المواضيع

Yapay zeka kavramı

Yapay zeka kavramı

Yapay zeka kavramı, dijital veya elektronik cihazlarla ilişkilendirilen zeka ile ilgilidir; Bilgisayarlar, hücresel cihazlar veya robotlar ve yapay zeka, bu dijital cihazların akıllı varlıklarla ilgili görevleri yerine getirebilme yeteneğini ifade eder.

Yapay zeka terimi, insanların entelektüel süreçlerinden yararlanan; Düşünme, anlamı keşfetme ve geçmiş deneyimlerden öğrenme yeteneği.

Yapay zekanın varlığından dolayı dijital cihazlarla gerçekleştirilen operasyonlara örnekler; Matematik teoremleri, satranç oynama, tıbbi teşhisler, web arama motorları, ses veya el yazısı tanıma ile ilgili kanıtları keşfedin.

Yapay zekanın tarihi

Yapay zekanın tarihi Yunanistan'daki klasik filozoflara kadar uzanmaktadır ve yapay zekanın varlığına ilişkin çalışmalar MS 1940 yılında iletişimsel adı verilen bir düşünce okulunda başlamış, böylece düşünce süreci burada incelenmeye başlanmıştır. Alan Turing, MS 1950 yılında, gözle görülür farklılıklar olmaksızın insanı taklit eden bir düşünme makinesini incelediği bir araştırma makalesi sundu.

Hodgkin Huxley, insan beynini, nöronları temsil eden bir elektrik ağı ve hücreleri çalıştıran veya durduran uyarıları simüle eden bir elektrik akımı biçiminde simüle eden bir model sunmak için onun peşinden geldi. Bu modeller ve çalışmalar, yapay zeka kavramının ortaya çıkmasına yardımcı oldu. MS 1956'da Dartmouth College tarafından düzenlenen bir konferansta istihbarat.

Yüksek hız ve depolama kapasitelerinin bulunmaması nedeniyle yapay zeka araştırmaları uzun süre durduruldu, ardından seksenli yıllarda Amerika Birleşik Devletleri ve İngiltere'nin bilgisayar teknolojisinde beşinci nesil projeyi tanıtmasının ardından yeniden başladı.

Doksanlı yılların başında yapay zeka araştırmaları, alanını haber alma hizmetlerinde, çevrimiçi alışverişte ve web'de gezinmede kullanılan akıllı ajanlara dönüştürdü ve araştırmacılar hala yapay zekayı; Botlar tarafından sağlanan fiziksel yardım, müşteri hizmetleri yazılımı, telefona cevap verme ve daha fazlası.

Yapay zeka nasıl çalışır?

Yapay zeka, algoritmaların analiz edilmesi ve tasarlanması, makine öğrenimi için dijital cihazların ve özel programların mevcudiyeti yoluyla dijital ortamda çalışır ve genel olarak yapay zeka sistemi büyük miktarda eğitim verisini emer.

Eğitim verileri, daha sonra akıllı robotlardaki otomatik yanıtlayıcılar ve akıllı bir cihaz tarafından kaydedilen milyonlarca örneği gözden geçirerek görüntülerdeki nesneleri tanımlama ve tanımlama süreci gibi geleceğe yönelik tahminler oluşturmak için kullanılan ilişkilendirmeleri ve kalıpları oluşturmak için kullanılır.

yapay zeka kategorileri

Yapay zeka birçok elektronik ve dijital alana girmekte, farklı formlarda ve birçok cihazda bulunmakta, dolayısıyla insan zihninde mevcut olan zekayı simüle etmektedir ve yapay zeka aşağıdaki gibi iki ana kategoriye ayrılmaktadır:

Dar Yapay Zeka

Dar yapay zeka, zayıf yapay zeka olarak da bilinir, insan zekasını taklit eden ancak tek ve sınırlı bir zeka türüne özgü olan bir zeka türüdür ve dar yapay zeka, tek tip bir görevi ancak çok iyi bir şekilde yapmaya odaklanır, böylece tek bir görevi profesyonelce yerine getirmeye odaklanır, ancak insan zekasından çok daha fazla kısıtlama altında çalışır.

Dar yapay zeka örnekleri şunlardır:

             Google arama motoru.

             görüntü tanıma yazılımı

             Alexa ve Siri gibi kişisel asistanlar.

             Kendi kendine giden arabalar.

yapay genel zeka

Yapay genel zeka, güçlü yapay zeka olarak da bilinir ve akıllı makine ve cihazlarda bulunan bir zeka türüdür ve genel yapay zeka, insan gibi genel zeka kazanan bir makinedeki zeka türü olarak nitelendirilir, böylece bu Zeka herhangi bir sorunu çözmek için kullanılır.

Yapay genel zekaya sahip cihazlara örnekler; Pek çok görevi yerine getirmek için kullanılan ve duruma göre karar veren robotlar, ancak insan benzeri zekaya sahip robotlar yapmak hala zor ve beyindekiler kadar büyük ve karmaşık sinir ağları kurmayı gerektiriyor.

Yapay zeka türleri

Yapay zeka türleri şunlardır:

etkileşimli makineler 

İnteraktif makineler, tek tür veriyle uğraşmak ve yalnızca mevcut durumlara yanıt vermek üzere tasarlanmış bir makine olması ve anılar oluşturamayan veya mevcut bilgileri oluşturmak ve oluşturmak için kullanamayan makineler olması nedeniyle, bir robotun mevcut en basit seviyesi olarak tanımlanır  . seviyelerini yükseltmek veya zekalarını geliştirmek için geleceğe yönelik kararlar alırlar ve yalnızca mevcut duruma yanıt vermek üzere tasarlanmıştır.

