المواضيع

Beyaz Biyoteknoloji Çözümleri

Beyaz Biyoteknoloji Çözümleri 

Beyaz Biyoteknoloji Çözümleri

Çevreyi ve gelecekteki yaşamı korumaya yönelik beyaz biyoteknoloji devrimi, dünyanın karşı karşıya olduğu birçok endüstriyel soruna ekonomik ve hayati birçok yeni çözüm bulunmasıyla başlamıştır ve bu çözümler arasında şunlar yer almaktadır: 


Biyobozunur plastiklerin üretimi 

Çabalar öncelikli olarak, enerji ve karbon kaynağı olarak çok çeşitli bakteriler tarafından doğal olarak sentezlenen 3-PHA'dan oluşan polyesterlere odaklanmıştır.Bu bileşikler, sentetik termoplastiklere ve propilenden kauçuğa kadar elastomerlere benzer özelliklere sahiptir, ancak tamamen ve hızla bozunurlar. bakteriler tarafından Toprakta veya suda bulunur.


Yenilenebilir kaynaklardan ve biyokütleden enerji üretimi 

Biyokütleden elde edilen yenilenebilir biyoenerji, sera gazı emisyonlarını azaltmak için umut verici bir çözümdür. Enerji şu anda mısır, patates, şeker kamışı ve buğdaydan elde edilen nişastadan üretilmekte olup, bunlar halihazırda benzin yerine etanol üretmek için kullanılmaktadır. Bugün Brezilya'da bazı motor yakıtları satılmaktadır. saf etanoldür.Şeker kamışından elde edilir, geri kalanı %20 etanol içerir. 

Amerika Birleşik Devletleri'nde satılan tüm motor yakıtlarının %10'u, %90 benzin ve %10 etanol karışımından oluşmaktadır ve biyoteknoloji ve endüstriyel sürdürülebilirlik üzerine 2001 OECD raporuna göre, Amerika Birleşik Devletleri'nde şu anda yaklaşık 6 Milyar yakıt üreten 58 benzin istasyonu bulunmaktadır. Yıllık litre etanol. 


Biyobozunur enzimatik temizleyiciler 

Biyolojik olarak parçalanabilen enzimatik deterjanlar, endüstriyel biyoteknolojinin ilk uygulamalarından biri olarak kabul edilir. 1960'larda Danimarkalı biyoteknoloji şirketi Novozymes, lekelerin ardındaki molekülleri parçalayabilen mikroorganizmalardan elde edilen özel enzimlerden oluşan ilk enzimatik deterjanların satışına başladı. Kan ve yağ gibi kimyasal alternatiflerin aksine enzimatik temizleyiciler biyolojik olarak parçalanabilir. 

Zamanla enzimatik deterjanlar daha etkili hale geldi, daha düşük su sıcaklıklarında daha etkili oldu ve böylece çamaşır yıkamak için harcanan enerji miktarı azaldı. 


Doğal tatlar üretimi 

Normalde sadece bir litre portakal aroması molekülü valensen üretmek için 160.000 portakala ihtiyaç duyulur.Alternatif olarak, bu moleküller bakteri veya maya yoluyla biyomühendislik işlemine tabi tutularak bu moleküller yapay fıçılarda üretilebilir ve neredeyse her türlü aromadan büyük miktarlarda güvenilir bir şekilde üretilebilir. Bu alanda doğal tatlandırıcı Stevia'nın yanı sıra portakal, vanilya ve greyfurt aromalarını da üreten İsviçre'deki Evolva yer alıyor. 


Biyobozunur giyim kumaşları 

Almanya'da AMSilk tarafından örümcek ipeği elyafı üretmek için bakteriyel fermantasyon kullanılıyor. Bu malzemenin birçok uygulaması arasında şirket, arkasında atık bırakmayan biyolojik olarak parçalanabilen bir koşu ayakkabısı yaratmak için Adidas ile birlikte çalışıyor. 

Ayrıca Almanya'da Algalife adlı startup, sadece güneş ışığı ve sudan tekstil elyafı üretmek için algleri kullanıyor ve Fransa'daki Pili ve İngiltere'deki Colorifix gibi şirketler de günümüzde kullanılan sert kimyasalların yerini alabilecek sürdürülebilir tekstil boyaları üretmek için mikropları kullanmayı araştırıyor. 


Beyaz biyoteknoloji konsepti 

Beyaz biyoteknoloji, endüstriyel alanda bakteri, küf, maya, bitki gibi canlı organizmalar ile maya ve küflerden elde edilen enzimlerin kullanılarak kolayca parçalanabilen, daha az enerji gerektiren ve daha az atık üreten ürünler üretme konusunda uzmanlaşmış bir biyoteknoloji dalıdır. Üretimleri sırasında. Beyaz biyoteknoloji halihazırda kimya, tekstil, gıda, paketleme ve sağlık endüstrilerinde pek çok yenilik sağlıyor.Akademisyenlerin ve politika yapıcıların bu yeni teknolojiye, ekonomisine ve sağlıklı bir çevreye olan katkılarına giderek daha fazla ilgi duyması şaşırtıcı değil. sürdürülebilir kalkınmaya giden güvenilir bir yoldur.

تعليقات
ليست هناك تعليقات
إرسال تعليق  وضع القراءة :
  حجم الخط
  +
  16
  -
  تباعد السطور
  +
  2
  -