المواضيع

Uzaktan algılamada kullanılan teknik nedir?

Uzaktan algılamada kullanılan teknik nedir?

Uzaktan algılamada kullanılan teknik nedir?

Nesneyi tespit etmek için kullandıkları sinyalin kaynağına göre kategorize edilen iki ana uzaktan algılama tekniği vardır; bunlar:[


aktif uzak sensörler

Aktif sensörler, sensörün bir hedeften yansıyan veya saçılan radyasyonu tespit edip ölçtüğü nesneleri ve alanları taramak için enerji yayar. Aktif uzaktan algılamaya örnek olarak, enerjinin emisyonu ile geri dönüşü arasındaki zaman gecikmesini ölçen RADAR ve LiDAR sensörleri verilebilir. daha sonra nesnenin konumunu, hızını ve yönünü belirleyin.


pasif uzaktan sensörler

Pasif sensörler, herhangi bir enerji yaymadan bir nesneden veya çevresinden yayılan veya yansıyan radyasyonu toplar.Yansıyan güneş ışığı, pasif sensörler tarafından ölçülen en yaygın radyasyon kaynağıdır.Pasif uzaktan sensör örnekleri şunları içerir: film fotoğrafçılığı, röntgen ışınları Kızılötesi, şarj -bağlantılı cihazlar ve radyometreler.


Uzaktan algılama sistemlerinin çeşitleri nelerdir?

Uzaktan algılama verilerinin kaynağının vücuttan yayılan veya yansıyan elektromanyetik radyasyon olduğunu daha önce açıklamıştık ve bunun tanımlanmasına ve enerji kaynağının sınıflandırılmasına yardımcı olan en önemli uzaktan algılama sistemleri şunlardır:

•  Görsel algılama sistemi insanın görme sistemi gibidir

•  Optik uzaktan algılama

Kızılötesi algılama

•  Mikrodalga uzaktan algılama

•  Radarla uzaktan algılama

•  Uydu aracılığıyla uzaktan algılama

•  Havadan uzaktan algılama

•  Akustik ve yarı akustik algılama


Uzaktan algılama nedir?

Uzaktan algılama, Dünya'nın karasal, atmosferik ve su ekosistemlerinden yayılan ve yansıyan elektromanyetik radyasyonu örnekleyen bir tür coğrafi teknolojidir. Bir alanın fiziksel özelliklerini fiziksel temas kurmadan tespit etmek ve izlemek için, bu veri toplama yöntemi tipik olarak pasif sensörler veya aktif sensörler olarak sınıflandırılan uçak ve uydu tabanlı sensör teknolojilerini içerir.


En önemli uzaktan algılama uygulamaları nelerdir?

Uzaktan algılama teknolojisi çeşitli disiplinlerde binlerce farklı kullanım durumunda kullanılmaktadır ve belki de en önemli kullanım alanları şunlardır:

Arazi haritaları ve sınırları

Uzaktan algılama verileri, geniş alanlara sahip alanlarda en son arazi kullanım modellerinin elde edilmesinde faydalı olduğu gibi, yol haritalarının güncellenmesinde uzaktan algılama sistemlerinden yararlanılabileceği gibi, zaman zaman yer katmanlarında meydana gelen değişikliklerin izlenmesinde de kullanılmaktadır. asfalt koşullarının yanı sıra planlamacıların bölge yetkililerinin de bu teknolojiyi kullanması; Bölgenin genel kalkınmasına yönelik politika konularını çerçevelemek.


Tahmini hava durumu ve doğal tehlikeler

Uzaktan algılama, bazı ülkelerde hava durumunu tahmin etmek için yaygın olarak kullanılmaktadır ve aynı zamanda yaklaşan kasırgalar ve olası doğal afetler konusunda insanları uyarmak için de kullanılmaktadır; çünkü uzaktan algılama depremler, volkanlar, heyelanlar, sel ve su baskınlarının neden olduğu hasarı incelemek için kullanılabilir. kutup bölgelerinde karların erimesi.


çevre çalışmaları

Uzaktan algılama sistemleri ormansızlaşmayı, verimli arazi bozulmasının boyutunu incelemek, atmosferik kirliliği ve çölleşmeyi izlemek için kullanılır ve büyük su kütlelerinin zenginleştirilmesinde önemli bir rol oynar ve petrol tankerlerinden petrol sızıntısının sınırlarını belirler.


Kaynakları keşfedin

Uzaktan algılama verileri, mevcut jeolojik haritaların güncellenmesinde, hızlı bir şekilde doğrusal ve tektonik haritaların hazırlanmasında, maden çıkarımının yerinin belirlenmesinde, fosil yakıt yataklarının yerinin belirlenmesinde ve petrol ve gaz kuyularının bulunmasında faydalıdır.

تعليقات
ليست هناك تعليقات
إرسال تعليق  وضع القراءة :
  حجم الخط
  +
  16
  -
  تباعد السطور
  +
  2
  -