المواضيع

تعریف ویروس های کامپیوتری

تعریف ویروس های کامپیوتری


ویروس های کامپیوتری  به عنوان نوعی از نرم افزارهای مخرب تعریف می شوند که برای انتشار از یک کامپیوتر به کامپیوتر دیگر طراحی شده اند. این با هدف آسیب رساندن به داده ها و اطلاعات موجود در این دستگاه ها و یا حتی سیستم عامل آنها انجام می شود.این ویروس با اتصال خود به یک برنامه یا فایل بین دستگاه ها منتقل می شود. در طول آن خاموش می ماند تا زمانی که شرایط مناسبی ایجاد شود که به آن اجازه می دهد دستورات برنامه نویسی خود را که دستگاه را با ویروس آلوده می کند، اجرا کند،  مانند هنگام اجرای یک برنامه بارگذاری شده با یک ویروس کامپیوتری. ویروس خودش را کپی می کند و به فایل های ذخیره شده یا برنامه های دیگر روی دستگاه منتقل می شود.

دلیلی که ویروس ها به این نام داده می شوند به دلیل نحوه انتشار و تکثیر آنها در دستگاه ها است. هنگامی که هر فایل یا برنامه ای در رایانه آلوده می شود، آلودگی ویروس به سرعت گسترش می یابد و به سمت آلوده کردن سایر فایل ها و برنامه های روی دستگاه حرکت می کند.  ارزش دارد. با توجه به اینکه دو شرط اصلی وجود دارد که باید در هر برنامه ای برای شناسایی ویروس کامپیوتری رعایت شود که به شرح زیر است:

 • امکان کپی کردن دستورات و کدهای برنامه در قسمت ها و مکان های مختلف کامپیوتر.
 • توانایی برنامه برای اجرای خودکار خود در سراسر دستگاه، زیرا ویروس ها دستورات برنامه نویسی خود را به جای اجرای دستورات برنامه هایی که در آنها وجود دارند، اجرا می کنند.

 

تاریخچه ویروس های کامپیوتری

ایده پیدایش ویروس های کامپیوتری به سال 1966 میلادی برمی گردد. این زمانی است که دانشمند آمریکایی جان فون نویمان مقاله ای تحقیقاتی تحت عنوان تئوری خود تکراری خودکار منتشر کرد.نیومن در تحقیقات  خود به امکان توسعه برنامه های کامپیوتری با قابلیت کپی خودکار خود در حین کار بر روی کامپیوتر اشاره کرد. برنامه هایی که برای ایجاد نام ویروس ها; با این حال، این را از ماهیت خودانگیختگی کار و خودپایداری به دست آورد. 

پیدایش اولین ایده برای ایجاد ویروس های کامپیوتری صرفا برای انگیزه های علمی و پژوهشی بود که همان توجیهی است که منجر به پیدایش اولین برنامه ویروسی در تاریخ شد. جایی که باب توماس، کارمند BBN، ایجاد ...(Creeper) یک برنامه کامپیوتری است که قادر است خود را از طریق هر دستگاهی که به آن دسترسی دارد کپی کند.توماس با ایجاد این برنامه می خواست امکان دستیابی به دیدگاه و ایده های تحقیقاتی نیومن را که در پایان نامه خود به نام تئوری خود تکراری مطرح کرده بود، اثبات کند. این برنامه با نام (Creeper  ) شناخته می شد .) و هیچ آسیبی به دستگاهی که به آن منتقل شده است وارد نکرده است.

هدف ایجاد ویروس از اهداف علمی تجربی به اهداف مخرب مضر تغییر کرد. سال 1974 بعد از میلاد شاهد ظهور چیزی بود که به عنوان ویروس خرگوش شناخته می شد ، و به دنبال آن در سال 1975 پس از میلاد نوع جدیدی از نرم افزارهای ویروسی مضر ظاهر شد. این ویروس به عنوان ویروس تروجان شناخته می شود این یک برنامه ویروسی است که با قرار دادن خود در برنامه ها، فایل ها و یا حتی بازی هایی که روی رایانه اجرا می شوند پخش می شود.ویروس  های رایانه ای همچنان ظاهر می شدند و پیشرفت چشمگیری داشتند اما تا سال 1983 میلادی این برنامه ها هنوز به عنوان ویروس شناخته نشده بودند. این زمانی بود که مهندس فرد کوهن این اصطلاح را برای اشاره به نرم افزارهای مخربی که رایانه ها را آلوده می کنند، معرفی کرد.

