المواضيع

تعریف شبکه های کامپیوتری

تعریف شبکه های کامپیوتری

تعریف شبکه های کامپیوتری

 شبکه های کامپیوتری به عنوان اتصال گروهی از دستگاه ها مانند لپ تاپ، رایانه های رومیزی و تبلت های پیشرفته با گروهی از دستگاه های اینترنت اشیا ( IoT) تعریف می شود .) مانند دوربین ها، یخچال ها و سنسورها با یکدیگر با استفاده از اینترنت بدون نیاز به کابل برای انتقال اطلاعات از طریق آنها.

شایان ذکر است که شبکه های کامپیوتری با هدف اتصال خانه ها و مشاغل به دنیا به گونه ای که از راه دور از طریق شبکه های اینترنتی قابل استفاده باشند، اشاره شده است که به محافظت از اطلاعات در برابر تهدیدات امنیتی خارجی کمک می کند.

انواع شبکه های کامپیوتری

شبکه های کامپیوتری انواع مختلفی دارند که در زیر به مهمترین آنها اشاره می شود:

LAN

 به عنوان یک شبکه محلی ( LAN) شناخته می شود .اتصال گروهی از رایانه ها با یکدیگر در یک منطقه خاص مانند یک ساختمان یا گروهی از ادارات برای انتقال سریع، ارزان و ایمن داده ها است. همچنین به عنوان اتصال دو رایانه شخصی از طریق آن شناخته می شود. یک کابل کواکسیال به یکدیگر

شبکه شخصی

یک شبکه شخصی PAN) ایجاد شد) برای اتصال گروهی از رایانه ها به بسیاری از دستگاه های دیگر مانند دستگاه های پلی استیشن و تلفن های همراه در محدوده کوچک حدود 10 متر. این شبکه در دو نوع مختلف وجود دارد. اولی یک نوع سیمی با استفاده از ( USB) است.) و دومی نوع بی سیم با استفاده از بلوتوث یا Wi-Fi است.

شبکه متروپولیتن

شبکه متروپولیتن منطقه ( MANاین شبکه ای است که محدوده جغرافیایی وسیع تری را نسبت به شبکه LAN پوشش می دهد) بنابراین سازمان های بزرگی مانند دولت می توانند از این نوع شبکه برای ارتباط با شهروندان مختلف استفاده کنند، بانک ها نیز می توانند از آن استفاده کنند و شایان ذکر است که برای رزرواسیون خطوط هوایی و ارتش برای ارتباط می توانند از آن استفاده کنند. .

شبکه گسترده

تعریف شبکه گسترده WAN) .) شبکه ای است که در محدوده جغرافیایی وسیعی مانند شهرها، ایالت ها یا کشورها در زمینه های تجاری، دولتی و آموزشی گسترش می یابد، زیرا با به روز رسانی مداوم فایل ها، امکان تبادل پیام، به اشتراک گذاری نرم افزار و استقرار مشخص می شود. تجارت جهانی معایب آن نبود حریم خصوصی قابل توجه و نیاز به دلیل وجود فایروال بزرگ و مشکلات در نگهداری آن است.

روش های اتصال در شبکه های کامپیوتری

در زیر به مهم ترین روش های اتصال در شبکه های کامپیوتری به ترتیب اهمیت اشاره شده است:

نظیر به نظیر

در این محیط، هر کامپیوتر اطلاعات خود را از طریق ( TCP/IP) به دستگاه دیگر اعم از کامپیوتر، چاپگر یا اسکنر ارسال می کند .) بدون نیاز به سرور مرکزی برای توزیع اطلاعات که معروف ترین نمونه آن شبکه ای از کامپیوترها با چاپگر و ارسال دستورات به آن است.

شبکه مشترک

در این محیط هر کامپیوتر اطلاعات خود را به یک کامپیوتر مرکزی می فرستد که به نوبه خود اطلاعات را به دستگاه دیگری مانند چاپگر، اسکنر و ... ارسال می کند.

