المواضيع

zastosowania układów scalonych

zastosowania układów scalonych

zastosowania układów scalonych

Definicja układu scalonego

Układ scalony, który jest symbolizowany przez (Ic); To mały chip wykonany z krzemu, zawierający miliony bardzo drobnych elementów połączonych ze sobą, takich jak: tranzystory, rezystory i kondensatory, które przechodzą po zamkniętej ścieżce, która nie ma punktu początkowego i końcowego; Dlatego nazywa się to kołem.

Te małe części elektryczne są łączone wewnątrz chipa poprzez umieszczenie ich na cienkim metalu lub kawałku plastiku, a elementy te są lutowane z zewnętrznymi końcówkami, tworząc układ scalony, a większość układów scalonych ma stałe standardowe rozmiary, liczbę nóg w każdym chipie waha się od (8-64) nóg.

Należy zaznaczyć, że każdy układ scalony ma wydrukowany na powierzchni chipa określony numer, pozwalający go odróżnić, a układy scalone wykorzystywane są do produkcji większości rzeczy i urządzeń – jeśli nie wszystkich – od komputerów, telefonów komórkowych po sprzęt AGD. również.


Rodzaje układów scalonych

Wśród typów układów scalonych wyróżnia się:


•  Obwody analogowe lub liniowe

Jest to jeden z najprostszych typów układów scalonych, gdyż zbiera sygnały, następnie je przetwarza, modyfikuje i w razie potrzeby ponownie przesyła.Przykładami są: mikrofon; Przekształca dźwięki w sygnały elektryczne, a następnie obwód analogowy przetwarza te sygnały, na przykład w celu ich zrozumienia, wzmocnienia lub oczyszczenia. 


•  Obwody cyfrowe

Są to obwody, które przyjmują określoną różnicę napięcia na wejściu i wyjściu, czyli dwie liczby (0 i 1), i służą do reakcji binarnej, takiej jak włączanie i wyłączanie, oraz ich przykłady: projektowanie komputerów i urządzeń towarzyszących . 


Obwody  mikroprocesora

Służy do produkcji mikroprocesorów i jest uważany za jeden z najbardziej złożonych obwodów. Zawierają tysiące pojedynczych obwodów cyfrowych, z których każdy pełni jakąś funkcję, a mikroprocesory zawierają jednostkę centralną (Cpu). 


Obwód  pamięci

Przesyła informacje do specjalnych obwodów zwanych pamięcią; Składa się z równoległych obwodów w rzędach, które przechowują informacje i niektóre programy potrzebne procesorowi. 


zastosowania układów scalonych

Zastosowania układów scalonych są liczne i zróżnicowane. Ponieważ jest podstawą w branży sprzętu komputerowego, a wśród tych zastosowań:

Komputery  _

Ponieważ składa się z milionów obwodów elektronicznych i chipów odpowiedzialnych za wiele funkcji; Takie jak włączanie i wyłączanie, otwieranie napędu dyskowego, zapisywanie informacji i programów oraz uruchamianie, manipulowanie i praca nad aplikacjami. 


•  Nowoczesne czujniki cyfrowe; takie jak czujniki temperatury i czujniki ruchu.

•  Smartfony

Ze wszystkimi procesorami, pamięcią, kamerą, głośnikami wewnętrznymi i zewnętrznymi. 


•  Nowoczesne systemy gier

Zawierają monitory, głośniki i systemy telekomunikacyjne, z których wszystkie składają się z milionów obwodów i chipów. 


•  Domowe urządzenia elektroniczne

Takie jak pralka, lodówka, klimatyzator i podgrzewacz wody, a także elektryczne urządzenia do higieny osobistej. 


•  Ekrany telewizyjne

których nie da się wykonać bez układów scalonych; Być odpowiedzialnym za klarowność obrazu, kolory, dźwięk, a nawet łączność z Internetem na inteligentnych ekranach. 


•  Automatycznie

Zawiera wiele urządzeń; które nie działają bez układów scalonych; Takie jak: rejestrator, ekran, prędkościomierz, grzejnik i klimatyzator. 


Zalety zastosowań układów scalonych

Wśród zalet stosowania układów scalonych można wymienić:

•  Jego rozmiar jest bardzo mały.

•  Jego koszt jest niski.

•  Zużycie energii jest niższe w porównaniu do innych typów obwodów.

•  Nie ma wewnętrznych spawów ani przewodów, więc elementy są łączone ze sobą za pomocą cienkich metalowych pasków.

•  Pracuj z dużą wydajnością, co sprawia, że ​​nadaje się do operacji wymagających szybkości.

•  Powstałe ciepło jest znikome; Nie ma potrzeby chłodzenia ani wentylacji.

تعليقات
ليست هناك تعليقات
إرسال تعليق  وضع القراءة :
  حجم الخط
  +
  16
  -
  تباعد السطور
  +
  2
  -