المواضيع

بلوتوث چیست؟

بلوتوث چیست؟

بلوتوث  یک فناوری شبکه است که به صورت بی سیم دستگاه های تلفن همراه را در یک برد کوتاه به هم متصل می کند تا شبکه ای با برد شخصی تشکیل دهد.این فناوری از امواج رادیویی با طول موج کوتاه و فرکانس بالا استفاده می کند.

بلوتوث اجازه می دهد تا داده ها بین دستگاه های مختلف رد و بدل شود ، اما دستگاه ها باید در فاصله کوتاهی قرار داشته باشند تا به یکدیگر متصل بمانند، زیرا دستگاه ها تا فاصله 30 فوتی متصل می مانند، توجه داشته باشید که این فاصله زمانی کاهش می یابد که موانعی مانند وجود داشته باشد. یک دیوار.

ریشه نام بلوتوث

ریشه نام بلوتوث به وایکینگ ها و پادشاهان معروفی برمی گردد که دانمارک و نروژ را در قرن دهم متحد کردند، همانطور که ایده بلوتوث نیاز به یکپارچه سازی دستگاه ها دارد، همانطور که این ایده از مهندس محاسباتی به نام جیم کاراداچ گرفته شده است. که یکی از اعضای تیمی است که بلوتوث را اختراع کرد.

کاراداش در آن زمان مشغول خواندن کتابی درباره وایکینگ ها بود و نام آن از شخصیت تاریخی کتاب الهام گرفته شده بود. شاه هارالد بلوتوث، دومین پادشاه دانمارک آرم بلوتوث ترکیبی از حروف اول " H"و" ببا حروف نورس نوشته شده است.

تاریخچه توسعه بلوتوث

بلوتوث توسط دکتر Jaap Hartsen در اریکسون در سال 1994 برای جایگزینی کابل های ارتباطی سیمی و بی سیم طراحی شد.اولین دستگاه بلوتوث در سال 1999 به عنوان یک هدست قابل حمل و هندزفری برای کاربران عرضه شد که برنده جایزه "بهترین ارائه فناوری" در یک هدست شد. کنفرانس Comdex.

بلوتوث 1.0 به طور رسمی در همان سال راه اندازی شد و منجر به عرضه اولین چیپست بلوتوث، دانگل، ماوس و کارت برای رایانه های بی سیم و تلفن های همراه در سال 2000 شد.

اولین تلفن همراه بلوتوث سونی اریکسون T36 بود، اما مدل ( T39محصول اصلاح شده چیزی بود که آن را چنان محبوب کرد که در سال 2001 در قفسه های فروشگاه قرار گرفت.

امروزه استفاده‌های بلوتوث به طور چشمگیری گسترش یافته است، زیرا برای کنترل بازی‌ها و کنسول‌های دستی استفاده می‌شود و یک جزء کلیدی در تجهیزات مدرن خانه هوشمند، ردیاب‌های تناسب اندام و شبکه‌های مش مفید برای کاربردهای صنعتی است.

موارد استفاده از بلوتوث

بلوتوث کاربردهای زیادی دارد، زیرا در تعداد زیادی از دستگاه ها مانند: کامپیوتر، لپ تاپ، تلفن همراه، چاپگر و ... استفاده می شود.

 • نقطه اتصال داده و صدا

پخش صدا و داده توسط بلوتوث با اتصال بی سیم دستگاه های شبکه قابل حمل و غیرقابل حمل ارائه می شود.

 • جایگزینی برای کابل

بلوتوث جایگزین نیاز به تعداد زیادی سیم و کابل برای شبکه‌های سیمی می‌شود، و اتصالات را می‌توان فورا برقرار کرد و حتی زمانی که دستگاه‌ها در محدوده نیستند، ادامه داد، زیرا برد دستگاه‌ها معمولاً 10 متر است و می‌توان برد را با استفاده از بلندگوها افزایش داد. .

 • شبکه های سفارشی

دستگاهی که از فناوری بلوتوث استفاده می کند می تواند پس از وارد شدن به محدوده، با دستگاه دیگری ارتباط فوری برقرار کند.

بلوتوث چگونه کار می کند

دستگاه های بلوتوث با استفاده از امواج رادیویی کم انرژی در محدوده فرکانسی بین 2400 گیگاهرتز و 2483.5 گیگاهرتز ارتباط برقرار می کنند . از سال 2020 دو نوع فناوری بلوتوث وجود دارد: بلوتوث کم انرژی و بلوتوث کلاسیک، اما هر دو با استفاده از یک باند فرکانسی کار می کنند. در زیر آمده است. خلاصه ای از نحوه عملکرد آن. هر دوی آنها:

بلوتوث کلاسیک چگونه کار می کند

دستگاه‌های بلوتوث کلاسیک همیشه باید به هم مرتبط باشند، زیرا این باعث می‌شود که دو دستگاه به یکدیگر اعتماد کنند و بتوانند داده‌ها را به روشی امن با استفاده از رمزگذاری مبادله کنند.

