المواضيع

فن آوری اطلاعات و ارتباطات

فن آوری اطلاعات و ارتباطات

فن آوری اطلاعات و ارتباطات

فناوری به اختراعاتی گفته می شود که به فرد در زندگی روزمره کمک می کند.مفهوم اطلاعات و ارتباطات به معنی اطلاعات و روش های ارتباطی است.قابل ذکر است که روش های ارتباطی در جامعه از قدیم الایام متفاوت بوده و از جمله این روش ها گفتار مستقیم است. یا از طریق نامه، رادیو، تلویزیون و غیره.

 

فناوری رسانه به عنوان وسیله ای برای ارتباط از طریق فناوری تعریف می شود که به معنای دستگاه های رسانه ای یا تلفن های خودکار است و به طور خلاصه فناوری اطلاعات و ارتباطات به کلیه فناوری هایی گفته می شود که برای تبدیل داده ها در اشکال مختلف آن به اطلاعات مختلف استفاده می شود.

 

مولفه های فناوری اطلاعات و ارتباطات

5 جزء اساسی یک شبکه ICT علاوه بر خود کامپیوترها وجود دارد:


 • داده _)

آنها حقایق و ارقام خام هستند.

 

 • سخت افزار _)

اجزای فیزیکی که دستگاه های فنی را تشکیل می دهند که بر فناوری تکیه دارند.

 

 • نرم افزار _)

منظور برنامه هایی است که کامپیوتر به آنها تکیه می کند.

 

 • اطلاعات _)

داده ها پردازش می شوند تا معنایی قابل فهم برای کاربر به آن بدهند.

 

 • رویه ها _)

این مجموعه ای از رویه ها است که به ترتیب خاصی انجام می شود تا اطمینان حاصل شود که سیستم مطابق با آنچه که برای انجام آن برنامه ریزی شده است به خوبی عمل می کند.

 

اثرات مثبت فناوری اطلاعات و ارتباطات

فناوری اطلاعات و ارتباطات تاثیرات مثبت زیادی بر جنبه های مختلف زندگی دارد که از مهمترین آنها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • دسترسی آسان به اطلاعات

فناوری دسترسی بسیاری از افراد را به اطلاعات مورد نیاز و همچنین به دست آوردن خدمات مختلف از جمله تسهیل تجارت، علاوه بر ایجاد فرصت های سرگرمی و سرگرمی آسان کرده است.

 

 • بهبود دسترسی به وسایل آموزشی

فناوری اطلاعات و ارتباطات، فرصتی برای یادگیری از طریق اینترنت فراهم می کند، علاوه بر آن فرصت های شغلی جدید مانند کار انعطاف پذیر و سیار و بسیاری از مشاغل در حوزه ارتباطات را فراهم می کند.

 

 • دسترسی آسان به فرصت ها و ابزارهای جدید

فناوری اطلاعات و ارتباطات افق های جدیدی را برای افرادی که این نوع فناوری را در دست نداشتند گشوده است که از نمونه های آن می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • عکاسی قبلاً به یک استودیو و یک عکاس حرفه ای، علاوه بر برنامه های ویرایش تصویر و چاپگرهای باکیفیت نیاز داشت.
 • ادغام افراد با نیازهای ویژه در جامعه از طریق استفاده از این نوع فناوری مانند نابینایان و کم بینایان از طریق روش بریل برای نوشتن و خواندن در رایانه هایی که از صدا استفاده می کنند و ویژگی بزرگنمایی صفحه برای افراد کم بینا.

 

 • شبکه های اجتماعی

بسیاری از سایت های شبکه های اجتماعی در دسترس هستند مانند ( FACEBOOK، و ( توئیتر، و ( LINKEDIN) که به کاربران اجازه می دهد در سراسر جهان با یکدیگر در ارتباط باشند.

 

 • خرید و تجارت

از طریق فناوری اطلاعات و ارتباطات، خرید آنلاین به راحتی امکان پذیر است و این ویژگی تحت عنوان تجارت الکترونیکی قرار می گیرد که بر فناوری هایی مانند انتقال الکترونیکی وجوه، پردازش تراکنش های آنلاین و سیستم های جمع آوری خودکار داده ها متکی است.

 

اثرات منفی فناوری اطلاعات و ارتباطات

فناوری اطلاعات و ارتباطات علیرغم تأثیرات مثبت فراوان، دارای جنبه های منفی نیز می باشد که بارزترین آنها به شرح زیر است:

 • اخراج کارگران به نفع فناوری

یعنی جایگزینی فرآیندهای دستی با اتوماسیون به عنوان مثال: ربات ها در برخی مکان ها جایگزین افراد می شوند که پیامدهای اقتصادی ناشی از آن مانند از دست دادن درآمد و برخی پیامدهای اجتماعی مانند از دست دادن موقعیت اجتماعی و عزت نفس را به همراه دارد.

