvenilmeyen bağlantılara tıklamayın

Bilinmeyen kişilerden gelen e-postalardaki bağlantılara tıklamaktan kaçınmalısınız; çünkü bu bağlantılar, kullanıcının telefonunun hacklenebileceği kötü amaçlı programlar içerebilir.

             Güvenli olmayan Wi-Fi ağlarını kullanmaktan kaçının

Halka açık ve korumasız Wi-Fi ağlarının cep telefonu aracılığıyla kullanılması başkaları tarafından saldırıya uğrama olasılığını artırabilir.

تعليقات
ليست هناك تعليقات
إرسال تعليق  وضع القراءة :
  حجم الخط
  +
  16
  -
  تباعد السطور
  +
  2
  -