اجزای شبکه کامپیوتری

 اجزای شبکه کامپیوتری به عنوان اصلی ترین قطعات لازم برای نصب برنامه ها بر روی کامپیوتر مانند کارت شبکه، سوئیچ برق، کابل، توزیع کننده و بسیاری دیگر شناخته می شوند که در ادامه بارزترین اجزای آن را توضیح می دهیم:

کارت شبکه

کارت شبکه  به کارتی گفته می شود که دستگاه را به دستگاه دیگری در شبکه متصل می کند، به طوری که هر کارت دارای یک آدرس MAC است.) روی حافظه فقط خواندنی ذخیره می شود و قابل ذکر است که در دو نوع موجود است: نوع اول سیمی است که در داخل مادربرد قرار دارد و از کابل برای انتقال داده استفاده می کند، در حالی که نوع دوم نوع بی سیم است، مانند کارت شبکه بی سیم که در داخل لپ تاپ قرار دارد.

پخش کننده

به عنوان دستگاهی شناخته می شود  که اتصال شبکه را بین چندین دستگاه تقسیم می کند. هنگامی که رایانه اطلاعاتی را از شبکه درخواست می کند، ابتدا درخواست از طریق کابل به توزیع کننده ارسال می شود که به نوبه خود درخواست را به کل شبکه پخش می کند. دستگاه ها بررسی می کنند که آیا درخواست متعلق به آنها است یا خیر، در غیر این صورت، برنامه حذف می شود.

شایان ذکر است که این دستگاه در حال حاضر مورد استفاده قرار نمی گیرد زیرا پهنای باند زیادی مصرف می کند و میزان اتصالات را محدود می کند، بنابراین قطعات پیشرفته تری مانند سوئیچ ها و روترها جایگزین آن شده است.

کلید برق

به عنوان دستگاهی شناخته می شود  که اتصال شبکه را بین چندین دستگاه به هم متصل می کند، به این معنی که منبع و مقصد را با هم ترکیب می کند، به عنوان مثال، پیام از یک آدرس به آدرس دیگر ارسال می شود بدون اینکه از بقیه دستگاه های موجود در شبکه عبور کند. نشان داده شده است که بهتر از توزیع کننده است و بنابراین سریعتر به دلیل ارتباط مستقیمی که بین مقصد و منبع ایجاد می کند.

روتر

به عنوان وسیله ای شناخته می شود  که برای اتصال یک شبکه محلی ( LAN) استفاده می شود.) با اینترنت؛ برای تجزیه و تحلیل، دریافت و هدایت بسته های ورودی به شبکه دیگر استفاده می شود و بهترین مسیر برای انتقال بسته ها را تعیین می کند.شایان ذکر است که روتر با ویژگی های بسیاری از جمله امنیت، کارایی بالا و قابلیت اطمینان متمایز است.

مودم

به عنوان وسیله ای شناخته می شود  که به کامپیوتر اجازه می دهد از طریق خط تلفن موجود، با تبدیل داده های دیجیتال به سیگنال های آنالوگ از طریق خطوط تلفن، به اینترنت متصل شود. مودم مستقیماً روی مادربرد قرار ندارد، بلکه بر روی (PCI) نصب می شود ) اسلات .) روی مادربرد.

کابل ها و کانکتورها

آنها به عنوان ابزار انتقالی شناخته می شوند  که سیگنال ها و اطلاعات را از طریق آنها به زبانی دیگر منتقل می کنند، همچنین می توان به آنها سیم اشاره کرد و به چندین نوع از جمله ( کابل جفت تابیده) تقسیم می شوند.).

توسعه شبکه های کامپیوتری

شبکه های کامپیوتری از اختراع خود در گذشته تا به امروز تکامل یافته اند و برجسته ترین این پیشرفت ها به شرح زیر است:

 • در آغاز دهه پنجاه، شبکه‌های کامپیوتری زمانی که ماشین‌های بزرگ و پیچیده‌ای بودند که ارتباط مستقیمی بین آن‌ها و کاربران نداشتند، سفر خود را آغاز کردند و برای مقابله با آن‌ها از نوارهای مغناطیسی، نوارهای کاغذی و کارت‌های پانچ استفاده می‌شد.
 • در اوایل دهه 1960 پایانه های تعاملی توسعه یافتند.کاربران می توانستند از طریق خطوط داده از رایانه استفاده کنند اما سرعت آنها کند بود.سپس فرستنده ها و متمرکز کننده هایی اختراع شدند که اطلاعات را از چندین دستگاه دریافت کرده و از طریق یک لینک ارتباطی مشترک ارسال می کردند.
 • سپس موضوع توسعه یافت و کلیدهای الکتریکی اختراع شدند که از طریق امواج مایکروویو یا سیم هایی با گره هایی که در مکان های مختلف قرار داشتند به هم متصل می شدند.
 • سپس فناوری پیشرفته و رایانه های شخصی ارزان قیمت جایگزین سیستم های متوسط ​​و بزرگ در بسیاری از مؤسسات تجاری و آموزشی شدند، بنابراین شبکه LAN اختراع شد .سپس موضوع توسعه یافت و شبکه WAN اختراع شد).

