المواضيع

انواع شبکه ها چیست؟

انواع شبکه ها چیست؟

شبکه به عنوان اتصال دو یا چند کامپیوتر با یکدیگر از طریق کابل یا از طریق Wi-Fi بی سیم تعریف می شود و اندازه شبکه می تواند از دو دستگاه تا یک شبکه بزرگ و پیچیده از دستگاه ها متغیر باشد.

این شبکه برای ارسال اطلاعات در هر دو جهت، از طریق پیام فوری، از طریق ایمیل یا از طریق دستگاه های ذخیره سازی مشترک استفاده می شود  .

LAN

شبکه محلی به عنوان گروهی از کامپیوترهای متصل به یکدیگر در محدوده جغرافیایی محدودی از یک سازمان تعریف می شود که سرعت انتقال داده از طریق آن می تواند به 10 مگابیت در ثانیه یا 1 گیگابایت در ثانیه برسد و تعداد کاربران آن ممکن است به حدود 100-1000 کاربر برسند.

شایان ذکر است که شبکه های محلی را می توان با توجه به خدماتی که ارائه می دهند به دو دسته تقسیم کرد: شبکه آنالوگ. جایی که ارتباط مستقیم بین رایانه ها بدون نیاز به دستگاه مرکزی انجام می شود زیرا همه آنها معادل هستند و شبکه سرور / ذینفع. رایانه مرکزی خدمات شبکه را به بقیه دستگاه های کاربران ارائه می دهد.

WAN

شبکه گسترده به عنوان گروهی از شبکه های محلی که در مناطق بزرگ جغرافیایی یک سازمان مستقل با یکدیگر مرتبط هستند، مانند: شهرها، کشورها یا قاره ها تعریف می شود. سرعت بین شبکه های محلی که شبکه گسترده را تشکیل می دهند معمولاً است. کندتر از سرعت بین رایانه‌هایی که شبکه محلی را تشکیل می‌دهند. یک سازمان مستقل مانند یک شرکت یا یک دولت مالک این شبکه‌ها است.

شبکه منطقه ای (MAN)

شبکه منطقه ای گروهی از شبکه های محلی را در فاصله ده ها کیلومتری با سرعت بالا به یکدیگر نزدیک می کند، بنابراین ارتباط بین دو شبکه دور را حتی اگر از یک شبکه محلی باشند، امکان پذیر می کند.

همچنین از طریق سوئیچ ها به یکدیگر متصل می شوند یا مسیریاب هایی که توسط کابل های پرسرعت به یکدیگر متصل می شوند مانند: کابل های فیبر نوری.

شبکه شخصی (PAN)

یک شبکه شخصی به طور خاص بر اساس درخواست ایجاد می شود، زمانی که نیاز به برقراری ارتباط بین دو یا چند دستگاه وجود داشته باشد، معمولاً بی سیم است. می توان از آن بین دستگاه های متعلق به دو طرف مختلف یا بین دو دستگاه متعلق به یک شخص استفاده کرد، مانند: دستیار دیجیتال شخصی (PDA)، تلفن همراه یا لپ تاپ.

معمولاً به عنوان برد کوتاه توصیف می شود که از 10 متر تجاوز نمی کند. به عنوان مثال می توان به شبکه بی سیم بلوتوث اشاره کرد که به عنوان فناوری جایگزینی برای کابل سریال (USB) طراحی شده است که امروزه بسیاری از دستگاه های جانبی از آن استفاده می کنند. فناوری بلوتوث برای برقراری ارتباط متکی است. بین آنها.

شبکه محلی بی سیم (WLAN)

شبکه محلی بی سیم مانند شبکه محلی (LAN) که قبلاً ذکر شد کار می کند، با این تفاوت که در کار خود به جای کابل های فیزیکی برای اتصال به شبکه از شبکه بی سیم که Wi-Fi است استفاده می کند.

شبکه داخلی محدود (CAN)

شبکه داخلی محدود دانشگاه ها و کالج های پراکنده در یک منطقه را در یک شبکه مشترک، سریع و بسیار خصوصی گرد هم می آورد.بنابراین، از نظر عملکرد مشابه یک شبکه LAN با کمی تفاوت در اندازه است، زیرا مشترکین می توانند از طریق آن به آن متصل شوند. Wi-Fi، یا (نقاط اتصال، یا (فناوری اترنت).

