المواضيع

رسانه دیجیتال

رسانه دیجیتال

انواع مختلفی از رسانه ها از جمله رسانه های خبری، رسانه های سنتی و حتی رسانه های دیجیتال وجود دارد ، تفاوتی در این نیست که همه افراد در هر سن و سطحی از یک یا چند مورد از این ابزارها استفاده می کنند. شایان ذکر است که رسانه های دیجیتال دارای بسیاری از روزنامه‌های محلی و بین‌المللی از روزنامه‌های کاغذی به روزنامه‌های الکترونیکی تبدیل شده‌اند  ، علاوه بر آن ایستگاه‌های تلویزیونی و رادیویی متکی بر رسانه‌های دیجیتال و همچنین گسترش گسترده سایت‌های شبکه‌های اجتماعی هستند .

 

مفهوم رسانه دیجیتال

رسانه های دیجیتال به گروهی از نام ها اطلاق می شود که به یک مفهوم منتهی می شوند، مانند: رسانه های تعاملی، رسانه های چند رسانه ای، رسانه های آنلاین زنده، رسانه های مشارکتی و نام های دیگر. رسانه دیجیتال به عنوان شکلی از رسانه های مدرن تعریف می شود که با ظهور انقلاب  فناوری در قرن بیست و یکم که در آن رسانه های دیجیتال از وسایل الکترونیکی برای انتقال و گردش استفاده می کنند و داده ها از طریق آنها به صورت سیگنال های باینری منتقل می شود که نمونه هایی از این دستگاه ها عبارتند از: کابل های دیجیتال، ماهواره ها، کامپیوترها، و دستگاه های قابل حمل رسانه های دیجیتال معمولا در برنامه ها و چند رسانه ای مانند صدا و تصویر، وب سایت ها، کلیپ های ویدیویی و تبلیغات اینترنتی استفاده می شود.

 

اهمیت رسانه های دیجیتال

رسانه های دیجیتال نقش مهم و اساسی در زندگی جوامع دارند و بسته به نحوه استفاده از آن ممکن است نقش مثبت یا منفی داشته باشد که از جمله مهم ترین نقش های آن می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • تبادل اطلاعات بین افراد سریعتر
 • کمک به رونق کسب و کار و فعالیت های تجاری؛ این به دلیل صرفه جویی در هزینه، زمان و تلاش است.
 • تسهیل تعامل و ارتباط اجتماعی بین افراد، با غلبه بر موانعی که ممکن است به دلیل زمان و مسافت ظاهر شود.
 • ترویج تفاهم بین مردم و عبور از مرزهای بین آنها مانند تفاوت های اجتماعی و اقتصادی، سطوح فرهنگی و گرایش های سیاسی، مذهبی و ایدئولوژیک.
 • اجازه دادن به مردم برای رساندن صدای خود در مورد بحران های جهانی و مسائل بشردوستانه.
 • کمک به افزایش بهره وری و ایجاد انعطاف پذیری به کارگر و کارفرما برای تکمیل کار.
 • تسهیل فرآیند آموزشی و کشف و غلبه بر موانعی که ممکن است در آینده بر سر راه علم و یادگیری قرار گیرد.

 

انواع رسانه های دیجیتال

رسانه‌های دیجیتال مانند رسانه‌های سنتی انواع مختلفی از فناوری‌های ارتباطی را شامل می‌شوند که در زیر به این انواع اشاره می‌شود:

 • صدا: این نوع شامل ایستگاه‌های رادیویی دیجیتال، پادکست‌ها و کتابخانه‌های صوتی است که شامل پایگاه داده‌ای حاوی میلیون‌ها آهنگ است که در صورت درخواست گوش داده می‌شوند.
 • ویدئوها: ویدئوها شامل رسانه های بصری مانند: سرویس های پخش فیلم و تلویزیون، شبیه سازهای جراحی واقعیت مجازی و غیره هستند و یکی از معروف ترین ارائه دهندگان این خدمات نتفلیکس است.و یوتیوب.
 • رسانه های اجتماعی: شامل شبکه های اجتماعی معروف مانند: فیس بوک، توییتر، اینستاگرام، اسنپ چت و غیره است، زیرا این امکان را برای کاربران خود فراهم می کند تا با یکدیگر تعامل داشته باشند و فرهنگ ها و تجربیات زندگی را تبادل کنند.
 • تبلیغات پولی: از رسانه های دیجیتال برای استفاده از وب سایت ها برای بازاریابی و فروش محصولات استفاده می شد.
 • اخبار و متون ادبی: رسانه های دیجیتال به گسترش پلتفرم های خبری دیجیتال، دایره المعارف ها و وب سایت های ادبی مانند ویکی پدیا کمک کرده اند.
تعليقات
ليست هناك تعليقات
إرسال تعليق  وضع القراءة :
  حجم الخط
  +
  16
  -
  تباعد السطور
  +
  2
  -