المواضيع

اثرات مثبت رسانه های اجتماعی بر جامعه

اثرات مثبت رسانه های اجتماعی بر جامعه

اثرات مثبت رسانه های اجتماعی بر جامعه

انقلاب فناوری ارتباطات دلیل اصلی پیدایش سایت‌های مختلف شبکه‌های اجتماعی است ، زیرا رسانه‌های اجتماعی فرهنگ، اقتصاد و دیدگاه جامع جامعه را به شدت تحت تأثیر قرار می‌دهند و همچنین امکان طرح و بحث بسیاری از مسائل اجتماعی را فراهم می‌کنند. مانند مسائل بهداشتی، تفاوت‌های فرهنگی و روابط عمومی که تأثیر این ابزارها بر جوامع بین منفی و مثبت متفاوت است.  نکات زیر مهمترین تأثیرات مثبت رسانه های اجتماعی را بر جامعه نشان می دهد:


افزایش بهره وری علمی

رسانه‌های اجتماعی بهره‌وری علمی جوامع را افزایش می‌دهند، زیرا به گروه‌هایی از کاربرانی که علایق علمی مشابهی در چندین زمینه دارند اجازه می‌دهد. مانند سلامت، سیاست، اقتصاد و غیره با برقراری ارتباط با یکدیگر به تبادل دانش و تجربیات خود بپردازند.


بستر رسانه ای رایگان

رسانه‌های اجتماعی یک پلتفرم رسانه‌ای است که مردم را قادر می‌سازد تا نظرات خود را آزادانه بیان کنند، بدون اینکه به قوانین سرکوبگرانه‌ای که مانع آزادی بیان می‌شود، محدود شوند.


تسهیل ارتباط با دیگران

رسانه های اجتماعی در ارتباط با موضوع ارتباط کاربران با یکدیگر از اهمیت بالایی برخوردار است ، زیرا رسانه های اجتماعی راهی آسان برای برقراری ارتباط با سایر کاربران یا شناخت آنها در هر کجا که هستند بدون محدود شدن به مرزهای جغرافیایی در نظر گرفته می شود که باعث شکستگی می شود. رفع موانع فرهنگی بین جوامع مختلف


افزایش آگاهی نسبت به مسائل اجتماعی

رسانه‌های اجتماعی به اعضای جوامع اجازه می‌دهند تا در مورد موضوعاتی که برای آن جوامع مهم هستند، اعم از مسائل زیست‌محیطی، اخلاقی یا موارد دیگر، بحث کنند که این امر آگاهی مردم را نسبت به آن موضوعات افزایش می‌دهد. قدرت رسانه‌ها به نفع عموم متمایل می‌شود، چیزی که رسیدن به آن برای پلتفرم‌های رسانه‌های سنتی دشوار است.


تقویت بنیه اقتصادی

بسیاری از شرکت‌های تجاری و تجاری از رسانه‌های اجتماعی برای برقراری ارتباط با مشتریان خود و بازاریابی محصولات خود استفاده می‌کنند. رسانه‌های اجتماعی همچنین به دلیل هزینه مالی پایین لازم برای انجام رویه‌های اقتصادی تحقیقاتی در یک بازار خاص، مزیت اقتصادی دارند.


کاهش نرخ بیکاری

رسانه‌های اجتماعی امکان انتشار فرصت‌های شغلی زیادی را از طریق پلتفرم‌هایشان فراهم می‌کنند و بررسی‌ها نشان می‌دهد که 60 درصد کارفرمایان برای جستجوی کارمندان به شبکه‌های اجتماعی روی می‌آورند و 19 درصد از آن‌ها با توجه به اطلاعات موجود در مورد آنها، شخصی را برای شغل خاصی انتخاب می‌کنند. طبق نظرسنجی انجام شده توسط وب سایت Career Builder در مورد استخدام در رسانه های اجتماعی در سال 2016، این شخص از حساب های رسانه های اجتماعی خود استفاده می کند.


رسانه‌های اجتماعی به مجموعه‌ای از اپلیکیشن‌ها و وب‌سایت‌ها گفته می‌شود که برای برقراری ارتباط با دیگران، انتشار اطلاعات، اشتراک‌گذاری محتوا و غیره استفاده می‌شوند. این ابزارها دارای مزایا و معایب بسیاری هستند. تلاش برای افزایش تولید، کمک به ارتباط با دیگران و تلاش برای افزایش آگاهی در مورد بسیاری از مسائل انسانی، اقتصادی و غیره.


تاثیرات منفی شبکه های اجتماعی بر جامعه

نکات زیر مهمترین اثرات منفی سوء استفاده از شبکه های اجتماعی بر جامعه را بیان می کند:


محدود کردن تماس مستقیم

رسانه های اجتماعی ارتباط رو در رو بین اعضای جامعه را محدود می کند، زیرا بسیاری از ارتباطات از این طریق از طریق مکالمات نوشتاری از طریق صفحه کلید کامپیوتر یا تلفن همراه صورت می گیرد و این ممکن است بر مهارت های ارتباط واقعی با دیگران تأثیر منفی بگذارد و آن را محدود کند.


