المواضيع

Biyoteknoloji uygulamaları?

Biyoteknolojinin tanımı

Biyoteknolojinin tanımı

Biyoteknoloji, bazı canlı organizmalardaki yaşamsal süreçlerden hücresel ve moleküler düzeyde yararlanarak ve uyarlayarak, canlı organizmaların yaşam koşullarını ve genel olarak çevre koşullarını iyileştirmeye yönelik teknolojiler ve ürünler geliştirmeyi amaçlayan, yaşam bilimlerine dayalı bir teknolojiler grubu olarak bilinmektedir.


Biyoteknoloji uygulamaları

Biyoteknoloji, çok önemli geliştirme ve iyileştirme amaçlarıyla, çeşitli alanlarda birçok uygulamada kullanılmaktadır.Bu alan ve uygulamalardan en öne çıkanlar şunlardır: 


İlaç

Biyoteknoloji uygulamaları tıp alanında insan sağlığının iyileştirilmesi amacıyla yaygın olarak kullanılmaktadır.Bu uygulamalardan en öne çıkanlar şunlardır:

 

•  Diyabet hastalarında kandaki glikozun emilmesinden sorumlu protein olan insülin üretimi.

•  Genetik mutasyonları tespit edin ve bu genetik bozukluklara yönelik gen tedavisi sağlayın.

•  Özellikle genetik bir bozukluk nedeniyle sitokin üretemeyen kişilerde insan bağışıklığını güçlendirmek amacıyla, enfeksiyona ve iltihaplanmaya direnmeye yardımcı olan küçük bir insan proteini olan sitokin üretmelerini sağlayacak şekilde bazı bakteri türlerinin genetik modifikasyonu.

•  Belirli bir ilacın kendileri için uygun olmaması nedeniyle bazı bireylerde ciddi yan etki riskini önlemek amacıyla onlar için uygun tedaviyi belirlemek amacıyla bireylerin genetik profillerine güvenmek.


Endüstri

Biyoteknolojinin endüstriyel alanda pek çok uygulaması vardır ve bunların en önemli örnekleri şunlardır:

•  Canlı organizmalar tarafından doğal olarak üretilen proteinler olan enzimler gibi biyokatalizörlerin geliştirilmesi, ancak biyoteknoloji kullanılarak bunlar ticari miktarlarda çoğaltılabilir ve üretimi iyileştirmek için birçok kimyasal reaksiyona dahil edilebilir.

•  Tekstil üretimi, kumaş terbiyesi ve hazır giyimin iyileştirilmesi.

•  Biyoteknolojik teknikler sayesinde daha fazla sıcaklık sağlayan, boya emilimini ve kalıcılığını artıran, aynı zamanda büzülme ve kırışıklıklara karşı direnç gösteren daha yüksek spesifikasyona sahip pamuk üretimi.

•  Kimyasal üretmek için petrol kullanmak yerine mısır gibi bazı tarımsal ürünler kullanılabilir.


Çevre

Çevresel çözümler için biyoteknoloji tekniklerinden yararlanmak son derece önemlidir.Bunun örnekleri arasında aşağıdakiler yer almaktadır:

•  Atıkların bertaraf edilmesi ve kirliliğin daha verimli ve daha kısa sürede azaltılması; bu, esas olarak birçok bakteri türünün atıkları ayrıştırma yeteneğinden yararlanarak, atık depolama sahası olma amacıyla arazi tüketen alanlara bağımlılığımızın azaltılmasına katkıda bulunur. bunun sonucunda ortaya çıkan malzemelerden yararlanır.

•  Katı atıkların analizinde kullanılan önemli enzimlerin üretimine ve bu atıkların biyoyakıta dönüştürülmesine katkı sağlayan enzimatik biyoreaktörlerin geliştirilmesi.

•  Yakıt olarak veya çeşitli endüstrilerde kullanılmak üzere kükürt analizi yapılırken bir bakteri türü tarafından üretilen metanın toplanması gibi mikroorganizmalar tarafından gerçekleştirilen biyolojik işlemlerle üretilen bazı ürünlerden yararlanmak, bu da atıkları çevre dostu bir şekilde değerlendirerek ortaya çıkan kirliliği azaltır. biçim.

تعليقات
ليست هناك تعليقات
إرسال تعليق  وضع القراءة :
  حجم الخط
  +
  16
  -
  تباعد السطور
  +
  2
  -