المواضيع

انواع ویروس ها در کامپیوتر

انواع ویروس ها در کامپیوتر

  ( ویروس را رونویسی کنید)

  ویروس بازنویسی خطرناک ترین نوع ویروسی است که بر روی فایل های رایانه تأثیر می گذارد. از آنجایی که ممکن است منجر به از بین رفتن کامل و کامل فایل‌ها شود و در صورت انتشار گسترده در فایل‌های دستگاه، ممکن است به آن آسیب وارد کند و آن را غیرفعال کند  . کامپیوتر، که منجر به تغییر کامل محتوای فایل می شود یا جزئی، و ویروس بازنویسی می تواند در بسیاری از سیستم عامل های مختلف که دستگاه ها در آنها کار می کنند، کار کند. مانند سیستم عامل ویندوز، سیستم عامل لینوکس و سیستم عامل مکینتاش. 

  یک راه برای خلاص شدن از شر ویروس بازنویسی در رایانه وجود دارد که آن هم حذف دائمی فایل های آلوده به ویروس و سپس بازیابی آنها از طریق نسخه پشتیبان است.این ویروس انواع رایجی دارد، از جمله ویروس Grog.377 .و ویروس ( Grog.202و یک ویروس ( Grog.456و ویروس Loveletterکه خطرناک ترین شکل بازنویسی ویروس ها در نظر گرفته می شود.

   

  ( ویروس ماکرو)

  ویروس‌های ماکرو کامپیوترها را با افزودن کد آن‌ها به ماکروها در فایل‌های داده مختلف هدف قرار می‌دهند. مانند اسناد، صفحات گسترده و ... این نوع ویروس باعث ایجاد تغییراتی در محتوای اسناد آلوده یا حذف آنها می شود در حالی که برخی از اشکال این ویروس به ایمیل کاربر می رسد و کپی فایل های آلوده را به تمام آدرس ها ارسال می کند. در لیست مخاطبین کاربر

   

  ویروس بخش بوت)

  ویروس بوت یا همان چیزی که به عنوان ویروس بخش راه‌اندازی شناخته می‌شود، برنامه‌ای را تغییر می‌دهد که فرآیند عملیاتی رایانه را آماده می‌کند، که روی هارد دیسک دستگاه یا از طریق وسایل ذخیره‌سازی دیگر مانند فلاپی دیسک ذخیره می‌شود.  بنابراین، یکی از خطرناک ترین ویروس هایی است که دستگاه کاربر ممکن است در معرض آن قرار گیرد. روند خلاص شدن از شر این نوع ویروس دشوار است، زیرا مشکل باید با نصب مجدد کامل سیستم عامل برطرف شود.

  این نوع ویروس در دهه نود قرن بیستم که استفاده از فلاپی دیسک در بین کاربران رایانه رواج پیدا کرد، به طور گسترده گسترش یافت، اگرچه این نوع ویروس ممکن است بر روی درایوهای قابل حمل و در پیوست های ایمیل ظاهر شود، اما گسترش آن به میزان قابل توجهی کاهش یافته است. بهبود در معماری اولیه سیستم ورودی و خروجی

   

  ویروس اقدام مستقیم)

  وقتی روی فایل های اجرایی کلیک می کنید که معمولاً از نوع EXE هستند، ویروس اقدام مستقیم با حرکت در رایانه کار می کند .) یا ( COM، جایی که ویروس از طریق آن قرار دارد و با کلیک بر روی یکی از آن فایل ها، ویروس شروع به جستجوی سایر فایل های مشابه برای انتقال به آن می کند و بدون کلیک بر روی چنین فایل هایی، این ویروس خودش نصب نمی شود و در مخفی می ماند. حافظه دستگاه است و این ویروس یک ویروس غیرخطرناک محسوب می شود که معمولاً تأثیر چندانی بر روی فایل ها و سیستم عامل موجود ندارد و شایان ذکر است که این نوع ویروس با استفاده از یک دستگاه به راحتی قابل شناسایی و حذف می باشد. برنامه ضد ویروس

   

  ویروس مقیم)

  ویروس مقیم به این نام خوانده می شود زیرا به طور دائم در حافظه دسترسی تصادفی ( RAM) قرار دارد.) موجود در کامپیوتر،  برای مخفی کردن و ذخیره خود در آن، و این ویروس یکی از انواع خطرناک ویروس های کامپیوتری به حساب می آید، زیرا می تواند باعث آلودگی هر فایلی شود که در کامپیوتر اجرا می شود، زیرا واحد کپی خود را در کامپیوتر بارگذاری می کند. حافظه دستگاه به طوری که بتواند هر فایلی را آلوده کند.