 

ویروس های کامپیوتری چگونه کار می کنند

برنامه ویروسی به شرایط مناسبی نیاز دارد تا بتواند در دستگاه‌ها کار کند، زیرا زمانی که ویروس با موفقیت خود را در یک برنامه یا فایل جاسازی کرد. بدون نشان دادن علائم و نشانه های آلوده شدن دستگاه به ویروس خاموش می ماند، اما به محض اجرای برنامه حاوی ویروس، به جای اجرای دستورالعمل های برنامه مورد نیاز، شروع به اجرای دستورالعمل های برنامه ویروس می کند. دستگاه آلوده است، عفونت می تواند از دستگاه به دستگاه های دیگر در شبکه منتقل شود.

 

روش های انتقال ویروس های کامپیوتری

ویروس ها از راه های مختلفی به دستگاه ها منتقل می شوند، از جمله:

 • پیوست های ایمیل
 • برنامه ها و خدمات الکترونیکی غیر رسمی
 • فایل های دانلود شده از اینترنت
 • رسانه های ذخیره سازی مختلف؛ مانند هارد دیسک ها.
 • پیام متنی از طریق دستگاه های تلفن همراه.
 • لینک های جعلی در رسانه های اجتماعی مختلف

 

اثرات مضر ویروس های کامپیوتری

ویروس ها اغلب آسیب های زیادی به کامپیوتر وارد می کنند و شایان ذکر است که این آسیب ها نشانه آلوده بودن دستگاه به ویروس است و از جمله این آسیب ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • حذف خودکار فایل ها
 • ظاهر شدن پیام هایی که نشان دهنده خطا در برخی برنامه ها یا فایل های در حال اجرا بر روی دستگاه است.
 • سیستم عاملی که دستگاه در حال اجرا است کند است یا گاهی اوقات یخ می زند.
 • برخی از پورت های دستگاه را غیرفعال کنید.
 • خطا در عملکرد برخی از کلیدهای صفحه کلید .
 • تغییر اندازه فایل ها در سراسر دستگاه
 • تغییر اندازه حافظه، چه با افزایش یا کاهش اندازه.
 • فعالیت غیرمعمول روی دستگاه ظاهر می شود. مانند تغییر رمز عبور.
 • پنجره های پاپ آپ به طور مکرر بر روی صفحه نمایش دستگاه ظاهر می شوند.

 

ویژگی های ویروس های کامپیوتری

ویژگی های بسیاری وجود دارد که انواع خاصی از ویروس های کامپیوتری را مشخص می کند، در حالی که برخی دیگر همه این ویژگی ها را ندارند، از جمله موارد زیر:

 • چند شکلی: برخی از انواع ویروس ها با توانایی آنها در تغییر شکل خود بسته به متغیرهای زیادی مشخص می شوند و این ویروس ها همچنین می توانند راه رسیدن به دستگاه های مختلف را تغییر دهند.
 • مخفی کاری: ویروس‌ها می‌توانند خود را به فایل‌های دیگر روی رایانه متصل کنند ، که به آنها اجازه می‌دهد در آن فایل‌ها پنهان بمانند تا بتوانند کار مخرب خود را از طریق دستگاه شروع کنند.
 • آلودگی با ویروس های دیگر: ویروس های کامپیوتری می توانند با ویروس های دیگر آلوده شوند، زیرا آنها فقط دستورات برنامه نویسی هستند که می توانند مانند هر برنامه دیگری روی رایانه آلوده شوند و این منجر به آلوده شدن دستگاه به بیش از یک ویروس به طور همزمان می شود.
 • ماندگاری: برخی از انواع ویروس ها با توانایی آنها در آلوده کردن بخش های مختلف دستگاه مشخص می شوند که به آنها امکان می دهد حتی در صورت فرمت کامل رایانه به آن بازگردند ، به خصوص اگر عفونت به نسخه های پشتیبان گسترش یابد که از طریق آن اطلاعات و داده های کاربر منتشر می شود. به دستگاه بازیابی شد.
تعليقات
ليست هناك تعليقات
إرسال تعليق  وضع القراءة :
  حجم الخط
  +
  16
  -
  تباعد السطور
  +
  2
  -