المواضيع

تفاوت بین داده و اطلاعات

تفاوت بین داده و اطلاعات

تفاوت بین داده و اطلاعات

تعریف داده: مجموعه‌ای از داده‌ها، حقایق خام، دستورالعمل‌ها یا اعداد است که معنای چندانی برای کاربر نشان نمی‌دهد، در مورد اطلاعات، داده‌هایی هستند که در معرض پردازش، خلاصه‌سازی یا بازبینی یا داده‌ها قرار گرفته‌اند. که مفید و مهم شده است دو نوع داده وجود دارد: داده های آنالوگ (پیوسته) و داده های دیجیتال (گسسته) و در مورد اطلاعات به دو روش پردازش می شود: روش دستی قدیمی یا از طریق رایانه که روشی که میلیون ها نفر برای تزئین و تولید اطلاعات استفاده می کنند. 

 

ویژگی های داده ها و اطلاعات

بین داده و اطلاعات تفاوت وجود دارد، اخیراً اصطلاح کلان داده ظاهر شده است، منظور این است که یک دارایی اطلاعاتی بزرگ، سریع و متنوع است که برای بهبود دید و تصمیم گیری به اشکال نوآورانه و مقرون به صرفه پردازش اطلاعات نیاز دارد. مهم‌ترین ویژگی‌های داده‌ها سرعت، تنوع و حجم است،  تشخیص اطلاعات خوب و کیفیت آن دشوار است، اما میزان مناسب بودن یا نبودن آن‌ها را می‌توان مشخص کرد، همانطور که در مورد قابلیت اطمینان نیز وجود دارد. ویژگی های مهم داده های پایه عبارتند از به موقع بودن، مناسب بودن، کامل بودن، کفایت و دقت.

 

مهم ترین تفاوت بین اطلاعات و داده ها چیست؟

داده ها  از این جهت با اطلاعات تفاوت دارند که واقعی هستند، اما سازماندهی نشده و تکرار نشدنی هستند، در حالی که اطلاعات در پردازش، سازماندهی و معنای واقعی مشخص می شود. مواد اطلاعاتی، در حالی که اطلاعات می تواند یک جامعه منطقی را نشان دهد.

از سوی دیگر، داده ها به اطلاعات وابسته نیستند، در حالی که اطلاعات تا حد زیادی به داده ها بستگی دارد، واحد اندازه گیری داده ها بر حسب بیت و بایت است، در حالی که اطلاعات را می توان از طریق واحد اندازه گیری زمان ، سرعت، دما و غیره اندازه گیری کرد. و اطلاعات برای تصمیم گیری کافی است، در حالی که داده ها برای تصمیم گیری کافی نیستند.

 

داده ها و اطلاعات بر اساس تعریف

داده ها حقایق غیرسازمانده و خام هستند. همچنین جزئیات هستند. ممکن است به شکل متن، نماد، یادداشت، اعداد یا توصیف چیزی باشند. داده ها ممکن است به خودی خود مهم نباشند و اغلب هدف خاصی ندارند. .

در مورد اطلاعات، داده‌های سازمان‌یافته و سازمان‌یافته‌ای هستند که پردازش شده‌اند، مهم هستند، زمینه خاصی دارند و برای تصمیم‌گیری مهم و ضروری هستند.

 

داده ها و اطلاعات از نظر فرم

داده ها حقایق هستند، در حالی که اطلاعات به معنای نحوه درک شما از این حقایق است، و داده ها برای بیان چیزی جمعی استفاده می شوند، در حالی که اطلاعات برای بیان چیزی فردی استفاده می شود. به طور کلی، داده ها برای بیان اشکال ابتدایی حروف، عبارات و اعداد استفاده می شوند. در حالی که اطلاعات دقیقا برعکس است، عباراتی قابل درک و معنادار است. 

 

داده ها و اطلاعات بر حسب واحد اندازه گیری

کلمه داده یک کلمه لاتین ( datumبه معنای معنی دادن به چیزی است و با گذشت زمان داده ها به صورت صورت جمع در آمده است در حالی که اطلاعات کلمه ای است فرانسوی که به عمل اطلاع رسانی اشاره دارد و در وسایل ارتباطی و آموزشی به کار می رود. معلوم است که داده ها مواد خام اطلاعات را نشان می دهد و یک واحد واحد است که در بیت یا بایت اندازه گیری می شود، در حالی که اطلاعات مورد علاقه در کمیت، زمان و بسیاری از واحدهای اندازه گیری شناخته شده برای نمایش اطلاعات اندازه گیری می شود.

 

تفاوت بین داده و اطلاعات در کامپیوتر

کامپیوتر یک وسیله الکترونیکی است که توسط برنامه های ذخیره شده بر روی واحد حافظه آن کنترل و کنترل می شود.همچنین داده ها را پردازش کرده و از مواد اولیه یا ورودی به مواد پردازش شده به نام اطلاعات یا خروجی تبدیل می کند.یکی از مزایای کامپیوتر این است که حاوی اطلاعات است. یک حافظه ذخیره سازی برای دستورالعمل ها و داده ها، زیرا آن را به طور موقت ذخیره می کند تا زمانی که پردازش شود، و این حافظه اطلاعات را قبل از رسیدن به گیرنده حفظ می کند.

