المواضيع

اجزای فیزیکی یک کامپیوتر

اجزای فیزیکی یک کامپیوتر

اجزای فیزیکی یک کامپیوتر

  واحدهای ورودی

  واحدهای ورودی واحدهایی هستند که در رایانه برای وارد کردن داده ها و اطلاعات به دستگاه استفاده می شوند که در زیر تعدادی از این واحدها و عملکرد هر یک از آنها در رایانه آورده شده است:

  • صفحه کلید:  معروف ترین جزء برای وارد کردن داده ها به کامپیوتر از جمله حروف، اعداد و غیره است و از نظر طراحی شبیه به ماشین تحریر با چند دکمه اضافی است.
  • ماوس:  این مولفه حرکت مکان نما را کنترل می کند ماوس شامل یک دکمه سمت راست، یک دکمه چپ و یک چرخ کوچک است که بین دکمه ها قرار دارد.
  • اسکنر:  از این کامپوننت برای وارد کردن اطلاعات کاغذی به کامپیوتر جهت پردازش در واحد پردازش مرکزی استفاده می شود و علاوه بر آن برای ورود تصاویر به کامپیوتر به منظور ویرایش آنها استفاده می شود.
  • میکروفون:  برای وارد کردن صدا به کامپیوتر و تبدیل آن به داده دیجیتال استفاده می شود.
  • دستگاه تبدیل دیجیتال:  برای تبدیل تصاویر و داده های گرافیکی به ورودی های باینری استفاده می شود تا رایانه بتواند آنها را پردازش کند.

   

  واحدهای خروجی

  واحدهای خروجی قطعات الکترونیکی خارجی کامپیوتر هستند که برای تبدیل داده های داخل کامپیوتر به داده های قابل خواندن اعم از متن، تصویر، صدا و یا کلیپ ویدئویی استفاده می شوند که در زیر تعدادی از این قطعات و عملکرد آن آورده شده است. هر یک از آنها:

  • صفحه نمایش:  صفحه نمایش جزء ضروری کامپیوتر است و دستگاه بدون آن کامل نمی شود و مبنای نمایش اطلاعات بصری است.
  • چاپگر:  صفحه نمایش برای تبدیل داده های دیجیتال و الکترونیکی به نسخه های کاغذی چاپ شده استفاده می شود.
  • Painter:  برای چاپ گرافیک و عکس با کیفیت بالا استفاده می شود و در توانایی چاپ روی مقوا، پارچه و تعدادی مواد مصنوعی مختلف با چاپگر متفاوت است.
  • اسپیکر:  این قطعه برای خروجی صدا از رایانه با استفاده از کارت صدایی که از قبل در رایانه وجود دارد استفاده می شود.
  • هدفون:  هدفون به کاربر رایانه اجازه می دهد تا صداها را به صورت جداگانه و با اتصال سیمی به رایانه گوش کند.

   

  واحد سیستم

  واحد سیستم را  نام دیگری می نامند که عبارت است از برج یا شاسی  و بخشی از رایانه است که وظیفه آن انجام عملیات داخلی برای تولید نتایج محاسبات پیچیده است و شامل دستگاه ها و قسمت های اساسی دستگاه می شود. از  آنجایی که یونیت جزء اصلی دسکتاپ محسوب می شود و این قسمت ها عبارتند از: مادربرد و حافظه دسترسی تصادفی و واحد پردازش مرکزی .

   

  CPU

  واحد پردازش مرکزی  یا پردازنده که با علامت اختصاری ( CPU) نشان داده می شود.) که وظیفه گرفتن داده ها از دستگاه های ورودی و تجزیه و تحلیل آنچه از این ورودی نیاز است، سپس خروجی اطلاعات مورد نیاز از طریق صفحه نمایش و یا اجرای دستور وارد شده به روش مورد نیاز است.واحد پردازش مرکزی دارای دو جزء است. ، که هستند:

  • واحد حساب و منطق: ; و مخفف آن ( ALU) که مسئولیت عملیات های حسابی، منطقی و مرتبط با تصمیم را بر عهده دارد.
  • واحد کنترل:  به اختصار ( CU).این واحد مسئول عملیات پردازش است.

  اجزای فیزیکی رایانه، دستگاه‌های داخلی رایانه و دستگاه‌هایی هستند که می‌توانند به رایانه متصل شوند و از انواع مختلفی تشکیل شده‌اند، از جمله دستگاه‌های ورودی از جمله صفحه کلید، ماوس و غیره و دستگاه‌های خروجی که برای تبدیل داده ها از دیجیتال به کاغذ یا صوتی، از جمله: چاپگر و میکروفون، علاوه بر واحد پردازش مرکزی و واحد سیستم.