 

 • تعامل چهره به چهره را محدود کنید

این روزها همه ترجیح می دهند به صورت آنلاین از طریق سایت های شبکه های اجتماعی ارتباط برقرار کنند. و ایمیل به جای مکالمات چهره به چهره واقعی که آنها را فردگراتر و درونگراتر می کند و ارتباط از طریق اینترنت باعث می شود افراد نتوانند احساسات خود را به وضوح بیان کنند.

 

 • فعالیت بدنی کم و برخی مشکلات سلامتی

استفاده طولانی مدت از فناوری باعث ایجاد مشکلاتی برای سلامتی مانند: سردرد، گردن درد، فشار چشم و برخی مشکلات روانی مانند انزوای اجتماعی می شود.

 

 • هزینه های بالا

بسیاری از ابزارهای فناوری اطلاعات و ارتباطات گران، خرید یا نگهداری آنها گران است و بنابراین برخی از افراد کم درآمد ممکن است نتوانند از خدمات آموزش الکترونیکی بهره مند شوند.

 

 • اطلاعات غلط

همه وب سایت ها منابع معتبر اطلاعاتی نیستند و برخی ممکن است اطلاعات و اخبار گمراه کننده یا نادرست را منتشر کنند.

 

 • از دست دادن حریم خصوصی

 • برخی از داده های موجود در اینترنت در برابر حملات ویروس ها و بدافزارها آسیب پذیر هستند به عنوان مثال استفاده از وب سایت های شبکه های اجتماعی ممکن است منجر به از بین رفتن اطلاعات شخصی شود و همچنین در صورت خرید و پرداخت آنلاین خطر از دست دادن پول وجود دارد.


انقلاب تکنولوژیک در حوزه رسانه

همانطور که مشخص است، اخیراً جهان شاهد انقلاب بزرگی در زمینه فناوری بوده است که منجر به انقلاب بالایی در جریان اطلاعات شده است. به طوری که هم اکنون انتشار اطلاعات با سرعت بالا و بسیار زیاد و با کمترین زحمت و هزینه صورت می گیرد و به راحتی و به راحتی به دست گیرنده می رسد و پیشرفت های روز تکنولوژیک کمک زیادی به رفع تفاوت های مرزها و ابزارهای ارتباطی باقی مانده داشته است. تا پایان دهه هفتاد قرن گذشته تکه تکه شد.

به عبارت دیگر، فناوری اطلاعات و ارتباطات را می‌توان مجموعه‌ای از ابزارها، تکنیک‌ها، سیستم‌ها یا ابزارهای مختلفی تعریف کرد که به منظور پردازش محتوا و محتوای مورد انتقال به کار می‌رود و این امر طی مراحل زیر انجام می‌شود:

 • جمع آوری داده ها و اطلاعات اعم از صوتی، تصویری، نوشتاری یا ترسیمی از طریق ماشین حساب الکترونیکی.
 • آن را ذخیره کنید و در زمان مناسب به راحتی آن را بازیابی کنید.
 • انتشار و انتقال آنها از مکانی به مکان دیگر یا مبادله آنها و این فرآیند با استفاده از فناوری دستی، الکترونیکی، مکانیکی یا الکتریکی با توجه به مراحل توسعه تاریخی این وسایل، علاوه بر زمینه های تحت پوشش توسعه انجام می شود. این وسایل

ارتباطات یکی از حوزه هایی است که توسعه فناوری بیشترین تأثیر را در آن داشته است. این توسعه ابزارها و رسانه های بسیاری را فراهم کرده است که به حذف مرزهای جغرافیایی و همگرایی فواصل کمک کرده است و علاوه بر تسهیل در دستیابی به همه اطلاعات از هر نقطه و جمع آوری، ذخیره و انتشار مستقیم و فوری آن با دور زدن محدودیت های مکانی و زمانی، کمک شایانی کرده است.

انقلاب الکترونیک با رایانه های الکترونیکی، ماهواره ها، خطوط مایکروویو، فیبرهای نوری، کابل های کواکسیال، ارتباطات دیجیتال و چندرسانه ای، علاوه بر ارتباط مستقیم با شبکه ها و پایگاه های اطلاعاتی مانند اینترنت، تلفن های همراه و پست الکترونیکی و برگزاری سمینارها نشان داده شد. و کنفرانس ها از راه دور

تعليقات
ليست هناك تعليقات
إرسال تعليق  وضع القراءة :
  حجم الخط
  +
  16
  -
  تباعد السطور
  +
  2
  -