المواضيع

Bir BT sisteminin bileşenleri nelerdir?

Bir BT sisteminin bileşenleri nelerdir?

Bir BT sisteminin bileşenleri nelerdir?

BT sisteminin bileşenleri şu şekilde görülebilir: 


Cihazlar ve ağlar

Bilgi teknolojisi sistemindeki bilgisayarlar ve bunların klavye, disk sürücüleri, yönlendiriciler veya akıllı telefonlar gibi aksesuarlarının tümü, bu aygıtların internetin varlığıyla bilgi alıp iletmeye çalışmasıdır.


Yazılım

Bilgi teknolojisi sistemleri çeşitli yazılımlar içerir ve bu yazılımlar iki türe ayrılır: Cihazların, dosyaların ve diğer programların yönetilmesine yardımcı olan yazılım olan sistem yazılımı ve ikinci tür, belirli bir görevin uygulanmasında uzmanlaşmış uygulama yazılımıdır. ve elektronik tablo programları ve işlemciler gibi bilgi sistemleriyle uğraşmanın yaygın bir yoludur.Metinler, muhasebe programları, tasarım vb.

 

Telekomünikasyon

Bir sistem ağı oluşturmak için cihazları birbirine bağlayıp birbirine bağlamak için çalışan araçtır.İletişim fiber optik veya kablo gibi tellerle olabileceği gibi wifi gibi kablosuz iletişimle de olabilir.Ağlar ayrıca yerel ağlara ve geniş alanlara bölünmüştür. - Bulundukları bölgeye göre alan ağları. Bunu kapsayan İnternet aynı zamanda bir ağlar ağı olarak da düşünülebilir.


Veritabanları ve veri depoları

Sistemlerin temel malzemesi ve en önemli parçasıdır.İzinsiz müdahale edilmeyecek şekilde korunaklı bir şekilde saklanan, birbirine bağlı veriler topluluğudur.Veritabanları ve veri ambarları, bilgi sistemlerinde bilgi sistemlerinde giderek daha fazla önem kazanmıştır. “büyük veri” kavramının ortaya çıkışı.


Beşeriyet Kaynakları

Sistemi işleten, yöneten, bilgiyi büyük veri tabanlarına ve veri ambarlarına dönüştüren prosedürleri takip eden kişilerdir.Sistemde ayrıca tüm çalışanlar gibi programcılar, veri giriş kullanıcıları, tasarımcılar, iş analistleri, bilgi güvenliği yetkilileri ve diğerleri de yer alır. Bilgi sisteminin yeteneklerinden en iyi şekilde yararlanmak için eğitilmeleri gerekir.


BT sistemine ihtiyaç duyulan alanlar

Bilgi teknolojisi hayatımıza giren en önemli sistemlerden biri haline geldi.Hayatımızın birçok konusu ve alanında ona bağımlı hale geldik.Güçlü bir bilgi teknolojisi sistemi gerektiren alanlar şunlardır:


Eğitim alanı

Modern teknoloji, eğitim alanının gelişmesine katkıda bulunarak bilginin ve eğitimin internet aracılığıyla kolay ve görünür yollarla yayılmasına yardımcı olmuş, iletişim araçları da toplumlar arasındaki mesafelere rağmen bilgi ve bilginin aktarımına katkı sağlamıştır. aynı zamanda farklı dilleri, bilgileri ve kültürleri farklı bir eğitim çerçevesinde toplumlara yaymış ve aktarmıştır.


E-ticaret alanı

Bu sistem aracılığıyla ürünler ve kaynaklar pazarlanır ve sergilenir, bilgi teknolojisi sistemleri tedarikçi, tüketici ve ürün arasında bağlantı kurulmasına yardımcı olur.Şirketler, etkin ve farklı bir alışveriş süreci ile karakterize edildiği için bu sistem aracılığıyla mali kar elde eder.


Tıp ve sağlık alanı

Bilgi teknolojisi, hastalıklar ve hastalarla ilgili tüm veri tabanlarını ve hastalıkla ilgili araştırmaları sağlamak için çalışır, tıp ve sağlık alanındaki tüm yeni bilgileri sağlar, tedavi sistemleri hakkında bilgi sağlar, ayrıca dünya çapındaki tıp merkezleri arasında bilgi alışverişine katkıda bulunur. .


Kültür ve medya alanı

Bilişim teknolojileri sistemleri, farklı toplum ve halkların kültürlerinin gelişmesine katkı sağlamaktadır.Bu gelişme, kağıdın icadı, matbaanın ve kitabın yaygınlaşmasından, daha sonra internetin ortaya çıkışına kadar ortaya çıkmış ve kültürlerin yayılmasını kolaylaştırmış ve hızlandırmıştır.İnternet katkı sağlamıştır. kültürleri işitsel, görsel veya okunarak çeşitli yol ve araçlarla yaymak.

تعليقات
ليست هناك تعليقات
إرسال تعليق  وضع القراءة :
  حجم الخط
  +
  16
  -
  تباعد السطور
  +
  2
  -