مکالمه الکترونیکی زمانی اتفاق می‌افتد که دستگاه‌های بلوتوث کلاسیک در محدوده یکدیگر قرار می‌گیرند تا مشخص کنند که آیا به یکدیگر اعتماد دارند یا نه، و اینکه آیا داده‌هایی برای اشتراک‌گذاری دارند یا خیر. مکالمه الکترونیکی به‌طور خودکار رخ می‌دهد، به طوری که کاربر مجبور به فشار دادن دکمه یا فشار دادن نیست. هنگامی که مکالمه انجام می شود، دستگاه ها یک شبکه ارتباطی را تشکیل می دهند، چه بخشی از یک سیستم کامپیوتری باشند یا یک دستگاه استریو.

نحوه عملکرد بلوتوث کم مصرف

بلوتوث کم انرژی متفاوت عمل می کند، اما دستگاه ها را نیز می توان به هم متصل کرد تا یک رابطه قابل اعتماد بین آنها ایجاد شود، اما همه انواع دستگاه ها به این نیاز ندارند. فرآیندی به نام تبلیغات وجود دارد، که در آن یک دستگاه کم مصرف بلوتوث که می خواهد کشف شود، پیام های خاصی را پخش می کند. ; آنها به عنوان بسته شناخته می شوند.

بسته های تبلیغاتی حاوی اطلاعات مفیدی در مورد دستگاه تبلیغاتی هستند، زیرا دستگاه مناسب دیگری وجود دارد که با اسکن بسته های تبلیغاتی و انتخاب آن دستگاه از لیست دستگاه های مناسب، قادر به یافتن دستگاه تبلیغاتی خواهد بود.معمولاً اسکن تنها زمانی انجام می شود که کاربر برگردد. با فشار دادن دکمه تعیین شده در برنامه گوشی هوشمند، آن را روشن کنید.

عوامل موثر بر برد دستگاه های بلوتوث

بلوتوث تحت تأثیر عوامل مختلفی قرار می گیرد که مهمترین آنها عبارتند از:

 • طیف رادیویی

طیف رادیویی را ارائه می دهد. محدوده فرکانس بلوتوث، انتخاب خوبی برای اتصال بی سیم است.

 • لایه فیزیکی

لایه فیزیکی جنبه های کلیدی نحوه استفاده از رادیو برای ارسال و دریافت داده ها را تعریف می کند. نرخ داده، نحوه شناسایی و تصحیح خطاها، حفاظت از تداخل و سایر فناوری‌هایی که بر وضوح سیگنال در محدوده‌های مختلف تأثیر می‌گذارند.

 • حساسیت گیرنده

حساسیت گیرنده به اندازه گیری حداقل قدرت سیگنال اشاره دارد که به گیرنده اجازه می دهد داده ها را به درستی دریافت و رمزگشایی کند.

 • قدرت انتقال

هرچه سیگنال ارسالی قوی تر باشد، برد بیشتری را می توان به دست آورد، اما افزایش قدرت انتقال نیز باعث می شود باتری سریعتر تخلیه شود.

 • بهره آنتن تماس

بهره آنتن به تبدیل سیگنال های الکتریکی از فرستنده به امواج رادیویی اشاره دارد.

 • از دست دادن مسیر

عوامل متعددی می توانند منجر به از دست دادن مسیر شوند، به عنوان مثال، تضعیف سیگنال، از جمله: مسافت، رطوبت، و رسانه ای که سیگنال از طریق آن حرکت می کند مانند چوب یا فلز.

مزایا و معایب بلوتوث

بلوتوث مزایای زیادی را برای کاربر فراهم می کند اما معایبی نیز دارد که در جدول زیر مزایا و معایب بلوتوث را نشان می دهد.

موارد مثبت

موارد منفی

بلوتوث از تداخل سایر دستگاه های بی سیم جلوگیری می کند

بلوتوث ممکن است تحت شرایط خاصی اتصال را قطع کند

بلوتوث انرژی کمی مصرف می کند

بلوتوث پهنای باند کمی نسبت به شبکه دارد وای فای

بلوتوث را می توان به راحتی به روز کرد

بلوتوث فقط امکان ارتباط کوتاه برد بین دستگاه ها را فراهم می کند

بلوتوث برد ارتباطی بهتری نسبت به ارتباطات مادون قرمز دارد

بلوتوث را می توان به راحتی هک کرد

بلوتوث برای انتقال صدا و داده استفاده می شود

دستگاه های بلوتوث با هزینه بسیار ارزان در دسترس هستند

هیچ خط ارتباطی قابل مشاهده ای وجود ندارد زیرا بلوتوث می تواند به اشیا نفوذ کند

اگر دستگاه دارای فناوری بلوتوث باشد، از بلوتوث به صورت رایگان استفاده می شود

فناوری بلوتوث در بسیاری از دستگاه ها مانندهدفون رایگان ، سیستم خودرو، چاپگر، وب کم، GPS، صفحه کلید و ماوس.

تعليقات
ليست هناك تعليقات
إرسال تعليق  وضع القراءة :
  حجم الخط
  +
  16
  -
  تباعد السطور
  +
  2
  -