Etkileşimli makinelere örnekler; IBM'in Deep Blue'su gibi insanlara karşı satranç oynamak için tasarlanan makineler, satranç tahtasındaki taşları değerlendirerek ve bunları kodlanmış oyun stratejilerine göre hareket ettirerek oyuncunun hareketlerine yanıt verecek şekilde tasarlanmıştır.

Sınırlı hafıza

Sonlu hafızalı makine, sonlu hafızalı bir makinenin daha önce ele aldığı verilere dayalı olarak sonlu sayıda bilgiyi depolayabilen bir makinedir, böylece sonlu hafızalı bir makine, önceden programlanmış verileriyle birleştirildiğinde hafıza yoluyla bilgiyi oluşturabilir.

Sınırlı hafıza kullanan makinelere örnekler; Sürücüsüz arabalar, böylece bu arabalar önceden programlanmış verileri saklar; Haritaları veya trafik işaretlerini görüntüleyin ve bu depolanan verileri aracı çevreleyen aşağıdaki gibi bilgilerle karşılaştırın: Yakındaki araçların hız ve yönleri ile yan yana yaya hareketleri ve bu verilere göre uygun aksiyonlar alınır.

akıl teorisi

Bir makineye veya robota farklı ve yeni bir durumda nasıl hareket edeceğini öğretecek, bilgileri kullanarak insan benzeri bir şekilde etkileşim kurabilen ünlü robot Sophia'nın tasarımında zihin teorisi kullanıldı.

Chatbot olarak kullanılan robotların geliştirilmesinde ve tasarımında zihin teorisi, insanlarda karar verme sürecini gerçekleştirmeden önce var olan duygu ve fikirlere dayanan insan zihnine dayanmaktadır. Zihin robotu insanlarla konuşuyor ve etkileyici yüz ifadeleri göstermenin yanı sıra karar vermek ve insanlara yanıt vermek için bilgi ve görüntüleri kullanıyor.

İçine kapanık 

Öz-farkındalık makineleri, yapay zekanın varoluşu için nihai bir hedeftir ve şu anda mevcut olmayan cihazlardır.Bu makineler, insanın zihinsel seviyesinin farkındalığına sahiptir ve neden bu dünyada olduğunu anlar, böylece makine Sadece ihtiyacı olan bir şeyi istemekle kalmıyor, aynı zamanda bir şeye ihtiyacı olduğunu da anlıyor ve bu da makinenin içsel durumunu derinlemesine anladığı ve tıpkı insanlar gibi etrafındaki diğer kişilerin duygularını tahmin edebildiği anlamına geliyor.

Örneğin bir kişi önümüzde çığlık attığında onun öfkeli olduğunu anlarız ve bu çıkarım kişinin kendisinin hissettiği duygulara dayanmaktadır, dolayısıyla bu çıkarımlar zihnin varlığına geri dönmektedir.

Yapay zekanın avantajları ve dezavantajları

Her şeyin faydası vardır, ancak çoğu zaman dezavantajlar ve dezavantajlar bu durumu dengeler.İşte yapay zekanın avantaj ve dezavantajlarının bir açıklaması:

Avantajları

Kusurlar

Detay odaklı işlerde iyidir.

Uygulamaları pahalıdır.

Veri yoğun görevlere harcanan zamanı azaltın.

Yapay zeka alanında çalışan uzmanlar sınırlıdır.

Tutarlı sonuçlar sağlayın.

Bilgiyi bir görevden diğerine aktaramama.

Yapay zeka destekli sanal aracılarla tanışın.

Derin teknik uzmanlık gerektirir.

Yapay zeka uygulamaları

Yapay zeka, yaşamın birçok yönünü kolaylaştıran ve yalnızca insan zihniyle sınırlı olan çeşitli işlevleri yerine getiren birçok önemli teknolojik ve yaşam uygulamasında kullanılmakta olup,  yapay zekanın en önemli uygulamaları arasında şunlar yer almaktadır:

             Robotik

Sağlık, finans, pazarlama gibi birçok sektörde kullanılmaktadır.

             Uzayın keşfi

uzaya gönderilen makineler gibi; Uydu, harita oluşturma ve konum izleme teknolojisi.

             Müşteri servisi

Müşteri sohbetlerine yanıt vermek için kullanılan botlar ve müşteri hizmetleri ve e-pazarlama işlevlerini yerine getiren botlar gibi.

             Borsa ve finans

Finansal piyasadaki hisse senetlerini analiz etmek, kar ve zararları analiz etmek ve tahmin etmek için kullanılan algoritmalar gibi.

             dijital medya

Hedef kişinin verilerini analiz ederek ve internetteki aramalarından eğilimlerini anlayarak ilgi duyduğu reklamları görüntüler.

             sağlık sektörü

Böylece sağlık makineleri, hastanın durumunu verilere dayanarak analiz edebiliyor, gelecekte başına gelebilecek hastalıkları tahmin edebiliyor ve tedavi türünü belirleyebiliyor.

             yüz tanıma

Bu teknoloji akıllı telefon gibi birçok cihazda kullanılıyor ve kalıpları öğrenerek tanıyarak hızlı ve etkili sonuçlar üretiyor.

             Sanal sesli asistanlar

Böylece sesli iletişim yoluyla insan zekasına yardımcı olur ve taklit eder.

             Fitness uygulamaları

Yapay zeka kullanan fitness uygulamalarına örnek olarak adım sayan, kalori hesaplayan akıllı saatler ve fitnessa odaklanan diğer uygulamalar gösterilebilir.

تعليقات
ليست هناك تعليقات
إرسال تعليق  وضع القراءة :
  حجم الخط
  +
  16
  -
  تباعد السطور
  +
  2
  -