المواضيع

تفاوت جرایم اطلاعاتی و جرایم الکترونیکی

تفاوت جرایم اطلاعاتی و جرایم الکترونیکی

تفاوت جرایم اطلاعاتی و جرایم الکترونیکی

اکثر مردم معمولاً مفاهیم جرایم سایبری و جرایم سایبری را با هم اشتباه می‌گیرند و فکر می‌کنند که معنای آنها یکسان است، اما در واقعیت تفاوت آشکاری بین مفاهیم جرایم سایبری و جرایم سایبری وجود دارد که شامل موارد زیر است:

 

جرایم اطلاعاتی

این رفتار غیرقانونی است که در صورت تجاوز به دستگاه‌های الکترونیکی و هوشمند و رایانه‌های متکی به اینترنت اتفاق می‌افتد. مجرم از اینترنت برای دسترسی به اطلاعات شخصی افراد سوء استفاده می‌کند، زیرا این ابزارها از بزرگترین بانک‌های اطلاعاتی برای همه افراد محسوب می‌شوند. در این زمان، و بسیاری از کسب و کارها در حال حاضر معاملات تجاری از طریق اینترنت و از راه دور انجام می شود. بنابراین، آگاهی در هر چیزی که به داده ها و اطلاعات پیوست شده به وب سایت ها مربوط می شود باید افزایش یابد.

 

جرایم سایبری

جرایم ارتکابی علیه افراد، گروه ها یا کل مؤسسات؛ استفاده از وسایل ارتباطی مدرن و استفاده از رایانه که هدف اولیه آن سیاه نمایی از شخص یا مخدوش کردن آبروی او و آسیب رساندن به او است. برای دریافت غرامت مالی، مانند پول، برای دستیابی به اهداف سیاسی، یا افشای اسرار امنیتی که مختص سازمان است.

 

انواع جرایم اطلاعاتی

اهداف و انگیزه های زیادی برای یک مجرم برای ارتکاب جرایم سایبری وجود دارد. از کدام:

 • انگیزه مالی: هدف اصلی کسب بازده مالی است. چه پول باشد، چه پول یا کار دیگر، این انگیزه بسته به طرف هدف در جرایم فردی یا جمعی یافت می شود.
 • انگیزه انتقام: یکی از خطرناک ترین انواع به حساب می آید. زیرا در این نوع مجرم اطلاعات خطرناکی دارد که ممکن است مربوط به موسسه یا فرد باشد.
 • انگیزه سیاسی: نهادها و سایت های دولتی کسانی هستند که در معرض این جنایات هستند. توسط جنایتکاران مخالف مقررات بین المللی.
 • انگیزه سرگرم کننده: مجرم هنگام انجام عملیات هک هدف خاصی ندارد. این فقط برای اهداف سرگرمی است.
 • انگیزه ذهنی: مجرم ثابت می کند که می تواند سیستم های الکترونیکی و رایانه ای را به چالش بکشد.
 • میل به یادگیری: هدف مجرم یادگیری و تمرین عملیات هک است. از طریق فرآیندی که انجام می دهد، او در نحوه انجام عملیات نفوذ و هک تجربه کسب می کند.

 

انواع جرایم سایبری

جرایم سایبری اشکال و انواع مختلفی دارد. که توسط هکرهای اطلاعات یا افراد دیگر استفاده می شود، ما مهمترین آنها را نشان می دهیم:

 • جرایم علیه افراد: جرایم سایبری شخصی نامیده می شود، که جرایمی است که توسط یک مجرم برای دسترسی به هویت الکترونیکی شخصی انجام می شود. غیرقانونی، از طریق ایمیل یا رمز عبور، که منجر به جعل هویت، گرفتن عکس و فایل می شود. آنها را تهدید کند و در معرض خطر قرار دهد تا افراد به دستورات آنها عمل کنند.
 • جنایات علیه دولتها: اهداف این جنایات اهداف سیاسی است، زیرا افرادی که این جنایات را مرتکب می شوند (دزدان دریایی). با حمله و هک کردن وب سایت های رسمی دولتی و سیستم های شبکه آنها؛ برای از بین بردن کامل زیرساخت این سایت ها و سیستم های شبکه آنها تلاش کنند.
 • جرایم علیه اموال: این جرایم با هدف خرابکاری و تخریب برنامه های خصوصی و اسناد مهم نهادهای دولتی و خصوصی انجام می شود. با انتقال بدافزار به این سازمان ها به روش های مختلفی مانند ایمیل انجام می شود.
 • جرایم الکترونیکی سیاسی: سرقت اطلاعات امنیتی دولتی از سایت های نظامی و توسعه نرم افزارهای جاسوسی برای سایت.
 • سرقت اطلاعات: توزیع و انتشار اطلاعاتی که به صورت الکترونیکی ذخیره می شود. از راه های غیر قانونی
 • تروریسم سایبری: گروهی از تروریست های سایبری که به دنبال دسترسی به وب سایت های مسدود شده و رمزگذاری شده هستند. با هک وب سایت ها و سیستم های حیاتی.
 • جرایم کلاهبرداری و تجاوز: هک کردن حساب های بانکی و حساب های مربوط به موسسات دولتی. و سایر مؤسسات خصوصی، کارت های اعتباری نیز به سرقت رفته، سپس ضبط و پول موجود در آنها به سرقت می رود.
 • تعقیب الکترونیکی: جمع آوری اطلاعات شخصی از طریق وب سایت ها و شبکه های اجتماعی و تعقیب افراد از طریق وسایل الکترونیکی. با هدف آزار و اذیت یا سرقت پول و در معرض خطر قرار دادن آنها.

 

خطرات جرایم اطلاعاتی و جرایم سایبری

انتشار اطلاعات و جرایم الکترونیکی خطرات بسیاری را در جامعه به دنبال دارد. زمانی که اطلاعات شرکت ها به سرقت رفته و سیستم شرکت ها و موسسات آسیب دیده و از بین برود منجر به ضرر و زیان می شود و فرد را در معرض خطر قرار می دهد. به دلیل سهولت جعل هویت، در صورت به دست آوردن اطلاعات شخصی الکترونیکی وی، ممکن است منجر به مشکلات خانوادگی شود. به دلیل انتشار اخبار کذب و تخریب امنیت و اقتصاد کشورها.

 

روش های مبارزه با جرایم اطلاعاتی و جرایم الکترونیکی

توجه دقیق به رمزگذاری اطلاعات، مراقبت از عدم انتشار اطلاعات شخصی و داده های عمومی، آموزش مردم در مورد دلایل این جنایات از طریق رسانه ها، عدم دریافت لینک یا پیام از افراد غیرقابل اعتماد که در لیست دوستان شما نیستند، تغییر رمز عبور هرازگاهی و گاه و بیگاه، و آن را فاش نکنید، خواه در حساب بانکی، کارت اعتباری یا حساب وب سایت باشد.

تعليقات
ليست هناك تعليقات
إرسال تعليق  وضع القراءة :
  حجم الخط
  +
  16
  -
  تباعد السطور
  +
  2
  -