المواضيع

مفهوم فناوری اطلاعات چیست؟

مفهوم فناوری اطلاعات چیست؟

مفهوم فناوری اطلاعات چیست؟

اصطلاح فناوری اطلاعات یا فناوری اطلاعات شامل  کلیه زمینه های مربوط به مدیریت و پردازش اطلاعات، چه در سازمان های کوچک و چه بزرگ است، زیرا برای توصیف رایانه ها و شبکه های آنها به صورت گسترده، علاوه بر شامل کردن همه سیستم های درون سازمان، شروع به کار می کند. از دستگاه های فیزیکی، از طریق سیستم عامل ها و قوانین داده ها ، ایستگاه های ذخیره سازی و سرورهای پردازشی، علاوه بر در نظر گرفتن شبکه های ارتباطی سیمی و بی سیم مانند اینترنت، تلفن و غیره، پایه مهم و بخشی ضروری از اطلاعات هستند. زیرساخت فناوری که سازمان را تشکیل می دهد.

اهمیت فناوری اطلاعات

فناوری اطلاعات از این جهت اهمیت دارد که شرکت ها و موسسات به طور گسترده و فزاینده ای بر آن تکیه می کنند، زیرا محیط کار در آن از یک محیط دستی و کاغذی در دهه های گذشته به یک محیط دیجیتالی شدید در زمان حاضر تبدیل شده است. علاوه بر این، حفظ و ذخیره هر چیزی که مربوط به کسب و کار است در قالب داده های دیجیتالی امکان پذیر شده است که مدیریت آن ها، کاهش خطاها و محافظت در برابر حملات الکترونیکی را آسان کرده است.با پیدایش محیط های کاری از راه دور، اطلاعات فناوری فرآیند محافظت و مدیریت دستگاه های جانبی در برابر خطرات را تسهیل می کند.

استفاده از فناوری اطلاعات

فناوری اطلاعات در حوزه های وسیعی از جامعه از جمله موارد زیر استفاده می شود:

 • کسب و کار: ظهور فناوری اطلاعات مکانیزم انجام کسب و کار را به طور اساسی تغییر داده است، زیرا در بخش های مختلف مانند: بخش های مالی، منابع انسانی ، تولید و حتی امنیت استفاده می شود که همه این موارد با استفاده از دستگاه ها و نرم افزارهای مختلف انجام می شود. .
 • آموزش: استفاده از فناوری اطلاعات، ارتباط معلمان را با دانش‌آموزان توسعه داده و علاوه بر کمک به یادگیری چیزهای جدید و دسترسی آسان به اطلاعات برای دانش‌آموزان دور از کلاس، از طریق استفاده از تلفن همراه، تبلت و غیره.
 • امور مالی: فناوری اطلاعات به باز کردن افق برای مردم کمک می کند و تراکنش ها و معاملات مالی مانند تجارت و خرید از طریق اینترنت را تسهیل می کند، زیرا بانک ها معمولاً سوابقی را نگه می دارند که تمام تراکنش های مالی و حساب های موجود را با استفاده از رایانه رد می کند.
 • مراقبت های بهداشتی: استفاده از فناوری اطلاعات در حوزه پزشکی، سرعت ارائه خدمات بهداشتی و درمانی را بهبود بخشیده است، چرا که ارائه اطلاعات در مورد بیماران، سهولت ارتباط با کارشناسان و سهولت معاینه بیماران و کاهش را تسهیل می کند. زمان مورد استفاده در انجام امور اداری
 • حفاظت: استفاده از فناوری اطلاعات امنیت را در انجام تراکنش‌ها و نگهداری سوابق آن‌ها از طریق اینترنت، با اجازه دادن به افراد خاص برای دسترسی به داده‌ها و جلوگیری از دسترسی افراد تصادفی به آن، با حفظ گذرواژه‌ها و اجازه دادن به افراد مجاز برای دستیابی به آنها، فراهم می‌کند. .
 • استخدام: استفاده از فناوری اطلاعات در موسسات و شرکت ها با نگهداری بانک های اطلاعاتی مشاغل موجود برای افراد متخصص در حوزه فناوری اطلاعات و سایر رشته ها شغل ایجاد کرده است و همچنین کمک شایانی به اخذ دوره های آموزشی کوتاه مدت و کارگاه های آموزشی در این زمینه کرده است. فناوری اطلاعات از طریق اینترنت برای افرادی که مایلند آن را به عنوان یک حرفه با پیشینه ای ساده قبل از شروع کار در اختیارشان قرار دهد.

موانع فناوری اطلاعات

برخی از موانعی که برای فناوری اطلاعات وجود دارد به شرح زیر است:

 • بیش از حد داده، که به چندین متخصص فناوری اطلاعات نیاز دارد تا حجم عظیمی از داده را پردازش کنند.
 • لزوم افزایش مهارت‌های کار گروهی و ارتباطی، به‌ویژه ارائه خدمات به کاربران تجاری که مهارت استفاده از رایانه و برنامه‌های فناوری اطلاعات را ندارند و آموزش آنها برای تکمیل کارآمدتر.
 • مشکلات حفاظتی و امنیتی که موجب نگرانی شرکت ها و بازرگانان می شود که در آن هر حادثه ای ممکن است منجر به آسیب به شهرت شرکت ها و سایر خسارات مادی ناشی از آن شود.
تعليقات
ليست هناك تعليقات
إرسال تعليق  وضع القراءة :
  حجم الخط
  +
  16
  -
  تباعد السطور
  +
  2
  -