  ویروس ساکن به دو شکل مختلف وجود دارد: ویروس سریع الوده به سرعت به دستگاه آسیب جدی وارد می کند بنابراین می توان مشاهده کرد که دستگاه به آن آلوده شده است.شکل دیگر ویروس کند آلوده است که به آرامی در سراسر دستگاه پخش می شود بدون اینکه شناسایی شود. در صورت آلوده شدن به این نوع ویروس، خلاص شدن از شر آن از طریق برنامه های ضد ویروس مختلف دشوار است و ممکن است برای حل مشکل به کمک یک متخصص ویروس نیاز داشته باشد.

   

  ویروس چند جانبه)

  ویروس چند قسمتی به روش های مختلف از طریق رایانه پخش می شود، زیرا سعی می کند به بخش بوت علاوه بر فایل های اجرایی یا برنامه های موجود در رایانه حمله کند. اگر ویروس به بخش بوت منتقل شود، فایل های موجود در دستگاه تحت تأثیر قرار می گیرند. توسط آن و برعکس آن نیز صدق می کند چون فایل ها آلوده می شوند منجر به عفونت بوت سکتور و آسیب به دستگاه می شود.برای حذف این ویروس از کامپیوتر باید تمام قسمت هایی که دارای آن هستند حذف شوند. فایل ها را آلوده کرده اند یا بخش بوت را آلوده کرده اند.

   

  ویروس Spacefiller)

  ویروس واکیوم پر کردن یا همان چیزی که به عنوان ویروس حفره شناخته می‌شود، یکی از انواع نادر ویروس‌ها در نحوه عملکردش به حساب می‌آید، زیرا بدون تغییر اندازه، خود را در بخش‌های خالی فایل‌های دستگاه کاربر قرار می‌دهد که باعث می‌شود تشخیص سخت تر

   

  ویروس چند شکلی)

  ویروس پلی مورفیک  نوعی ویروس است که هر بار که فایل جدیدی را آلوده می کند، می تواند شکل خود را تغییر دهد. بنابراین به آن ویروس مخفی نیز می گویند  و به این ترتیب این ویروس یکی از سخت ترین انواع ویروس هایی است که برنامه های ضد ویروس می توانند آن را شناسایی کنند. هر زمان که برنامه آنتی ویروس نوعی از این ویروس را شناسایی کرده و آن را به لیست سیاه خود اضافه می کند، ویروس شکل جدیدی به خود می گیرد که در آن لیست سیاه وجود ندارد و بنابراین به نظر می رسد که یک نوع کاملاً متفاوت و جدید است.

   

  انواع دیگر ویروس ها

  در اینجا انواع دیگری از ویروس ها وجود دارد که می توانند رایانه کاربر را آلوده کنند:

  • ویروس دایرکتوری  : این نوع ویروس مسیرهایی را که به مکان فایل ها در سراسر رایانه اشاره می کنند آلوده می کند.
  • ویروس رمزگذاری شده  : ویروسی است که حاوی دستورات نرم افزاری رمزگذاری شده است که کپی شده و در سراسر دستگاه منتقل می شود.
  • ویروس شبکه  : ویروسی است که از طریق شبکه محلی که رایانه به آن متصل است منتقل می شود، زیرا معمولاً از منابع مشترک بین دستگاه های شبکه استفاده می کند.
  • فایل‌های آلوده کننده  : ویروسی است که فایل‌های کامپیوتر را زمانی که به فایل‌های اجرایی با پسوند ( .exe) تبدیل می‌شوند، آلوده می‌کند..) و همان نام فایل اصلی است.
  • آلوده‌کننده‌های سریع و کند  : یکی از انواع ویروس‌هایی است که با آلوده کردن سریع همه فایل‌های سیستم، از شناسایی جلوگیری می‌کند و این اغلب با انتقال عفونت با استفاده از خود برنامه‌های آنتی ویروس انجام می‌شود. به طوری که وقتی آنتی ویروس هر فایلی را برای بررسی آن باز می کند، منتقل می شود و با باز شدن یا اصلاح فایل ها توسط کاربر، عفونت ویروس می تواند به آرامی از طریق دستگاه پخش شود.
  تعليقات
  ليست هناك تعليقات
  إرسال تعليق   وضع القراءة :
   حجم الخط
   +
   16
   -
   تباعد السطور
   +
   2
   -