   

  واحد حافظه اصلی

  واحد حافظه اصلی نیز حافظه دسترسی تصادفی RAM) نامیده می شود.این قسمت از رایانه برای ذخیره برنامه های سیستم عامل و برنامه های کاربردی نرم افزاری برای دسترسی سریع در صورت نیاز برای انجام برخی کارها استفاده می شود و دلیل اینکه به آن حافظه دسترسی تصادفی می گویند، این به دلیل توانایی آن برای انتقال به بخش های حافظه اصلی بدون نیاز است. نیاز به ترتیب متوالی

  ویژگی این واحد توانایی خواندن و نوشتن اطلاعات بسیار سریع است.اما اگر رایانه خاموش باشد، داده های حافظه دسترسی تصادفی به طور خودکار پاک می شوند. دو نوع حافظه با دسترسی تصادفی وجود دارد: حافظه پویا ( DRAM، و حافظه استاتیک ( SRAM).

   

  واحدهای ذخیره سازی

  حافظه رایانه صرفاً برای ذخیره داده ها متکی نیست، زیرا ذخیره داده ها در واحدهای مختلف و خالی نگه داشتن ظرفیت اختصاص داده شده در رایانه آسان تر شده است. در ادامه تعدادی از واحدهای ذخیره سازی رایانه را توضیح می دهیم:

  • فضای ذخیره سازی ابری: سرورهای بزرگی هستند که در مراکز داده در سراسر جهان قرار دارند و به جای استفاده از حافظه رایانه شخصی، امکان ذخیره سازی بر روی آنها را فراهم می کنند.
  • دستگاه‌های ذخیره‌سازی خارجی:  دستگاه‌های ذخیره‌سازی دیجیتالی هستند که در خارج از رایانه قرار می‌گیرند. این دستگاه‌ها برای افزایش ظرفیت ذخیره‌سازی رایانه یا تسهیل فرآیند انتقال فایل‌ها بین رایانه‌ها استفاده می‌شوند.
  • هارد دیسک:  این درایوها فضای ذخیره سازی بزرگی را فراهم می کنند که حدود 20 ترابایت تخمین زده می شود و این دستگاه ها می توانند به راحتی به کامپیوتر متصل شوند که فرآیند انتقال فایل ها بین دستگاه های مختلف را تسهیل می کند.
  • دستگاه فلش مموری: که به آن ( USB) می گویند .کوچک است و حمل آن آسان است، اما فقط در دستگاه های مجهز به پورت های مخصوص به خود قابل استفاده است.
  • دستگاه های ذخیره سازی نوری:  همچنین به آن ( DVD) می گویند.، یا ( سی دیعلاوه بر پخش کلیپ های صوتی و تصویری، برای ذخیره سازی نیز استفاده می شود.

   

  دستگاه های ارتباطی

  دستگاه ارتباطی در رایانه به عنوان دستگاهی تعریف می شود که داده های دیجیتال را از رایانه به سیگنال های آنالوگ ارسال شده از طریق خطوط تلفن و سایر سیم های ارتباطی تبدیل می کند.علاوه بر این، دستگاه های ارتباطی سیگنال های آنالوگ دریافتی را به داده های دیجیتال تبدیل می کنند که می توان با استفاده از آنها پردازش کرد. کامپیوتر و در زیر تعدادی از مهمترین وسایل ارتباطی کامپیوتر عبارتند از:

  • مودم:  هنگام برقراری ارتباط از طریق خطوط تلفن استفاده می شود.
  • کارت شبکه اینترنت: که در اترنت استفاده می شود).
  • دستگاه های بلوتوث .
  • دستگاه ها ( وای فای).
  • تلفن های هوشمند

  اجزای فیزیکی کامپیوتر مجموعه ای از واحدها و وسایلی هستند که کامپیوتر بدون برخی از آنها نمی تواند کار کند و مهم ترین این اجزا عبارتند از; واحدهای ورودی و خروجی، ذخیره سازی، واحد پردازش مرکزی، دستگاه های ارتباطی، واحد سیستمی که اساس کامپیوتر است و واحد حافظه اصلی که هر کدام از این اجزا عملکرد و اهمیت خود را در کامپیوتر دارند.

  تعليقات
  ليست هناك تعليقات
  إرسال تعليق   وضع القراءة :
   حجم الخط
   +
   16
   -
   تباعد السطور
   +
   2
   -