المواضيع

مهمترین اختراعات فناوری

مهمترین اختراعات فناوری

بشر در زمینه اختراعات تکنولوژیکی به ویژه در سالهای اخیر به دستاوردهای بی سابقه ای دست یافته و انقلابی علمی در کیفیت زندگی خود به وجود آورده است که از جمله  مهمترین این اختراعات می توان به موارد زیر اشاره کرد:

تلفن

علیرغم تلاش های فراوان برای اختراع یک سیستم ارتباطی، الکساندر گراهام بل اولین کسی بود که در سال 1876 میلادی حق ثبت اختراع تلفن را به دست آورد و این اختراع در ادامه تحولی در دنیای تجارت و ارتباطات جهانی ایجاد کرد.

او زندگی را برای مردم آسان کرد و به احترام بل، خدمات تلفنی آمریکا برای یک دقیقه در سوگ مرگ او در 2 اوت 1922 متوقف شد.

مدارهای الکترونیکی یکپارچه

اولین کامپیوتر چند منظوره حدود 30 تن وزن داشت و حاوی 18000 لوله خلاء، 70000 مقاومت و 10000 خازن بود سپس انقلاب در سال 1959 میلادی رخ داد و مدارهای الکترونیکی یکپارچه اختراع شدند که همه این قطعات را بر روی یک تراشه داخلی کوچک ساخته و ساخته شد. خیلی راحت تر است.

کامپیوترها

بود ( Cray-1این اولین ابررایانه ای است که در سال 1976 پس از میلاد به صورت تجاری توسعه یافت و دارای سیستمی بود که امکان انجام سریع یک عملیات را بر روی مجموعه بزرگی از داده ها فراهم می کرد. همانطور که برای اولین کامپیوتر شخصی، در سال 1977 پس از میلاد، 4 سال قبل از میلاد ساخته شد. تاسیس شرکت (IBM) .) کامپیوتر شخصی او را شناسایی می کند.

سیستم موقعیت یاب جهانی

سیستم موقعیت یاب جهانی ( GPS) را توسعه داد  .از اوایل دهه 1960، اما اولین ماهواره حاوی سیستم موقعیت یاب جهانی مدرن در سال 1978 پس از میلاد به فضا پرتاب شد که امکان تعیین موقعیت مکانی افراد را در محدوده 274.3 سانتی متری فراهم کرد.

ایستگاه فضایی بین المللی

یک بلوک شارژ معروف به ( ZARYA) به عنوان اولین قطعه در فضا که به اصطلاح ایستگاه فضایی بین المللی را در سال 1998 پس از میلاد تشکیل داد، زیرا این ایستگاه محل آزمایش های بی شماری، نمونه ای زنده از همکاری های بین المللی و شهادتی است که ثابت می کند انسان ها در هنگام کار با یکدیگر چه دستاوردهایی دارند.


مهمترین اختراعات پزشکی

تصور زندگی بشر بدون پزشکی مدرن و امکانات بهداشتی غیرممکن است.اما بسیاری از اختراعات مهمی که امروزه به شدت بر آنها تکیه می شود، فقط 100 سال پیش وجود نداشتند.از مهمترین  اختراعات پزشکی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

گوشی پزشکی

گوشی پزشکی در سال 1815 پس از میلاد اختراع شد. قبل از آن پزشکان برای گوش دادن به ضربان قلب و ریه، گوش های خود را بر روی سینه بیماران قرار می دادند تا اینکه پزشک فرانسوی رنه لنک از ناتوانی در شنیدن نبض بیمار رنج می برد. مقدار زیادی چربی در بدن او وجود دارد.

این الهام بخش او برای اختراع اولین گوشی پزشکی بود که به شکل یک شیپور چوبی بود و صدای قلب و ریه ها را تقویت می کرد و با گذشت زمان تکامل یافت و به شکل فعلی خود رسید که به پزشکان در تشخیص دقیق و سریع بیماران کمک کرد.

پنی سیلین

پنی سیلین در سال 1928 توسط الکساندر فلمینگ اختراع شد، زمانی که به طور تصادفی ظرفی پر از باکتری را در آزمایشگاه خود گذاشت که آلوده به کپک بود، اما تمام باکتری ها از بین رفتند و او متوجه شد که دلیل آن وجود قارچ پنی سیلیوم است که دانشمندان آن را تشکیل می دهند. در طی 20 سال توسعه یافته بود.

