المواضيع

کلاچ چیست؟

کلاچ چیست؟

کلاچ  یکی از مهمترین قطعاتی است که وظیفه عملکرد خودرو را بر عهده دارد. کلاچ فرآیند انتقال بین موتور و چرخ ها را کنترل می کند. یا با انتقال حرکت بین آنها که باعث حرکت چرخ ها می شود یا جلوگیری از حرکت بین آنها که باعث توقف حرکت چرخ ها بدون نیاز به خاموش کردن موتور می شود.

 

کلاچ چگونه کار می کند

در خودروهایی که با گیربکس دستی  یا اتوماتیک کار می کنند ، کلاچ حرکت چرخ ها را کنترل می کند. کلاچ از دو جزء اصلی تشکیل شده است: آنها چیزی هستند که به فلایویل و صفحه کلاچ معروف هستند و فلایویل در بین قطعات موتور یافت می شود. به آن متصل است و مدام با آن حرکت می کند و در مورد صفحه کلاچ در سمت مقابل فلایویل قرار دارد و به چرخ ها متصل است.

 

در حالت عادی صفحه کلاچ در تماس با فلایویل است. این به دلیل فشاری است که توسط گروهی از فنرها اعمال می شود که صفحه کلاچ را روی فلایویل فشار می دهند. این بدان معنی است که چرخش موتور باعث چرخش آن می شود و بنابراین صفحه کلاچ از طریق اصطکاک بین آن و فلایویل حرکت می کند. که باعث حرکت و چرخش چرخ ها می شود.

 

با این حال، اگر راننده بخواهد بایستد یا اگر بخواهد از یک دنده به دنده دیگر تعویض کند، به خصوص در خودروهایی که دارای گیربکس دستی هستند، راننده کلاچ را فشار می دهد که فشار وارد شده توسط گروه فنر را کاهش می دهد که باعث قطع ارتباط بین دنده می شود. صفحه کلاچ و فلایویل. این بدان معناست که انتقال بین موتور و چرخ ها در تمام مدتی که راننده کلاچ را فشار می دهد متوقف می شود و باعث کاهش سرعت حرکت خودرو می شود.

 

عملکردهای کلاچ

به طور خلاصه، گروهی از عملکردها وجود دارند که وجود کلاچ را در خودرو ضروری می کنند که در زیر می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • اجازه دادن یا جلوگیری از تعویض دنده در زمانی که وسیله نقلیه ساکن است و موتور در حال کار است.
 • انتقال قدرت موتور به چرخ ها بدون ایجاد ضربه به سیستم انتقال، زمانی که وسیله نقلیه در حرکت است.
 • امکان تعویض بین دنده ها در حالی که خودرو در حال حرکت است بدون آسیب رساندن به چرخ دنده.

 

راه های محافظت از کلاچ در برابر آسیب

با حرکت مداوم و اصطکاک مداوم بین چرخ فلایویل و صفحه کلاچ، صفحه دنده به مرور زمان فرسوده می شود و کارایی آن کاهش می یابد. بنابراین، مجموعه ای از نکات وجود دارد که ممکن است به کاهش سرعت آسیب به کلاچ کمک کند و آن را برای طولانی ترین مدت ممکن حفظ کند، که در زیر برخی از این نکات آمده است:  

 • از فشار متوسط ​​روی کلاچ خودداری کنید. توصیه می شود در زمانی که می خواهید بایستید ستون کلاچ را به طور کامل فشار دهید و یا دنده را عوض کنید، هنگام حرکت، پای خود را کاملا از روی آن بلند کنید و در حین حرکت از گذاشتن پای خود روی کلاچ خودداری کنید.
 •  هنگام توقف در چراغ راهنمایی دنده ها را در حالت خنثی قرار دهید .
 • هنگام توقف از ترمز دستی استفاده کنید  .
 • سریع بین دنده ها تعویض کنید.
 • دنده را زیاد عوض نکنید.
تعليقات
ليست هناك تعليقات
إرسال تعليق  وضع القراءة :
  حجم الخط
  +
  16
  -
  تباعد السطور
  +
  2
  -