مزایای شبکه های کامپیوتری

شبکه های کامپیوتری به یکی از موفق ترین راه ها برای اشتراک گذاری اطلاعات تبدیل شده اند، زیرا کامپیوترها به صورت بی سیم توسط یک شبکه مشترک به هم متصل می شوند که امکان انتقال اطلاعات از طریق آن را فراهم می کند.در زیر به مهم ترین مزایای شبکه های کامپیوتری اشاره شده است:

 • افزایش ارتباطات و در دسترس بودن اطلاعات

از طریق آن می توان به روش هایی که قبلا وجود نداشته و با سرعت بسیار زیاد به اطلاعات دسترسی پیدا کرد، در حالی که می توان همزمان با رویدادها و اخبار روز همراه بود.

 • منابع تبادل

شبکه های کامپیوتری امکان تبادل منابع اطلاعاتی را به تعداد بیشتری از افراد از طریق اتصال به شبکه کامپیوتری می دهند و معمولا در شرکت ها مورد استفاده قرار می گیرند.

 • به اشتراک گذاری آسان فایل

شبکه های کامپیوتری باعث صرفه جویی در تلاش و زمان در دسترسی به فایل های مورد نیاز پس از اشتراک گذاری آنها از طریق شبکه می شود.

 • انعطاف پذیری بالا

شبکه های کامپیوتری به کاربران این امکان را می دهند که بدون نیاز به بازی با تجهیزات به هر اطلاعاتی دسترسی داشته باشند و همچنین اطلاعات را جمع آوری و به اشتراک بگذارند.

 • اثربخشی هزینه

شبکه های کامپیوتری امکان دانلود رایگان بسیاری از برنامه ها را از اینترنت فراهم می کنند.

 • گنجایش انبار

شبکه ها ظرفیت بالا و زیادی را برای ذخیره اطلاعات به خصوص با اشتراک گذاری اطلاعات بین کاربران فراهم می کنند.

موانع شبکه کامپیوتری

مهم نیست که شبکه های کامپیوتری چقدر مفید هستند ، اما بدون اشکال نیستند.

 • عدم استقلال

شبکه‌های رایانه‌ای به جای کار دستی، برای انجام کار به رایانه‌ها متکی هستند، زیرا وقتی سرور اصلی از کار بیفتد، دستگاه‌ها بدون آن نمی‌توانند کار کنند.

 • عدم امنیت

شبکه های کامپیوتری اطلاعات را در اختیار همه قرار می دهند، بنابراین امنیت و حفاظت از اطلاعات به شدت کاهش می یابد.

 • وجود ویروس ها

شبکه‌های رایانه‌ای ممکن است حاوی برخی از فایل‌های حاوی ویروس‌های مضر برای دستگاه‌ها باشند، بنابراین باید بررسی‌های دوره‌ای روی فایل‌های ذخیره‌شده انجام شود.

 • اقدامات منفی را تقویت کنید

به دلیل گسترش سایت های پورنو و سایر سایت های بازی، اقدامات منفی را در سطوح محلی و جهانی افزایش می دهد.

 • از یک متخصص بپرسید

این امر مستلزم حضور یک متخصص با مسئولیت پذیری و صداقت بالا است، زیرا شامل دانستن چندین رمز عبور برای استفاده است و در صورت آسیب دیدن شبکه، هیچ کس نمی تواند آن را تعمیر یا با آن برخورد کند.

 • هزینه ساخت بالا

فرآیند اولیه ایجاد شبکه های کامپیوتری از زیرساخت هایی مانند مودم، کابل و ... گران است.

تعليقات
ليست هناك تعليقات
إرسال تعليق  وضع القراءة :
  حجم الخط
  +
  16
  -
  تباعد السطور
  +
  2
  -