پنی سیلین برای درمان بسیاری از بیماری های التهابی باکتریایی مورد استفاده قرار گرفت و تا سال 1944 میلادی مقادیر زیادی از آن تولید شد و سربازان در جنگ جهانی دوم برای رهایی از بیماری های مقاربتی با آن درمان شدند.

آنتی بیوتیک ها

آنتی بیوتیک ها برای اولین بار در سال 1907 پس از میلاد توسط آلفرد برتم و پل ارلیش به عنوان اولین درمان موثر برای سیفلیس استفاده شد، اما آنتی بیوتیک ها تا سال 1945 پس از میلاد به طور گسترده مورد استفاده قرار نگرفتند.

آنتی‌بیوتیک‌ها دنیای پزشکی مدرن را متحول کردند، زیرا درمان بسیاری از بیماری‌هایی را که کشنده تلقی می‌شدند، به ویژه سل، تسهیل کردند.

دستگاه شوک

دفیبریلاتور توسط جراح قلب و عروق کلود بک در سال 1947 پس از میلاد اختراع شد.این دستگاه یکی از معجزه آساترین اختراعات است که برای نجات قلب یک کودک خردسال از دفیبریلاسیون در حین جراحی مورد استفاده قرار گرفت و پس از توقف قلب او را از مرگ نجات داد.این دستگاه امروزه به طور گسترده در سراسر جهان استفاده می شود.برای نجات جان میلیون ها نفر.

دستگاه توموگرافی کامپیوتری

توموگرافی کامپیوتری در سال 1971 پس از میلاد اختراع شد. این تصویربرداری پیشرفته ای است که امکان مشاهده لایه های مختلف داخل بدن را هنگام استفاده از اشعه ایکس فراهم می کند و بنابراین می تواند بسیاری از بیماری ها را تشخیص دهد. گزارش شده است که دکتر گادفری هاونسفیلد کسی بود که آن را برای اولین بار.


مهمترین اختراعات علمی

اختراعات علمی زیادی وجود دارد که بسیاری از امور را در زندگی تسهیل کرده و زندگی انسان را روانتر کرده است.از مهمترین اختراعات علمی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

برق

اختراع الکتریسیته یکی از بزرگترین اختراعات علمی است که تا کنون زندگی بشر را تسهیل می کند، راه را برای توسعه فناوری در انواع مختلف هموار می کند و منجر به کشف این می شود که مغز و سیستم عصبی از طریق تکانه های الکتریکی با یکدیگر ارتباط برقرار می کنند.

اینترنت

اینترنت یکی از مهم ترین اختراعات علمی و فناوری به حساب می آید، زیرا تأثیر بسیار زیادی بر علم دارد و توانایی آن در اتصال همه دانشمندان سراسر جهان به یکدیگر و امکان به اشتراک گذاشتن آنچه که کشف کرده اند را می دهد، زیرا فرآیند تحقیق را تسهیل کرده است. و دسترسی به اطلاعات، علاوه بر تامین منابع.

هوش مصنوعی

هوش مصنوعی یکی از بزرگترین اختراعات علمی تا کنون در نظر گرفته می شود، زیرا به ماشین ها امکان می دهد اطلاعات بیشتری را نسبت به انسان ها یاد بگیرند و پردازش کنند، و این می تواند به کشف الگوها در بسیاری از اطلاعات گسترده کمک کند، که منجر به اکتشافات سریعتر و جهش های علمی زودتر می شود. به خصوص در زمینه بیماری ها و نحوه درمان آنها. .

ویرایش ژن

نوآوری در ویرایش ژن، به این معنی که کدهای ژنتیکی را می توان با برداشتن برخی از ژن ها با جراحی تغییر داد، انگیزه ای برای درک مکانیسم های پشت سیستم های بیولوژیکی و کشف بیماری هایی است که بر آنها تأثیر می گذارد.

تعليقات
ليست هناك تعليقات
إرسال تعليق  وضع القراءة :
  حجم الخط
  +
  16
  -
  تباعد السطور
  +
  2
  -