مشکل در برقراری ارتباط با احساسات

رسانه‌های اجتماعی توانایی برقراری ارتباط عاطفی بین اعضای جامعه را محدود می‌کنند، زیرا تنها به ارسال ایموجی برای ابراز ناراحتی یا شادی محدود می‌شود، اما این نمادهایی که استفاده می‌شوند لزوماً احساسات واقعی صاحب خود را توضیح نمی‌دهند و این موضوع بر روابط بین افراد تأثیر می‌گذارد. اشخاص حقیقی.


ایجاد تنبلی

رسانه‌های اجتماعی گاهی اوقات دلیلی برای احساس تنبلی اعضای جامعه است، زیرا استفاده راحت از این وسایل برای برقراری ارتباط با دیگران آسان‌تر از دردسر است که مثلاً به سراغ آنها بروید و ملاقات حضوری با آنها داشته باشید، که باعث ایجاد نوعی بی حالی و تنبلی در فرد.


تاثیر بر روابط خانوادگی

تأثیر شبکه های اجتماعی در از هم پاشیدگی خانواده و جامعه آشکار است، رسانه های اجتماعی در مشغول نگه داشتن اعضای یک خانواده با یکدیگر نقش دارند. دلیل این امر این است که هر یک از آنها به جای برقراری ارتباط با سایر اعضای خانواده و تقویت روابط خود با آنها، ساعات طولانی را از این سایت ها استفاده می کنند.


انتشار شایعات و اخبار کذب

برخی از افراد می توانند از رسانه های اجتماعی برای شایعه پراکنی در بین اعضای جامعه استفاده کنند و آنها را با اخبار جعلی گمراه کنند.


نقض حریم خصوصی

رسانه های اجتماعی گاهی اوقات عامل بسیاری از مشکلاتی هستند که کاربر در نتیجه نقض حریم خصوصی خود از طریق این سایت ها، چه از طریق دسترسی به محتوای شخصی خود از این طریق و چه از طریق اطلاع از موقعیت جغرافیایی فعلی خود، با آن مواجه می شود. [7]


تأثیر منفی بر سلامت اعضای جامعه

رسانه‌های اجتماعی نقش عمده‌ای در تأثیر منفی بر سلامت کاربران خود، به ویژه با توجه به کم خوابی دارند.


زورگویی سایبری

رسانه‌های اجتماعی گاهی ابزاری هستند که علیه کودکان در جامعه مورد سوء استفاده قرار می‌گیرند، زیرا آنها را در معرض قلدری الکترونیکی قرار می‌دهند و این می‌تواند بر سلامت روانی و روانی کودکان تأثیر بگذارد. می تواند باعث شود که آنها دچار افسردگی و اضطراب شوند.


برخی عادت های بد را در خود ایجاد کنید

رسانه های اجتماعی گاهی عادت های بدی را برای اعضای جامعه ایجاد می کنند. مانند بی توجهی به یکدیگر در حین صحبت کردن، یا حواس پرتی در حین رانندگی، علاوه بر استفاده مداوم از این سایت ها ممکن است افراد را به تعویق وظایف خود سوق دهد.


ممکن است منجر به افزایش فوبیای اجتماعی شود

استفاده بیش از حد از شبکه‌های اجتماعی منجر به افزایش احساس تنهایی و انزوا و در نتیجه ایجاد فوبیای اجتماعی می‌شود و می‌تواند اعتماد فرد را نسبت به خود، ظاهر و آنچه که دارد از دست بدهد و او را از شرکت در رویدادهای اجتماعی باز دارد. برخورد مستقیم با اطرافیانش که مشکلات زیادی را برای او به همراه دارد در مواجهه با چنین موقعیت هایی دچار مشکلات روحی و سلامتی می شود.


از طرفی رسانه های اجتماعی اثرات منفی زیادی دارند که از جمله آنها می توان به تاثیر بر سلامت روان افراد از جمله اضطراب و افسردگی، تاثیر رسانه های اجتماعی بر فرهنگ جامعه، انتشار اخبار جعلی، افزایش آزار و اذیت اینترنتی، افزایش اشاره کرد. در احساس تنهایی و دوری از ارتباط مستقیم با دیگران، همچنین در کاهش ملاقات اقوام، خلأ عاطفی، تأثیر شبکه های اجتماعی در از هم گسیختگی خانواده و جامعه و غیره نقش دارد.

تعليقات
ليست هناك تعليقات
إرسال تعليق  وضع القراءة :
  حجم الخط
  +
  16
  -
  تباعد السطور
  +
  2
  -