المواضيع

typy komputerów

  Rodzaje komputerów w zależności od zasady działania

  Komputery różnią się między sobą zasadą działania, ponieważ są takie, które polegają na symetrii lub cyfryzacji i tak dalej.

  komputery analogowe

  Komputer analogowy , będący jednym z najstarszych komputerów, jakie powstały, przechowuje w sposób ciągły dane, takie jak ciśnienie, temperatura, napięcie, prędkość i masa, a obliczenia przeprowadza się na podstawie pomiarów, ponieważ nie ma potrzeby przekształcania danych na liczby lub symbole, jest to jedna z najbardziej złożonych metod,  wykorzystująca ruch mechaniczny lub przepływ energii elektrycznej do rozwiązywania problemów. Była używana od czasów starożytnych, aż do pojawienia się komputerów cyfrowych.

  komputery cyfrowe

  Komputery cyfrowe , które pomagają przetwarzać informacje w ciągu kilku sekund przy użyciu binarnego systemu liczbowego 0 i 1, ponieważ treść zapisana w języku angielskim jest konwertowana na język binarny, dzięki czemu ludzie i komputery komunikują się ze sobą, a komputer cyfrowy składa się z trzech części, które obejmują:

  • Dane wejściowe : są to dane wprowadzane przez użytkownika.
  • Przetwarzanie : dane wejściowe są przetwarzane w określonej kolejności.
  • Dane wyjściowe : Na podstawie danych wejściowych i po zakończeniu przetwarzania wyświetlane są dane wyjściowe.

  komputery hybrydowe

  Komputery hybrydowe , które łączą komputery cyfrowe i analogowe, ponieważ są zaprojektowane w sposób zapewniający szybkość i dokładność ich podzespołów, poprzez mocne jednostki analogowe w obliczeniach, a także łatwo dostępną pamięć cyfrową i efektywną prędkość przetwarzania.W przemyśle i dużych firmach , komputer hybrydowy może być używany do integrowania operacji logicznych, a także do zapewnienia skutecznego przetwarzania równań różniczkowych.


  Rodzaje komputerów w zależności od wielkości 

  Komputery różnią się między sobą wielkością, a ewoluowały pod względem wielkości w taki sposób, że z biegiem czasu stały się mniejsze i lżejsze, zapominając o potrzebach użytkowników i charakterze ich pracy.

  Komputer typu mainframe

  Duży komputer typu mainframe to urządzenie obsługujące jednocześnie dużą liczbę użytkowników, charakteryzujące się wysokimi specyfikacjami, dużymi rozmiarami i wysokimi kosztami. Jest  wykorzystywane przez duże firmy do tworzenia komercyjnych baz danych, transakcji i aplikacji, które wymagają większego stopnia bezpieczeństwa i dostępności niż to, co zwykle można znaleźć w małych urządzeniach.

  Superkomputer

  Superkomputer jest największym typem komputera pod względem wielkości i najwyższej ceny, składa się z jednego lub kilku urządzeń współpracujących ze sobą, a specyfikacje tego typu są bardzo wysokie i jest przystosowany do wykonywania ogromnej liczby obliczeń jednocześnie i jest wykorzystywany w ogromnych eksperymentach naukowych, takich jak: eksperymenty nuklearne i zarządzanie Narodowym Instytutem Oceaniczno-Atmosferycznym, a także w prognozowaniu pogody i śledzeniu przestrzeni kosmicznej.

  mikrokomputery

  Małe komputery zawierają wszystkie funkcje dużego komputera, ale jego rozmiar jest mniejszy i wynosi od 12 do mniej niż 7 cali szerokości. Jest wielofunkcyjny i ma dużą moc obliczeniową, ale nie większą niż moc obliczeniowa komputera komputer typu mainframe lub superkomputer. Przykłady obejmują: Zawiera małe komputery stacjonarne, telefony komórkowe i odtwarzacze MP3pionierski nowatorski.