 

داده ها و اطلاعات از نظر استقلال

استقلال داده یک اصطلاح مهم و اساسی در زمینه سیستم های مدیریت پایگاه داده است و از ویژگی های یک DBMS استاین به تغییر سبک طرحواره پایگاه داده ، از سیستم پایگاه داده در یک سطح، بدون توسل به تغییر طرح در سطح بالای پایگاه داده کمک می کند. استقلال داده به جدا نگه داشتن آن از بقیه برنامه ها کمک می کند. استقلال داده ها یکی از عملکردهای اساسی اجزای سیستم است که می تواند از آنها در ارائه ها و محاسبات استفاده کند.

 

داده ها و اطلاعات از نظر بازنمایی

به بازنمایی داده ها نام دیگری می گویند که تجسم داده است و قصد دارد از روش بصری برای انتقال داده ها یا تبدیل آنها به منابع بصری برای کاربر استفاده کند و به طور کلی دسته های زیادی از نمایش تصویری داده ها وجود دارد: زمانی که شامل نمودارهای نواحی قطبی، توالی سبدهای زمانی، نمودارها و خطوط زمانی است.در مورد نمایش سلسله مراتبی، شامل نمودارهای غیر چرخه ای و نمودارهای درختی و در مورد داده های شبکه، شامل نمودارها و نمودارهای ماتریسی است.

 

داده ها و اطلاعات از نظر علاقه

داده ها اعداد و حقایق هستند و بخشی از اطلاعات هستند. داده ها را نمی توان اطلاعات در نظر گرفت. برای اینکه داده ها به اطلاعات تبدیل شوند، باید در معرض پردازش یا سازماندهی قرار گیرند تا مفید و معنادار شوند. این اطلاعات زمینه ای را برای داده ها ایجاد می کند. تفاوت اساسی بین داده ها و اطلاعات در مفید بودن اطلاعات است. داده ها مفید نیستند. نمونه ای از داده ها لیستی از تاریخ ها است. به خودی خود مفید نیست، مگر اینکه اطلاعات توضیحی به آن اضافه شود، مانند تاریخ های تعطیلات. مربوط به این لیست

 

نمونه هایی از اطلاعات و داده ها

اطلاعات، داده های پردازش شده است و در ابتدا لازم است که تفاوت بین داده ها و اطلاعات را در یک کامپیوتر بدانیم.در یک کامپیوتر خودکار، ورودی به عنوان داده های پردازش شده توسط برنامه های آن بیان می شود و به این ترتیب خروجی را دریافت می کنیم که عبارت است از نمونه هایی از داده ها و اطلاعات در زندگی عملی ما در جدول نشان داده شده است.

نمونه هایی از داده ها

نمونه هایی از اطلاعات

نوع داده اسمی مانند اسامی و مقادیر آنها که می تواند به صورت علامت باشد مانند نام احمد، وضعیت تأهل مجرد، شماره تلفن یا کد پستی و .....

ایالت ممکن است نمرات دانش آموزان را برای دروس متفاوت به عنوان داده ای برای محاسبه کل نمرات در نظر بگیرد، زیرا کل نمرات بیانگر اطلاعات مورد نیاز ایالت است. .

نوع داده منطقی است، و می تواند داده های اسمی را بیان کند، اما مقادیر آن فقط می تواند به دو مقدار محدود شود: (0) ممکن است عدم تأیید را بیان کند و (1.0) ممکن است تأیید صحت را بیان کند..

برای تعیین فهرست اسامی همه دانش‌آموزان ساکن در یک منطقه، داده‌های خصوصی در این قسمت تحت پردازش قرار می‌گیرند و نتیجه فهرستی است که نام همه دانش‌آموزان ساکن در این منطقه را به ما می‌گوید..

نوع داده طبقه بندی شده، برای مثال رستورانی که غذاهایی مانند پیتزا سرو می کند، طبقه بندی به صورت بزرگ، متوسط، کوچک خواهد بود..

سازمان می تواند از نام برخی از مصرف کنندگان استفاده کند، این داده ها را پردازش کند و بفهمد چه کسی محصولات آنها را دوست ندارد و چه کسی آنها را ترجیح می دهد، زیرا این نتیجه اطلاعات محسوب می شود..

 

خلاصه مقاله

این مقاله معنای داده را که ماده خام و اولیه اطلاعات است، توضیح می دهد و اینکه اطلاعات، موادی است که تحت پردازش قرار گرفته است، زیرا داده ها از بسیاری جهات مانند تفاوت در شکل با اطلاعات متفاوت هستند و داده ها نیز می توانند باشند. اعداد، حروف یا نمادها، در حالی که اطلاعات در مفاهیم روشنی مانند دما، کمیت و نوع بیان می شود و همچنین از نظر واحد اندازه گیری، استقلال آن، نحوه نمایش و مفید بودن آن متفاوت است.

این مقاله مثال های کاربردی زیادی را توضیح می دهد که رابطه داده ها با اطلاعات را نشان می دهد. شایان ذکر است که داده ها ورودی به رایانه را بیان می کنند که در معرض پردازش برنامه های موجود در رایانه است تا خروجی آماده را به ما بدهد. اطلاعات ساخته شده 

تعليقات
ليست هناك تعليقات
إرسال تعليق  وضع القراءة :
  حجم الخط
  +
  16
  -
  تباعد السطور
  +
  2
  -