المواضيع

تعریف فناوری آموزشی

تعریف فناوری آموزشی

تعریف فناوری آموزشی

فناوری آموزشی را می‌توان به‌کارگیری ابزارها و رسانه‌های فن‌آوری مدرن برای کمک به برقراری ارتباط، بهبود و انتقال دانش بین طرفین در فرآیند آموزشی تعریف کرد .  این اصطلاح همچنین برای اشاره به طیف گسترده‌ای از برنامه‌ها و دستگاه‌های مرتبط با آموزش و یادگیری استفاده می‌شود. به طور فزاینده ای در مدارس و دانشگاه ها استفاده می شود، جایی که هدف اصلی در پشت توسل به فعال سازی نهفته است.

لازم به ذکر است که فناوری آموزشی با ایجاد یک محیط یادگیری تعاملی بین معلم و دانش‌آموز، همکاری را تسهیل می‌کند و به معلم اجازه می‌دهد تا علاوه بر ضبط حضور و غیاب و تعیین تکالیف، کتاب‌های الکترونیکی و متن‌های تعاملی ایجاد کند، البته به اجرای سریع و نهایی نیز نمی‌پردازد. آزمون هایی که به او امکان کسب نتیجه را می دهد از نظر سبک تدریس و نحوه تبیین آن مؤثر است، بنابراین جای تعجب نیست که فناوری آموزشی روشی مدرن تلقی شود که با گنجاندن متداول، کلیشه روش های تدریس سنتی را از بین می برد. دستگاه های فناورانه در فرآیند آموزشی مانند لپ تاپ و تبلت.

 

اهمیت فناوری آموزشی

همه‌گیری کووید-19 (کرونا) اهمیت تبدیل فناوری به بخشی جدایی ناپذیر از سیستم آموزشی را نشان داده است. که به معلمان امکان می دهد از آموزش از راه دور به عنوان یک ابزار قدرتمند استفاده کنند. و موثر، که برنامه های آموزشی معلمان را بهبود می بخشد و به طور مثبت بر مشارکت دانش آموزان و در نتیجه نتایج آنها منعکس می شود، علاوه بر این به آنها کمک می کند تا مهارت های اساسی قرن بیست و یکم را کسب کنند.

معلمان به خاطر تمایل همیشگی خود به بهبود عملکرد دانش آموزان شهرت دارند و فناوری بهترین راه برای دستیابی به این هدف و در عین حال کاهش چالش های آن است، از این رو کسب مهارت های لازم برای هر معلمی ضروری شده است. علاوه بر موارد فوق، امکان استفاده از تکنولوژی روز در کلاس درس را بدون نیاز به وقت اضافی برای معلم تسهیل می کند.

بر کسی پوشیده نیست که برخی از افراد به دلایلی نمی توانند کلاس ها را تکمیل کنند، بنابراین دسترسی به دوره های آموزشی آنلاین، به عنوان مثال، آنها را قادر می سازد تا مدارک تحصیلی را که نمی توانستند از طریق روش های آموزشی سنتی کسب کنند، کسب کنند. .

 

انواع تکنولوژی آموزشی

سه نوع مختلف فناوری آموزشی وجود دارد:

 • همگام و ناهمزمان): آموزش می تواند در داخل یا خارج از کلاس انجام شود، اما زمانی که خود گام باشد به عنوان ناهمزمان، زمانی که در حضور معلم باشد به عنوان همزمان و زمانی که از راه دور باشد اما در حضور یک معلم به عنوان ترکیبی طبقه بندی می شود و لازم به ذکر است که فناوری اطلاعات امکان ایجاد کلاس های مجازی را فراهم می کند که معلمان و فراگیران را در خانه یا مدارس به یکدیگر متصل می کند، زیرا این کلاس ها به قدری منعطف هستند که می توان از آنها در آموزش عالی و شرکت ها استفاده کرد. همچنین.
 • یادگیری خطی): یادگیری مبتنی بر فناوری از طریق آزمون های تعاملی که شامل سوالات چند گزینه ای، شبیه سازی و ... می باشد، ارزیابی می شود که این امر به دلیل سهولت نظارت و ثبت نمرات این نوع آزمون است که به کاربر امکان می دهد بلافاصله پس از اتمام به نتیجه خود برسد. تکمیل.
 • یادگیری مشارکتی: این نوع از یادگیری کامپیوتری متکی به روش های آموزشی است که برای تشویق دانش آموزان و ترغیب آنها به همکاری در وظایف آموزشی خاص طراحی شده است که ( CSCL) نامیده می شود.) مخفف عبارت Computer Supported Collaborative Learning استبنابراین، در مفهوم خود بسیار شبیه به یادگیری الکترونیکی است ( یادگیری الکترونیکی) و یادگیری مشارکتی شبکه ای).

 

نتیجه

با گذشت زمان، فناوری به محرک اصلی پایداری جوامع تبدیل شده است، بنابراین استفاده از آن در آموزش اجتناب ناپذیر است، از این رو، اهمیت فناوری آموزشی که به توسعه دانش کمک می کند و دسترسی آن به طرف های آموزشی را تسهیل می کند، آشکار شده است. این فرآیند به منظور ارتقای کیفیت آموزشی و در نتیجه بهره‌وری دانش‌آموزان در هر کجا که هستند، نیازی به حضور دانش‌آموز در مکان و زمان خاصی ندارد که باعث افزایش دایره دانش‌آموزان هدف می‌شود که به معنای افزایش است. تعداد فراگیران و کاهش دایره افراد بی سواد.

تعليقات
ليست هناك تعليقات
إرسال تعليق  وضع القراءة :
  حجم الخط
  +
  16
  -
  تباعد السطور
  +
  2
  -