شبکه ذخیره سازی (SAN)

یک SAN پرسرعت، استخرهای مشترک از دستگاه‌های ذخیره‌سازی را به‌جای یک شبکه LAN یا WAN به چندین سرور به یکدیگر متصل می‌کند، که می‌توان به همان روشی که درایو متصل به سرور به آنها دسترسی داشت.

شبکه محلی نوری غیرفعال (POLAN) 

شبکه محلی نوری غیرفعال (POLAN) کابل‌کشی را برای غلبه بر نگرانی‌های مربوط به پشتیبانی از پروتکل‌های اترنت سنتی و برنامه‌های کاربردی شبکه یکپارچه می‌کند. از دو خط برای تقسیم سیگنال از یک کابل فیبر نوری به سیگنال‌های متعدد استفاده می‌کند تا به کاربران و دستگاه‌های متعدد خدمات ارائه دهد.

شبکه خصوصی سازمانی (EPN) 

شبکه شرکتی به اتصال رایانه های خود به یکدیگر از طریق یک شبکه مستقل با امنیت و حریم خصوصی بالا که به نوبه خود متعلق به یک شرکت است، می پردازد.

شبکه خصوصی مجازی (VPN) 

با افزایش احتمال سرقت، رهگیری و قرار گرفتن در معرض حملات الکترونیکی اطلاعات حساس، یک شبکه خصوصی مجازی یک تونل امن ایجاد کرد که داده‌های عبوری از آن را محصور و رمزگذاری می‌کند، مانند: آدرس IP، تاریخچه مرور، و برنامه‌های سفر. هنگام اتصال به اینترنت

اهمیت شبکه های کامپیوتری

اهمیت شبکه های کامپیوتری کمتر از سایر شبکه ها نیست و اهمیت شبکه های کامپیوتری به شرح زیر است:

             به اشتراک گذاری داده ها

کاربر می‌تواند به داده‌ها در اینترنت دسترسی داشته باشد و داده‌های خود را با شخص دیگری به اشتراک بگذارد، مانند اشتراک‌گذاری فایل‌های مالیاتی با اداره مالیات، بدون نیاز به مراجعه حضوری به دفتر مرکزی.

             دستگاه ها را به اشتراک بگذارید

شبکه های کامپیوتری امکان اشتراک گذاری دستگاه هایی مانند چاپگر را فراهم می کنند. و اسکنر بدون نیاز به اتصال آن به هر کامپیوتر به طور جداگانه، که به معنای انعطاف بیشتر در کار، و صرفه جویی در هزینه دستگاه های متصل به کامپیوتر است.

             برنامه ها را به اشتراک بگذارید

به خصوص برای مشتریانی که از طریق شبکه های کامپیوتری متصل هستند.

             تعامل کاربر

از طریق برنامه‌های چت که شبکه‌ها در اختیار کاربران قرار می‌دهند، مانند ایمیل، گروه‌های خبری، پلتفرم‌های ویدیویی و بسیاری دیگر، به کاربران اجازه می‌دهند تا در فضاهای جغرافیایی دور با یکدیگر تعامل داشته باشند.

             بازی از راه دور

یکی دیگر از ویژگی های متمایز شبکه های کامپیوتری این است که امکان بازی از راه دور با هر بازیکن دیگری که در منطقه جغرافیایی متفاوتی قرار دارد را فراهم می کند.

             صدا از طریق پروتکل اینترنت

شبکه ها به جای استفاده از پروتکل PSTN، تماس های تلفنی را از طریق پروتکل IP ارائه می کنند.

             حفاظت از داده ها

از آنجایی که همه کاربران اینترنت می توانند به داده های کاربر دسترسی داشته باشند، شبکه یک ویژگی فایروال را  برای محافظت از داده های محرمانه در برابر هکرها و مزاحمان ارائه می دهد.


تعليقات
ليست هناك تعليقات
إرسال تعليق  وضع القراءة :
  حجم الخط
  +
  16
  -
  تباعد السطور
  +
  2
  -