  Rodzaje komputerów w zależności od przeznaczenia

  Rodzaje komputerów, w zależności od ich przeznaczenia, obejmują:

  komputer

  Komputer osobisty to komputer jednej osoby, co oznacza, że ​​jest używany przez jedną osobę, a specyfikacje tego urządzenia są dość niskie i działa na systemie operacyjnym Windows .Występują w różnych postaciach, niektóre mają ekrany dotykowe i mają wszelkiego rodzaju wbudowaną łączność, taką jak Bluetooth i Wi-Fi.

  Komputer stacjonarny

  Komputer stacjonarny to typ komputera używanego w biurach. Jest nieco podobny do komputera osobistego, ale jego specyfikacje są od niego wyższe, ponieważ ma większą moc i pojemność, a także jest wszechstronny, ale był używany rzadziej ostatnio, a smartfony i komputery stały się coraz popularniejsze. Urządzenia przenośne przejmują kontrolę nad nimi, dzięki ich przystępnym cenom dla większości konsumentów.

  Laptop

  Laptop , czyli komputer charakteryzujący się niewielkimi rozmiarami i niewielką wagą w porównaniu do innych typów, przypomina książkę, ponieważ integruje wszystkie swoje elementy, takie jak ekran, klawiatura, trackball, procesor, pamięć i dysk twardy w jedną całość. pakiet zasilany bateryjnie i można go łatwo przenosić w dowolne miejsce, a ten typ jest wyposażony w akumulator, co oznacza, że ​​działa przez ograniczony czas bez konieczności podłączania do prądu.

  Tablet

  Komputer typu tablet , ten typ jest tylko ekranem dotykowym i wszystkie jego komponenty znajdują się w jego wnętrzu, a jego specyfikacje są specyficzne, ma małą pojemność, a jego cena jest nieco tania, ponieważ jest tańsza niż laptop, w swoim działaniu przypomina smartfony pod względem możliwości robienia zdjęć, pobierania gier i rysowania rysikiem.

  komputer serwerowy

  Komputer serwerowy jest głównym urządzeniem w dużych firmach, fabrykach, instytucjach edukacyjnych, medycznych i ochroniarskich, a specyfikacje głównego serwera są wysokie, ponieważ zwykle zawiera mocne procesory, dużą pamięć i duże dyski twarde, a jego cena jest bardzo droga , a jest niezastąpiony w firmach zatrudniających dużą liczbę pracowników.

  Asystent danych osobowych

  Asystent danych osobowych to tani komputer o bardzo małych rozmiarach i wadze, który zwykle nie zawiera klawiatur, ale wykorzystuje technologię ekranu dotykowego do wprowadzania informacji przez użytkownika i zwykle służy głównie do zapisywania adresów i notatek, i działa z baterią, która wytrzymuje długie godziny i którą można ładować.

  Komputer stacjonarny

  Komputer stacjonarny to komputer o bardzo wysokich specyfikacjach. Zawiera najszybsze jednostki centralne i dyski twarde o dużej pojemności, ze względu na zastosowanie w obszarach wymagających przetwarzania dużych danych, dużej szybkości działania i pokazywania wyników, a cena tego typu jest nieco wygórowana i jest zwykle używany w granie w gry wideo, grafikę 3D i tworzenie gier.


  Wniosek

  Komputery stały się integralną częścią naszego życia i codziennego użytku, dlatego ich rodzaje i zastosowania mnożyły się, a w tym artykule wymieniono najważniejsze typy w oparciu o zasadę działania, dlatego podzielono je na komputery analogowe, komputery cyfrowe i komputery komputery hybrydowe i w zależności od wielkości podzielono je na superkomputery, komputery duże i minikomputery. W zależności od zastosowania dzieli się je na komputer osobisty, komputer stacjonarny, laptop, tablet, komputer serwerowy, asystent danych osobistych i komputer stacjonarny .

  تعليقات
  ليست هناك تعليقات
  إرسال تعليق   وضع القراءة :
   حجم الخط
   +
   16
   -
   تباعد السطور
   +
   2
   -